distortion pedalda dip gürültüsü

merhaba arkadaşlar
bende digitech grunger pedal var
çok memlunum sesinden fakat bu aralar dip gürültüsü yapmaya başladı
bi kere adaptöre bağlayıp çalıştırdım nedeni o olabilirmi
bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

Adaptör bağlayıp çıkarmayla bir alakası olmaz.

1) Gitarın toprak sorunu olabilir. Arka kapağın altında bir topraklama kablosu olması lazım. Onun lehimi kopmuş olabilir.
2) Elektrik tesisatında aşırı yük gibi bir sorun olabilir.
3) Topraklama sıkıntın olabilir.

Başka bir çok şey olabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
pedal bağlı değilken hiç gürültü yok
pedal bağlıyken aktif olmadığı halde bile gürültü geliyor
yani pedalı bağlı değilken bir sorunum yok
bu yüzden pedalımda bi sorun varmı diye süpheleniyorum

pedalda kullandıgın adaptor basit ucuz çin malı olanlardansa pedalına zarar vermişte olabilir cunku bu adaptorlerin nerdeyse hepsi uzerinde yazan voltajın 2-3 volt fazlasını veriyo yani alete 9v yerine 11-12 volt gibi fazla bir voltaj uygulamış oluyor bu durumda da aletinin zarar görmesi muhtemeldir.

gitar-ampli arasına tek jak kullanıyorsun, pedal olduğu zaman 2. ve belki 3. bir jak dahil oluyor, bu 2 ve 3. jakların sağlamlığını kontrol etmeni öneririm. kablonun toprak hattı kısadevre olmuş olabilir.

ayarlanabilir adaptöründe 9volt'un altında 7.5 ya da 6volt olması lazım. 6 ile bir dene.

bir de bu aralar yapmaya başladı demişsin daha önce yokmuydu dikkatini mi çekmedi ya da nasıl kullanıyordun??

iki jack ide ayrı ayrı denedim pedalsız sorun yok
bu arada pille çalıştırırken de gürültü geliyor
uğultu gibi bir ses
topraklama gitar yada jackla ilgili bi sorun yok
ben 1 sene ara verdim sonra bi anda farkettim gürültüyü
distortion devrede değilken bile gürültü geliyor daha az şiddette ama
adaptör taktığım içinmi bozuldu acaba ondan şüpheleniyorum

arkadaşların da dediği gibi adaptör ucuz düşük kaliteli ise pedala yüksek besleme vermiş olabilir yada herkesin başına gelebileceği gibi 9volt yerine dalgınlıkla 12volt vermiş olabilirsin ki bu pedalı direkt olarak hemen bozmaz önemli olan amperin yüksek kaçmaması.

Nerde oturuyorsun? bulunduğun yere göre belki bazı gitar-elektronik işlerinden anlayan ustalara yönlendirebiliriz seni. Ya da yine forumdan atilla abi'ye danışabilirsin.

Adaptör takmadan önce böyle bir gürültü varmıydı?

hiç dikkatimi çekmemişti
pendik de oturuyorum ben
bide bende marshall ın ms-4 amfisi var
yeni aldım çalarken içinden cızırtı geliyor içinden bi parçanın titreşiminden olaşan bi cızırtı sanırım
bu normalmi yada ben çok şanslı bi tüketicimiyim :)
belkide arızalı alet verdiler

ms-4'ü biliyorum ama kullanmadım. pedalı farklı bir amfi ile dene 15w ya da daha yüksek güçlü amfiler ile olabilir.

bir sorun olduğunu düşünüyorsan pedalını amfini Beyoğlu (tünel) ' de Proseslab müzik'te Cengiz abi'ye götürüp gösterebilirsin.

gelişmeleri belirtirsen sevinirim :)

bnmde rocktron çok gürültü yapıyor
başka adaptörde de denedim sonuç aynı

lakin mxr da hiç gürültü falan yok
sorun neden kaynaklanıyordur acaba=?

Geri