Türban Tartışmaları

'Forum Meydanı' forumunda metallizm tarafından 3 Şubat 2008 tarihinde açılan konu

Türban Anayasa'da olmalımı?

1. Evet

99.3%
  2. Hayr

0.7%
  1. ...

2. bu çok derin bir konu bin yıldır islam anlayışıyla yaşayan bir topluma laiklik ne derece entegre edilebilir o da ayrı bir tartışma konusu aslında sonuçta laiklikle islam ne derece uyuşur neticede islam devlet kuran bir din olayın kökeni de buna dayanıyor bence

3. Bu senin bahsettiğin bambaşka birşey.Biz burda müslümanlığın gereklerini tartışmıyoruz.Konu Ulu Önderimiz Atatürk'ün Türkiye'ye kazandırdığı Laiklik İlkesi.Yani en basit tanımda din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması.Sorun dini temellerin devlet organlarına yansıması bu bir dine mensup olmayı gerektirmez...

4. türbanın üniversitelerde serbest olmasının laikliğe ne zararı var?

Zakkum bunu beğendi.
  5. üniversitelerde türban olmaz

6. olur canım, olacakda nihayetinde

Zakkum bunu beğendi.
  7. tamam işte aynı şeyi söylüyoruz bak şimdi müslümanlık devlet kuran bir dindir yani halkının musluman oldugu bir ülkede din işleri ile devlet işlerinin birbirinden ayrı olması düşünülemez çünkü devlet din temelleri üzerine kurulmuştur bknz:anadolu selçuklu,osmanlı devleti vs ...
    ha türkiye farklıdır çünkü türkiye din temelleri üzerine kurulmamıştır ama yine de halkının büyük bir çoğunluğu müslümandır yani yüzlerce yıldır din kurallarına göre yaşamış bir toplumdur bu topluma laiklik entegre edilemez bi süre sonra bi yerden patlak verir zaten türk toplumuna laiklik ilkesi kazandırılmamıştır bence bunun için istanbuldan izmirden ankaradan ayrılıp da anadolunun kasabalarına köylerine bakmak yeterlidir

8. İşte anlayamadığın nokta burada.Bugün üniversite yarın kamu.Bu senin düşüncen.Saygı duyarım?Ayrıca üniversitelere türbanın girmesi çatışmayada yol açıcak.Gruplaşma olucak.

9. Bu yorumuna ağlasammı gülsemmi..?

10. metallizm dediklerine aynen katılıyorum

11. buzz nickli arkadasın ne dediğine anlam veremedim,biz ne zaman din kurallarına göre yasadık pardon?

Zakkum bunu beğendi.
  12. peki bi gurubu gözardı etmek, bastırmak sorunu çözecekmi? neden türbanlılar horgörülür oldular? dün izledim i.ü. rektörü 'başı örtülü öğrenciye hakettiği notu vermem' dedi. bumudur çağdaşlık, bumudur atatürkçülük?

13. eger yasadık dersen bende sana sorarım bizde recm mi var?işlenen suca göre kafa,kol,bacak falan mı kesiliyor?din kurallarına göre yasıyoruz diyorsan eger bizim suudi arabistandan bir farkımızın olmaması lazım degil mi?

14. Atatürk'ün temelleri söz konusuysa evet ATATÜRK ' çülük budur!

15. vallahi pes. sen bi koşu git atatürkçülüğü kavra, sonra su iç, sonra gel. neden atatürk üniversitelerde türbanı yasaklamamıştır?

Zakkum bunu beğendi.
  16. Diğcek bişey bulamıyorum.Önce en azından Atatürk'ün baş harfini büyük yazmayı öğren...Gün gelir "turkROCK" tarzında muhabbetler sona ererse anlarsın ne demek istediğimi...

17. sanırım buzz nickli arkadaşın kastettiği bu değildi.

18. özgürlüğümüze dokunulmadığını görüyorum. ayrıca bizden başkalarınında özgür olmasını görmek beni mutlu edecektir. türkiye turkrock dan veya nişantaşından oluşmuyor. azınlığın sesinin herzaman daha çok çıktığını bilirim ama birazda klabalığa uymayı deneyin, belki böylesi daha iyi olacaktır.

19. gorona arkadasım sen hangi üniversitede okuyorsun?

20. Evet haklısın? bknz: İRAN

Bu Sayfayı Paylaş