cubase surekli kasiliyor....oneriniz varmi?

donanım ne olursa olsun efektlerde kasmicak bilgisayar yoktur.muazzam kalın bir program yani direk sistemi bile göçertir hiç acımaz yakar yıkar :D çok yüksek oranda uyum gerektiren bir program sorunsuz çalışmsı çok zor gerçekten usta ellerde hazırlanabilecek bir bilg.de sorunsuz olabilir belki.bide lütfen celeron kullanmayınız nacizane tavsiyemdir.saygı sevgi ve herbişey.

haruncum aynen dedigin gibi rahatlamis cubase in tadini cikarirken yazini gordum:)
bende sistemimi yazayim;

gigabyte 8IPE 1000MK
P4 2.8
512 MB Ram
M-Audio Audiophile 24/96 PCI

su an bir kilitlenme (cpu kullanimi bazen 50/100 lere ciksa bile) olmuyor. bastada belirttigim gibi intel celeron 1.7 ve 256 MB Ram lik bir bilgisayar kullanirken fazla kanal
adedi ve fazla efekt, plug in vs. ile program kesinlikle kitleniyordu. cpu kullanimi 100/100 oluyordu, ki o anda bilgisayarda kitleniyordu.
bu konfigrasyondayken ram i 512 ye cikarmam hicbirseye cozum olmadi. simdi sekretarya cpu su oldugunu daha iyi anladigim :)
celeron islemciler bu program icin cidden yetersiz kaliyor galiba.

cubase kullanmaya basliyacak arkadaslar umarim burayi okur. en azindan cpu nun onemi acisindan. yeni mezun biri olarak ciddi paralar kazanmaya henuz baslamamis biri olmama
ragmen banka kredisi alarak (taksit olayi filan iste) uygun bisiler ayarlamaya calistim. bu isi cidden
yapmak isteyenler konfigrasyon konusunda-ozellikle cpu- kendilerini cok sinirlamayip biraz fedakar davransinlar bence...

hepinize iyigunler, iyicalismalar.
bu arada biraz alakasiz olucak ama su an fonda niacin`in live albumu caliyor (official niacin live album) herkese oneririm.
ozellikle dennis chambers beni mest ediyor:)

Yeni sistem hayirli olsun, sanirim bir ara onun RAM'i 1024MB yaparsin, birsuru VSTi actiginda faydasini gorursun. Ben cubase kullanmiyorum ama Sonar'da cok benziyor zaten ASIO suruculeri ile calistiriyorum. Vsampler veya Emulator X gibi sampler enstrumanlardan iyi randiman almak icin RAM buyuk olmali, cunku bu programlar Sample'lari direk RAM'dan okuyor. Guzel akustik piyano sample'lari cok buyuk dosyalar oluyorlar.

Bıktım PCden, Atari ST 1040 ımı buldum çıkardım, onunla birşeyler deniyecem haftaya :)

Şaka maka demin çoka girdim. Bitirmek üzere olduğum parçayı açtım, cubasede CPU kullanımı %150ye fln çıktı. Meğerse latency yi 20 den 2 ye indirmişim. Makina şiştikçe latency ile oynayıp rahatlatabilirsiniz aklınızda olsun

skatheist demiş ki:
Bıktım PCden, Atari ST 1040 ımı buldum çıkardım, onunla birşeyler deniyecem haftaya :)

Şaka maka demin çoka girdim. Bitirmek üzere olduğum parçayı açtım, cubasede CPU kullanımı %150ye fln çıktı. Meğerse latency yi 20 den 2 ye indirmişim. Makina şiştikçe latency ile oynayıp rahatlatabilirsiniz aklınızda olsun
geçici ve tehlikeli bir çözüm.çözüm bile değil ani değişimler devreleri yakar ve d.te girer açıkcası.aman diim :D

Cubase SX 2.0

Tüm dostlara merhaba...

Bakıyorum, bütün üstadlar burada...:)

Bir soru sormak istiyorum. Sorumun mesaj başlığı ile ilgisi yok. Ama, konu Cubase olduğuna göre, bir bilen vardır diyerek soruma geçiyorum:

Arkadaşımda Cubase Sx 2.0 var. PC' si yetersiz olduğu için, sık sık format çekiyoruz.

Ancak, her formattan sonra, Cubase Sx' in score editor bölümü bazen doğru bazen yanlış çalışıyor.

Yanlış olduğu zaman, çok garip şekiller çıkıyor. Telefon, posta kutusu veya gözlük gibi şekiller.

Bunun sebebi nedir?

Saygılar.

Re: Cubase SX 2.0

kazma demiş ki:
Arkadaşımda Cubase Sx 2.0 var. PC' si yetersiz olduğu için, sık sık format çekiyoruz.
Format çekmek yararlıdır.Fazla kilolarımızı atmamızı sağlar. :twisted: Bu ne demek yahu.''PC si yetersiz.... 8O Günahtır.Yazıktır . :D .Crack kullanıyoruz galiba.Hımm.Umarım yanıt nettir. :twisted: :twisted:

muratengin demiş ki:
Format çekmek yararlıdır.Fazla kilolarımızı atmamızı sağlar.

