Farkındalık Kültürü

Benim de 2 yıl öncesine kadar kavram olarak duymadığım birşeydi.Elbette yetiştiriliş ve yaşayış olarak bu kavramdan yoksun değildim ama detaylarıyla nedeniyle amacı ile gerekliliği ile okulumda yaratıcı drama dersinde tanışmıştım.

Avrupa da ilkokuldan itibaren zorunlu bir ders olarak verilir ve toplu yaşamın içindeki bireyde olmazsa olmazdır.Türkiye'de benim gibi adını bile çok geç ögreniyor insanlar hatta %90 lık kesim böyle bir kavrama sahip değil zaten.Detaylarıyla birlikte benimseyince insan şok oluyor.En azından ben şok oldum nekadar fazla ihtiyaç duyulan birşey ama malesef bu kültüre sahip değil halk demiştim.Böyle bir başlık ve üzerinde konuşulmaya gerek oldugunu düşündüm ve açtım.Farkında olmamanın verdiği dayanılmaz hafiflik.Cümlesini en azından çoğu kişi duymuştur :) Herkes fikrini paylaşırsa memnun olacağım.

baya olmuş başlık açılalı başlıgı kimsenin fakr etmemiş olması farkındalık kültürüne sahip olmadıgımızın kanıtıdır galiba :D

yalnız benim anlamadıgım farkındalık nasıl bir kültür oluyor anlamış degilim...eger daha açıklayıcı yazarsak bende bilgi sahip olablirim...ilk defa burda duydum böyle bir terimi...benim anladıgım farkındalık kelime anlamıysa bence kültürle pek alakası yok...bence farkındalıgı dile getirmek ve onu uygulamakdır esas kültür...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
dumanduman demiş ki:
baya olmuş başlık açılalı başlıgı kimsenin fakr etmemiş olması farkındalık kültürüne sahip olmadıgımızın kanıtıdır galiba :D

yalnız benim anlamadıgım farkındalık nasıl bir kültür oluyor anlamış degilim...eger daha açıklayıcı yazarsak bende bilgi sahip olablirim...ilk defa burda duydum böyle bir terimi...benim anladıgım farkındalık kelime anlamıysa bence kültürle pek alakası yok...bence farkındalıgı dile getirmek ve onu uygulamakdır esas kültür...

Yani aslında bunu tam algılatmak için sayfalarca yazmak gerekir.

Bkz: iyi doğru güzel felsefesi...

Farkında olmamanın verdiği dayanılmaz hafiflik... Bana kalırsa farkında olmamak veya olamamak daha ağırdır bu yüzden de farkında olmamak dayanılmaz hafiflik verir.
Sanırım ben fark etme isteğiyle doluyum... Maalesef büyük bir fark da böyle bir dersi işlememiş olmaktır. :) Şüpheli haller, birşeyleri fark etmek için çabalamanın ilk noktalarıdır. Kültür bilincini geliştirmek farkındalık kültüründen geçiyor olmalı sanırım...

Geri