Gitara killswitch nasıl takılır?

Merhaba arkadaşlar, gitarına killswitch takan ya da taktıran oldu mu hiç?
Nasıl yapılabileceği hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
gitara killswitch takmanın yararı yanında götürüleri de var mıdır sizce?
oluşabilecek ters bir durum var mıdır? Atıyorum gürültü yapabilir switch belki??

Killswitch gitardan çıkan sinyali öldüren/kesen bir düğme sadece. Kullanılan düğme kaliteli olduğu sürece, yani iletimi kusursuz sürdüğü sürece her hangi bir zararı olmaz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
peki sinyali tamamen kesiyor mu, yoksa topraklamaya mı yönlendiriyor?
mesela les paul gitarlarda killswitch için normal pickup seçme düğmesi kullanılabiliyor. çünkü pickupların ayrı volume potları var. birinin sesini kapatıp switchi değiştirdiğinizde killswitch denen olay gerçekleşiyor.
fakat gitarlarda volume kapatıldığında sinyali tamamen kapatmış olmuyoruz. volume kapatıldığında sinyali çıkış jackına yönlendirmek yerine, topraklamaya yönlendiriyoruz

Dediğin gibi Les Paul gitarlardaki olay tamamen farklı. Killswitch ile teknik olarak ilgisi yok fakat aynı işlevi görüyor.

Killswitch gitardan jack'a giden kablo üzerine takılıyor ve basıldığında direk sinyali kesiyor. Yani volume potuna göre daha basit bir sistem. Ama tabi 4 uçlu switchler mevcutsa eğer topraklamaya da yönlendirebilir.

HSS gitarımda ortadaki single a bi switch bağladım. 3 yollu. üstteyken normal çalışıyor. alttayken ters fazlı moda geçiyor ve farklı, hoş bir ses elde ediyorsunuz. ortadayken de manyetiği devredışı bıraktığından 5 li switchin orta pozisyonu kill switch e dönüşüyor.

obican demiş ki:
HSS gitarımda ortadaki single a bi switch bağladım. 3 yollu. üstteyken normal çalışıyor. alttayken ters fazlı moda geçiyor ve farklı, hoş bir ses elde ediyorsunuz. ortadayken de manyetiği devredışı bıraktığından 5 li switchin orta pozisyonu kill switch e dönüşüyor.

güzel fikir hocam teşekkürler. peki bu switch nasıl bir switch kaç ucu var 6 mı?

6 uçlu evet. on/off/on olacak tipi. zaten on/on/on ları türkiyede bulmak imkansıza yakın. 101 olanları karaköyde 75 kuruşa falan alıyrosun, 111 için ise proseslab a falan gidip 20 lira vermek gerekiyor :)

bu arada bahsettiğim switch miniswitch. gibson tipi switch kullanırsan zaten 111 olur ama büyük oluyorlar.

obican demiş ki:
6 uçlu evet. on/off/on olacak tipi. zaten on/on/on ları türkiyede bulmak imkansıza yakın. 101 olanları karaköyde 75 kuruşa falan alıyrosun, 111 için ise proseslab a falan gidip 20 lira vermek gerekiyor :)

bu arada bahsettiğim switch miniswitch. gibson tipi switch kullanırsan zaten 111 olur ama büyük oluyorlar.

bilgi için sagol. zaten mini switch düşünüyorum ben de :)

arkadaşlar bu başlık çok güzel olmuş tamda benim kafamdaki projeydi.
fakat şöle bi durum var ben gitarıma switch için delik açmaktansa hiç kullanmadığın tone potansını iptal etmeyi switchi de oraya takmayı düşünüyorum
bununla ilgili bağlantı şekilleri için yardım alabilirmiyim

miniswitchler potanz delikleri için çok ufak kalır, oraya gibson tipi 3 yollu switch takabilirsin ama ona da delik küçük gelir, genişletmek gerekir. miniswitch takıp metal bir pul ile deliğe oturmasını sağlayabilirsin, pek hoş durmaz tahminen ama işe yarar.
footswitchlerdeki gibi switchler de oldukça büyük, deliğe sığmazlar. karaköyden oraya sığacak bir switch bulabilirsin belki ama genelde onlar pek iyi sonuç vermiyor. şöyle ki: footswitchlerde kullanılan düğmelere bastığınızda siz daha ayağınızı çekmeden düğme konum değiştirmiş olur. karaköyden aldığım başka tipte bir switch var benim elimde, bastığınızda açık konuma geliyor ancak açıkken bastığınızda ayağınızı çekene kadar kapalı konuma geçmiyor. tükenmez kalemin tepesindeki düğmeyi düşünün, aynen onun gibi yani.

eğer gitarında 1 volume 1 ton varsa ve ton u hiç kullanmıyosan sana şöyle bir tavsiyem olur, ben de böyle kullanıyorum.

2 potanzı da volume e çevir. üstteki bridge, alttaki ise neck manyetiğine ait olsun(eğer orta manyetik varsa bunu da ikisinden birine atarsın, üst b/m alt n olur mesela). böylece gitarında 2 adet volume potanzı olacak. şu aşamada kill switch yok. 2 volume ün sana götürüsü ne olur? mesela eline yakın olan potanz köprü diyelim. sen neckte çalarken alışık olduğun şekilde bir harekette sesi kapatamazsın. ayrıca swell(pena vururken serçe parmakla volume açma) olayını da yapamazsın ters manyetikte. bu yüzden napıyoruz? o potanzı push-pull tipte bir potanz seçiyoruz. çektiğinde iki potanz yer değiştiriyor, yani elinin altındaki bir anda neck manyetiğini kontrol etmeye başlıyor. böylece swell leri her koşulda yapabiliyorsun. öteki volume ü full kıs, sonra pickup switch le oyna veya potanzı çek, bu da kill switch sana :) ayrıca mesela bi volume ü kısık birini açık bırak, yine push pull la bu iki kademe arasında geçiş yapabilirsin.

tarz meselesi bunu kullanmak, ihtiyacın olmayabilir. eğer yoksa al bi tane push pull potanz karaköyden, direnç değerine bakma. sadece push pull u kill swich olarak bağla, çevirmek bi işe yaramasın. gitarının şeklini değiştirmeden en sağlamı bu olur.

mini switch de takabilirsin ama dediğim gibi pul kullanman gerekir ve pek hoş durmaz bence.

sansasyon demiş ki:
arkadaşlar bu başlık çok güzel olmuş tamda benim kafamdaki projeydi.
fakat şöle bi durum var ben gitarıma switch için delik açmaktansa hiç kullanmadığın tone potansını iptal etmeyi switchi de oraya takmayı düşünüyorum
bununla ilgili bağlantı şekilleri için yardım alabilirmiyim

Bu linkteki arkadaş tam senin söylediğin şekilde killswitch takmış gitarına ve nasıl yaptığını anlatıyor:

http://www.youtube.com/watch?v=6o3VDri4W-I

Miniswitch yerine bu tarzda bir switch bulabilirsen deliğe daha rahat sığabilir ve miniswitch'e nazaran daha rahat bir kullanım sağlar.

Ayrıca obican nickli arkadaş da çok güzel fikirler vermiş. :)

Geri