Sizden çok özür diliyorum. Ne kadar üzüldüm bilemezsiniz.
Format çekmenin yasak olduğunu bilmiyordum...:LOL:

Bii daaaaa yapmam murat abi...

kazma demiş ki:
Ancak, her formattan sonra, Cubase Sx' in score editor bölümü bazen doğru bazen yanlış çalışıyor.

Yanlış olduğu zaman, çok garip şekiller çıkıyor. Telefon, posta kutusu veya gözlük gibi şekiller.

Crack olsa, devamlı yanlış çalışması gerekir değil mi?

Çünkü crack crack' tir. Krik krak değil...:LOL:

Not:
Lütfen, önce mesajı okuyalım, sonra cevap verelim. Ayrıca, bu forumda çok okudum. Adam, lisanslı Cubase alıyor. Ama, Cubase çalışmıyor. İşi var, mecburen Crack alıyor...Bu arada, crack' e karşı olduğumu da defalarca yazdım bu forumda.

benim sistemim söyle

pentium 4 2.8 ghz
1024 mb ddr ram 400 mhz
asus p4 p800
80 gb serial ata hdd(2 adet)
64 MB EKRAN KARTI 4 X
mobilpre ses k.

cubase kullanıcısıyım bendede belli bir sayının üstünde vsti kullandıgımda
problemler baslıyor.anlamdım gitti daha iyi bir sistem hangisi.illa mac mi kullanacaz.

Mahcem demiş ki:
Aşırı format çekmek gözleri bozar :D

Pardon... :oops:

Ya, sevgili mahcem.

İnan ki espriyi anlamadım. Açıklarsan sevinirim.

Zaten, format çekilen PC, arkadaşımın PC' si...Esas onun gözleri bozuluyor. :D

Ama, bu arada, ben de PC olayını iyice kavramak için hala format çekmek zorunda kalıyorum...Örneğin, daha geçenlerde Fat32' den Ntfs' ye geçiş yapayım dedim. Partition Magic kullanarak yaptım bunu. Ve, gitti bilgisayar. Ama, böyle denemelerde her zaman yedek aldığım için, kurtardım paçayı.

Not: Bir mesajında Yamaha Msp5 tavsiye etmiştin. Sana uyarak ve inanarak onu alıyorum, haberin olsun...İnşallah sorun çıkarmaz...:)

Sevgiler.

kazma demiş ki:

Bunun sebebi nedir?

Nasil Microsoft Word'de yazdigin bir yazi icin degisik font'lar secebiliyorsan, muzik programlarinda yazdigin notalar icin de degisik fontlar secebiliyorsun. Nota yazmak icin ozel hazirlanmis programlarda (Finale ve Sibelius gibi) bu fontlardan cok sayida vardir, yazdigin notalari klasik muzik engraver'lari tarafindan yazilmis veya caz kulubunde piyanonun uzerinde ciziktirilmis gibi gosterebilirsin.

Cubase'in score editor'unu hic kullanmadim (bana ilkel geliyor acikcasi) o yuzden icinde hangi fontlarla geliyor bilmiyorum. Ama muhtemelen Cubase'i yeniden yuklediginizde bu fontlar ya yuklenmiyor ya da yanlis yere yukleniyor, Cubase de onlari bulamayinca Windows ile gelen fontlardan gonlune en yakin buldugu bir tanesini nota fontu gibi kullaniyor. Eger wingdings veya webdings gibi sembol iceren bir fontu secerse bahsettigin telefon sembolleri, smiley face'ler falan cikabilir karsina.

Yapmaniz gereken Cubase'in icinde gelen nota fontlarini bulup dogru folder'in altina yerlestirmek.

Ben en başta zaten nasıl oluyor da Cubase gibi bir software halen satıyor onu merak ediyorum. Ya da nasıl hala cubase şu acı çektirme Versiyonlarına dvam edebiliyor. Hiç smooth değil bu Cubase bana göre. Binlerce pencere içinde kayboluyorsun. PC kasılmaz da ne yapar.

domokun demiş ki:
Nasil Microsoft Word'de yazdigin bir yazi icin degisik font'lar secebiliyorsan, muzik programlarinda yazdigin notalar icin de degisik fontlar secebiliyorsun. Nota yazmak icin ozel hazirlanmis programlarda (Finale ve Sibelius gibi) bu fontlardan cok sayida vardir, yazdigin notalari klasik muzik engraver'lari tarafindan yazilmis veya caz kulubunde piyanonun uzerinde ciziktirilmis gibi gosterebilirsin.

Yapmaniz gereken Cubase'in icinde gelen nota fontlarini bulup dogru folder'in altina yerlestirmek.

Harikasın sevgili Doruk.

Sayende olayı çözdüm.

Mesajın üzerine hemen arkadaşın Cubase' ini açtık. Verdiğin bilgilere dayanarak dosyalara baktım. Önce, font dosyalarının ttf uzantısına sahip oluğunu öğrendim.

