Börtü böcek yemek!

Kültürel farklılıkları doğal karşılıyorum.fiziksel özellilkler iklim değişiklikleri dinsel farklılıklar teknoloji kullanımı ırk yapısı farklılıklar yaratıyor...insan vucudu aynı işleyişe ve aynı iç organlara sahipse neden farklı tüketiyoruz?
tvde asya ülkelerinden birinde iki kız seyyar satıcıdan bizim çekirdek fındık fıstık misali kızartılmış çeşitli böceklerden para karşılığıında bir paket alıp gidiyorlar.ya bu kızlar kızartılmış böcek kurutulmuş kurtçuk falan tüketiyorlar.. Anlayamıyorum?
Çinde üst sınıfın gittiği lüks lokantalarda özel menülerde kedi eti sunuluyor..bu çinliler piyasaya adi taklit mallar sürmek dışında bir de dost hayvanlardan kedi köpeği tüketiyorlar!Bizim panter emeli göndermek lazım oaraya bi ara!
şimdi buralarda doğmuş olsaydım ağzımın suyu akarak börtü böcek mi yiyecektim?
böcek bu işte kimilerinin gördüğünde çığlığı bastığı sert kabuklu çirkin bir yaratık.neresi yenir bunların?
türk aklıyla düşünüyorum belki ama çinde 'afedersiniz garson bey çorbamda sinek çıktı ' bahanesinin tutmayacağı kesin!
sonuç olarak biz kültürümüzün bize izin verdiği kadar mı tüketiyoruz, midemizin kaldırdığı kadar mı,hepimiz aynıysak onların mideleri nasıl dayanabiliyor?
Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama merak ediyorum eğer aç olan ve ya yemek yemek üzere olan birileri varsa da özür diliyorum..

Konuda çıkan reklama bakın :)

imgad

Bence kültürel bir alışkanlık bu. Buralarda böcekler insanlık için korku verici iken oralarda bir tehlike barındırmıyordu belkide. Doğal refleks olarak biz çekinirken onların yiyebilmesinin genetik bir farklılıktan olabileceğini sanmıyorum.

çok doğal bir şey. toplumlar yaşadığı çevreye göre adapte olmaya çalışmaktadırlar. buna göre de belli başlı yemek kültürü oluşmuştur her kültürde. yaşadığımız coğrafi farklılıklar bu tür farklılıkları beraberinde getirmektedir. bundan doğal başka bir şey olamaz.

belki bizim içtiğimiz kelle paçalar onlara iğrenç gelmektedir. bu olgulara emik yaklaşırsak daha objektif olabiliriz sanırım.

kelle paça örneği çok güzel bir örnek...bu bir kültür ve sosyo-ekonomik şartlanmadır...bir örnek de ben vereyim...bizim komşumuzun yeğeni çin'de yaşıyor...bir yaz haziran yada temmuz tam bilemiyorum bu çin'den geldi yanında bir arkadaşıyla...elemana bir kaşık dahi sütlaç yediremedik... :)

Bende ortama uyum sağlama olarak düşünüyorum.Mesela dağ başında yiyeceksiz kalırsan şu anda kulağa iğrenç gelen kurbağadan tut çekirgeye kadar ne bulursan pişirmeye kalkarsın.

aksuvar demiş ki:
bildiğim kadarıyla kurbağa eti gayet güzelmiş...
bunu bir ermeni arkadaşım söylemişti...sadece arka bacakları yeniyormuş...
Doğrudur,ayrıca daha yiyemedim ve görmedim ama pilavıda yapılıyomuş :D bi yılan bulsakda şöyle bi mangal yapsak yaw :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
cevap veren arkadaşlara teşekkürler...kültürel farklılıklar coğrafya vs. toplumları etkiliyor. belki ben fazla 'emik' olamıyorum :D ... insan yiyen ilkel afrika kabilelerini etkileyen koşulları düşünmeden kendimi alıkoyamıyorum. hangi koşullarla yamyam olmaya karar verdiklerini...

onu 'insan minsan yemek' başlığında tartışırız, o ayrı konu :)

şaka bi yana elbette bize ters bi durum ama bişeyde diyemeyiz. taylandda köpek yiyolarmış. buraya kadar eyvallah derim ama köpeğin eti yumuşak olsun diye bacaklarından asıp hayvan canlıyken sopayla dövmeye ne demeli? emin değilkende bişpey yazmak istemiyorum ama böyle duymuştum. doğru diye biliyorum.

böcek yemek daha farklı bi durum ama bu çekik gözlüler neler yemiyoki. ahtapotu canlı canlı götüren elemanlar gördüm tv de. neyalan söyliyim, tırstım : P

aksuvar demiş ki:
bazı sitelerde çinlilerin doğumda ölmüş yada erken doğumdan sonra ölen bebekleri yediklerini görmüştüm...:S

vay beah üleyyn bu çinliler ne adam yav...cok tasarruflular :D ...adam ziyan olmasın diye ölmüş bebek yiyor... israf yok adamlarda... :D :D helal vallahi adamlara... yav nüfus kalabalık ya bunlarda belki gömecek yer yok ondan yiyorlardır :D

dumanduman demiş ki:
aksuvar demiş ki:
bazı sitelerde çinlilerin doğumda ölmüş yada erken doğumdan sonra ölen bebekleri yediklerini görmüştüm...:S

vay beah üleyyn bu çinliler ne adam yav...cok tasarruflular :D ...adam ziyan olmasın diye ölmüş bebek yiyor... israf yok adamlarda... :D :D helal vallahi adamlara... yav nüfus kalabalık ya bunlarda belki gömecek yer yok ondan yiyorlardır :D

yuh artık...:D

aksuvar demiş ki:
dumanduman demiş ki:
aksuvar demiş ki:

yuh artık...:D

vallahi ben de ne komplo teorisi üretmışım ha :twisted:

Bazı ''börtü böcük'', tat bakımından olsun, besin değeri bakımından olsun, şu anda yediğimiz pek çok şeyden daha üst seviyelerde.

arkadaşlar ne diyosunuz ?
sevgili dumanduman çok pratik düşünmüşsün iyi yapmışsın da senden biraz tırsılır :D ben azot bakımından zengin olan böcekleri azot ihtiyacı olan bitkilerin tükettiğini biliiyordum sadece...en azotlusu hangisi acaba? :bilmem
sonuç olarak birileri tüketiyor,yemek kültürümüzü ve yemeklerimizi bugün iki kere daha fazla seviyorum :D

kimileride midyeden tiksinir ama ben bayıla bayıla yiyorum valla. saygı duymak lazım. tabi cenin yiyenleri ayırıyorum, onlara duyacak bi saygım yok. ama sövgüm var : P

Geri