3ü1 arada Pedal Olsaydı?

Arkadaşlar 3ü1 arada pedal yaptırmayı düşünüyorum ilerki vakitlerde (tabii yapan biri olursa)

Comp.
Booster
Preamp

Bu 3ü1 arada olsaydı sizce nasıl olurdu?
Aslında temelde 3üde ses sinyallerini yükselmek veya güçlendirmek için işe yarıyor sanırsam.

Benim bayadır aklımda var,birgün yapıcam ama fırsat olmuyor.Aynı kutuda wah,drive ve delay.Hatta işi ilerletirsem analog processor yapmayı düşünüyorum.
Bu arada aklıma gelmişken: Dijital potlar hakkında bilgisi olan varmı?

7kedi7eti7 demiş ki:
Arkadaşlar 3ü1 arada pedal yaptırmayı düşünüyorum ilerki vakitlerde (tabii yapan biri olursa)

Comp.
Booster
Preamp

Aslında temelde 3üde ses sinyallerini yükselmek veya güçlendirmek için işe yarıyor sanırsam.

preamp sesi yükseltmek için kullanılmaz. compressor de dolaylı olarak sesi yükseltse bile ses yükseltmek için kullanılmaz.

Slaytanic demiş ki:
7kedi7eti7 demiş ki:

Comp.
Booster
Preamp

preamp sesi yükseltmek için kullanılmaz. compressor de dolaylı olarak sesi yükseltse bile ses yükseltmek için kullanılmaz.

Evet o saydığın üç alet arasında sanırım sadece booster sesi biraz yükseltmek için kullanılabilir. Gerçi aslında onunda görevi o değil ya, neyse.

3ü bir arada olursa ara kablo kullanmamış olursun, tek adaptör kablosuyla kullanabilirsin, taşıması kolay olur. Ama araya başka pedal koyamazsın. He dersen ki arkasına her pedal devresi arasına giriş çıkış koyarım, bu sefer de ara jack kullanman gerekir. Yani sen bu pedalları hep bu şekilde ard arda kullanıcam araya başka pedal hiç bir zaman koymam, mantıklı bir fikir.

Araya pedal sıkıştıramamak kötü olur sadece,ama kullanılabilirlik açısından güzel olur gayet... ADD+ lere bakmışsındır büyük ihtimalle ,atilla abi istediğin kombinasyonlarda yapıyor...

KeReMmM 'in söylediği gibi aralara giriş çıkış koymak çok mantılı. Tonu oluşturan temel pedallar tek kasada birleştirilir, gerektiğinde farklı pedallar o şekilde eklenir. Hem taşıması kolay olur, hem de yerden tasarruf edilir. ADD+ bu tip şeyler yapıyordu.

bossbe-5.jpg

bu vardı bossun. aynı kutuda cs-3, os-2, dd-2, ns-1, ce-3. sinyal akışı saydığım sırayla, os-2 den snra fx loop var. stereo chorus, stereo çıkış.

bende var bundan, süper bir pedal. tek adaptörle işi bitiriyorsunuz. os-2 den hemen sonra lambalı amfiye girip geri dönüyorum. onun yerine triac gibi bir pedal koyarsanız ufak konserler ve bar programları için muhteşem sonuç verir, 2 adaptör 2 pedalla iş biter.

asagidaki resimde olay şöyle, gitar --- wah --- cs-3 --- os-2 --- triac --- eq700 --- dd-2 --- ns-1 --- ce-2 --- power amp veya mixer

3 kanal preampim ve boosterım var. ayrıca eq ile tonu toparlayabiliyorum da. hemen her yola gelir yani şu görüldüğü haliyle. triac yerine amfi girince daha da güzelleşiyor olay.

Araya her pedalın giriş çıkışlarını koyun.Yalnız bu giriş çıkışların içinde jack olmadığında birbirine irtibatlanacak şekilde bağlamayı unutmayın ki araya pedal girmek istemediğinizde yinede ara kablo takmak zorunda kalmayın.

_JuDaS demiş ki:
KeReMmM 'in söylediği gibi aralara giriş çıkış koymak çok mantılı. Tonu oluşturan temel pedallar tek kasada birleştirilir, gerektiğinde farklı pedallar o şekilde eklenir. Hem taşıması kolay olur, hem de yerden tasarruf edilir...
Hemde ara kablo kullanımından kaynaklanan dip gürültüsü yok olur.Tabi metal kutuya yapmanız şartıyla.

Obican;resim çekerken biraz daha dikkat etmelisin,triac ile eq yu loopa sokmuşsun :D

yo hayır doğru bağlantı :) kullandığım kabloya dikkat et.

kullandığım kablo birbirine yapışık 2 adet mono kablo. yani yanyana olan uçlar değil, karşılıklı uçlar arasında iletiyor sinyali. boss un üzerinde fx loop var ortada. kablonun iki ucu oraya bağlı. sağdakinden sinyal çıkıp triac e giriyor, eq dan çıkıp tekrar bossa giriyor.

bu arada o kablo takılı değilken boss normal çalışıyor, yani dediğin gibi jack olmadığında birbirine bağlanıyor bossun pedalları kendi içinde.

Haklısın,dikkat etmemişim,özür dilerim.
Peki o kabloyu nerden buldun? Ben o tarz bir kablo çok aradım ama bulamadım,2 tane ayrı ayrı ground ve sinyal kablosu dimi?Yoksa stereo kablo alıp uçlarına mono kablomu ekledin?

maresal demiş ki:
Haklısın,dikkat etmemişim,özür dilerim.
Peki o kabloyu nerden buldun? Ben o tarz bir kablo çok aradım ama bulamadım,2 tane ayrı ayrı ground ve sinyal kablosu dimi?Yoksa stereo kablo alıp uçlarına mono kablomu ekledin?

stereo kablo, uçları mono. ama kabloların kılıfları da farklı.
şimdi aklıma geldi ya bi dakka shield yok galiba bu kabloda eheh eve gidince bi bakim. dip gürültüsü derdi olmuyodu hiç ama merak ettim şimdi.

ne dalgınlık :)

Geri