Cubase klasöründe *.ttf bulamadım.

domokun demiş ki:
Eger wingdings veya webdings gibi sembol iceren bir fontu secerse bahsettigin telefon sembolleri, smiley face'ler falan cikabilir karsina.

Hemen bu bilgiyi devreye soktum. wingdings ve webdings adlı dosyaları sildim.

Program şakır şakır tertemiz çalışmaya başladı.

Ayrıca, yukarıda bir arkadaş tarafından crack ile suçlanmıştım. Senin mesajın üzerine, bu olayın bu şekilde çözülmesi yüreğime su serpti.

Bilgilerini paylaştığın için çok çok teşekkürler.

Sevgiler, saygılar.

Not:
Şu anda Cakewalk Score Writer kullanıyorum. İşimi görüyor. Bir şey sormak istiyorum izninle: Sonar 3.0' ın score editörü nasıl? Biliyorsun Sonar 3.0' a karar verdim...Bir de, sen, hangi programı kullanmamı tavsiye edersin? Cevaplar benim için önemli...Çünkü, senin gibi üstadlar doğru seçim yaparlar. Sorularımla seni sıkıyorsam, özür dilerim. Ama, merak ve heves işte...Kendime engel olamıyorum..İlla ki soru soracağım...:)

kazma demiş ki:
Ama, bu arada, ben de PC olayını iyice kavramak için hala format çekmek zorunda kalıyorum...Örneğin, daha geçenlerde Fat32' den Ntfs' ye geçiş yapayım dedim. Partition Magic kullanarak yaptım bunu. Ve, gitti bilgisayar. Ama, böyle denemelerde her zaman yedek aldığım için, kurtardım paça

kazma bence format atıp bilgisayara kurarken ntfs olarak kurmalısın partition magic fala bence olmaz.Windows yapsın o işi sonra burada
yada http://www.musicxp.net/ bu sitede yazanlara göre yeniden yapılandır bilgisayarını.Ve en son olarakta sonar 3 gerçekten iyi bir program ben tavsiye ederim...sampler editor olarakta vsampler yerine ni impakt (6 cdlik sampler arşivi var ki ne sen sor ne ben söyliyeyim) tabi loop kullanmak istiyorsan loop editor olarak gene ni impakt var.Bunlar gerçekten çok hoş programlar (yanlız şunu belirteyim cpu hayvani :oops: kasıyorlar) Ama palyatif çözümlerle halladerek çok başarılı sonuçlar elde edebiliyorum.Zaten para biriktirmeye başladım, kendime çift monitörlü ht bir sistem alacam (2 seni içinde :cry: )

kolay gelsin...

kazma demiş ki:
Sonar 3.0' ın score editörü nasıl? Biliyorsun Sonar 3.0' a karar verdim...Bir de, sen, hangi programı kullanmamı tavsiye edersin?

Sonar 3'u birkac kez birkac dakikaligina kurcaladim, onun otesinde muhabbetimiz olmadi kendisiyle. Score editor'e bakmak aklima bile gelmedi. Genelde muzik produksiyonu icin kullanilan programlarin score editorleri programa ek bir islevsellik katmak icin sonradan eklenen uzantilardir. O yuzden Sonar'in yeni score editorunun de bas dondurecegini sanmiyorum.

Ben yillardir nota yazimi icin Finale kullaniyorum. Notasyon programlari cephesinde de kamplasma var tabii ki, Finale ve Sibelius kullanicilari arasinda. Her iki tarafin da kendi kullandigi program hakkinda cok guclu gorusleri var.

Sonucta ikisi de notasyon acisindan istedigin herseyi yapmana izin veren cok derin programlar. Ikisini de ogrenmek epey zaman aliyor.

Bu tur bir program alacaksan Finale'yi oneririm, gercekten derinlemesine bildigim bir program, gerektikce buradan teknik destek veririm sana ;)

domokun demiş ki:
Sonar 3'u birkac kez birkac dakikaligina kurcaladim, onun otesinde muhabbetimiz olmadi kendisiyle. Score editor'e bakmak aklima bile gelmedi. Genelde muzik produksiyonu icin kullanilan programlarin score editorleri programa ek bir islevsellik katmak icin sonradan eklenen uzantilardir. O yuzden Sonar'in yeni score editorunun de bas dondurecegini sanmiyorum.

Ben yillardir nota yazimi icin Finale kullaniyorum. Ikisini de ogrenmek epey zaman aliyor.

Bu tur bir program alacaksan Finale'yi oneririm, gercekten derinlemesine bildigim bir program, gerektikce buradan teknik destek veririm sana

Çok teşekkürler Doruk.

Hemen araştırdım konuyu. http://www.finalemusic.com/notepad/download.asp?npp=win&npv=03 sitesinden Finale NotePad 2003 for Windows' u indirmeye başladım. Şu anda geliyor program. Bir serial number vermişler, herhalde zaman kısıtlı bir ürün olsa gerek. Ama, bana bir fikir vereceği kesin.

Anladığım kadarıyla, Sonar kullanmıyorsun. Ne kullandığını yazabilir misin?

Sevgiler, saygılar.

Geri