Elektrik Gitar Tel Seçimi

Sizce En İyi Tel Firması Hangisi?

• Toplam oy veren
    585
Bu konu aslında bir karmaşa...

Elixir gibi çok uzun ömürlü bir tel alıp aylarca kullanmak var. Ama bu sefer de klavyeye gerekli bakımı yapamıyorsunuz, ağaç da arada sırada bakım istiyor malum :)

Kalitesiz tel alınca da 2-3 haftada kokuşup renk değiştirmesine, amiyane bir tabirle "follofoş" olmasına insan katlanamıyor. FR'li gitarda 2-3 haftada bir tel değiştirmek de tam bir işkence malumunuz...

Çık işin içinden çıkabilirsen :evil:

marka konusunda yeteri kadar deneyimim olmadı ama son zamanlarda hep dr kullandım. okuduklarımdan sonra elixir'e de bi şans vermeyi düşünüyorum =)
benim başka bir problemim var. humbucker'lı gitar kullanıyorum ve perdeler de jumbo. 10 numara tel takınca tonlar sertleşiyor, 9 numara takınca tellere birazcık fazla basınca notada tizleşme oluyor. bu belki çeyrek ses kadar bile etkili değil ama yine de rahatsız edebiliyor =)
şimdi tekrar 10 numara tele geçmeyi düşünüyorum bu yüzden

gecenlerde bende bir tel almıstım ancak ses olarak akustiğe daha çok benziyor gibi geldi. gerci pakette acustik ve elekro için yazıyodu .cahillik edip acaba akustik tel mi aldım. yoksa tellerin farklı olmasından dolayı uyusmazlık oluyor olabilir mi

elixir, elixir diye diye gittim 0.09 elixir takım aldım sonunda. ve az önce re teli koptu. hemde daha 10 gün falan oluyor. önceden dadario kullanırdım. tamamen kararınca çıkartırdım teli. kolay kolay kopmazdı. şimdi küfür ede ede dadario almaya gidiyorum...

Zaten bu tel konusu insana kafayı yedirir. Daddario alıyorum ama tellerde gereksiz bir kuruluk, hıza engel olma durumu söz konusu oluyor. Jim Dunlop denedim, onun da entonasyonu çok fenaydı nedense. Elixir'i bir kez takma cüretinde bulunup, tam en son teli takarken teli koparıp bir takımı heba etmiştim. Gel de çık işin içinden...

Metalz demiş ki:
Gitar markasıyla aynı marka tel almak avantajlı mıdır?

Fender gitar kullanıyorum bir arada sürekli Fender tel alıyordum ama çok da bir farkını görmedim açıkçası...

Şu anda Elixir kullanıyorum(nanoweb). Kesinlikle verilen paraya değer. Tel kopması vb. durumların tel ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Ya fazla sıkıyorsunuzdur, ya saddle aşınması vardır ya da bunun gibi mevzulardandır... 10 yıldır çalıyorum bir kere bile takarken tel kopmadı ama bi kere kopuk tel çıktı 0 takım telin içinden :D

Elixir'in paslanmamasını geçtim ton olarak da gayet hoş ve öyle plastik hissettim yok elimde plastik kaldı çıkmadı falan gibi yorumlara da kulak asmayın(nanoweb için böyle bir durum söz konusu değil ama polyweb hakkında bir bilgim yok ama yine de sanmıyorum olacağını) :D

Şu ana kadar denediğim en kötü tel ise Yamahadır... İğrenç ve ötesiydi, bir daha asla!

Yeni keşfettiğim bir tel daha var, Boomers Ghs David gilmour signature , çok beğendim... tınısı ve dayanıklığı gayet güzel, artık hep bu telleri kullanacağım. ( gibson tel takımı arıyorum ama henüz bulamadım, tekrar tünele uğrayacağım şu günlerde, sağlam bir yerden efsanesini duydumda :) )

SiLeNoZ demiş ki:
10-52 6 tel takım var mı ya ?

Ben hep 7 tel alıp elde kalan ince mi tellerini çöpe atıyorum :)
Cevap biraz geç oldu ama böyle bir takım var :)

Ben natürel re düzenindeki gitarımda bunları kullanıyorum, DR ve Elixir bulabiliyorum tünelde, masterofpuppetsasd ErnieBall'ın bu takımının çok manyak oldugunu söylüyordu, ama ben hiç bulamadım...

Tabiri caizse ayı gibi oluyor palm mute'ler... Psikolojik etkisi tabii ki yadsınamaz ama ben tona feci tokluk kattıgını düşünüyorum... :)

Geri