DiyaframdanŞarkı Söylemek

D

Dead_LorD

Slm arkadaşlar, şöyle bir sorum var şimdi en doğru nefes diyafram nefesi şarkılarda, ve gırtlaktan söylemek zararlıymış, şimdi mantık olarak diyafram kullanılsada gırtaktan söylemiş olmuyormuyuz, yani gırtlağı kullanmadan söylemek için önbilgi verebilirmisiniz? eminim merak eden başka arkadaşlar da vardır, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
NuMetalFan demiş ki:
Gırtlaktan kasıt rock gırtlağı. O sürtünmeli ses. Yoksa senin kastettiğin şey değil.

cevap için tşkler.. o zaman brutal vokaller gırtlağı kullanmadan söylemesi olanaksız olmuyormu, sonuçta oda en sert vokal türlerinden, ve gırtlak kullanmak brutalde zararlıymış oysa sürekli diyaframdan söylenmeli brutal denilir.

brutal vokalin sanatsal bi değeri yoktur zaten arkadaşım, gırtlağa baskı uygulamak sesine de zarar verir, güzel sesler çıkarcam derken olan ses de zarar görebilir. brutal - scream vokal gibi ya da her ne şekilde olursa olsun sesinizi kirletmek yani numetalfan arkadaşımızında söylediği gibi sürtünmeli sesler bir müddet sonra ses tellerinizde kalıcı nodüller oluşturabilir..

şarkı söylerken her halukarda ses aynı yerde geliyor aynı yerden çıkıyor ancak bu oldukça soyut bir kavram, şarkı söylemek kolay iş değildir :)

sesini doğru kullanmak ve diyaframını geliştirmek istiyorsan bir profosyonelden şan dersi almanı öneririm, saygılar..

Eğer brütal dediysen haklısın. Bilinçsiz yapılan bir brütal daha zararlı olur. Zararlı olur demiyorum, daha zararlı olur.

Diyafram ile bilinçli bir nefes ile brütal yaparsan gırtlağına vereceğin zararı en aza indirebilirsin. Ama yine de tahriş olacaktır kaçınılmaz. Fakat uzun uzun vadeli bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum.

Unutma ki bilinçsiz yapılan bir opera vokali de brütalden çok daha fazla zarar verebilir sana.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
kbilginer demiş ki:
brutal vokalin sanatsal bi değeri yoktur zaten arkadaşım, gırtlağa baskı uygulamak sesine de zarar verir, güzel sesler çıkarcam derken olan ses de zarar görebilir. brutal - scream vokal gibi ya da her ne şekilde olursa olsun sesinizi kirletmek yani numetalfan arkadaşımızında söylediği gibi sürtünmeli sesler bir müddet sonra ses tellerinizde kalıcı nodüller oluşturabilir..

şarkı söylerken her halukarda ses aynı yerde geliyor aynı yerden çıkıyor ancak bu oldukça soyut bir kavram, şarkı söylemek kolay iş değildir :)

sesini doğru kullanmak ve diyaframını geliştirmek istiyorsan bir profosyonelden şan dersi almanı öneririm, saygılar..

Brutalin sanatsal değerini bilmem ama scream kesinlikle sanattır, Heavy Metal vokalleri genelde scream kullanır ve gerçekten scream böyle olunur dedirtir cinsten (Eric Adams) bu arada diyaframımdan nefes almayı biliyorum ve hissediyorum zaten, brutal vokal yaptığım için bunun gerekli egzersizlerinide düzenli yapıyorum nodul olmaması ve stabilleşmesi için, ama işte bu diyafram olayı az kafa karıştırıcı "brutal" konusunda" cvplarınız teşekkürler.

Diyaframın sesinin bir nevi jenaratörüdür, kontrollü bir ses verebilmen(özellikle yapacağın nüanslarda) için ciğerlerini değil diyaframını kullanman en doğru metoddur. Gırtlak olayının ise diyaframla doğrudan bir alakası yoktur aslında. Gırtlağını kullanman geniş zamanda hem sesinin sağlığı, (özellikle distort vokallerde) hem canlı müzik performansın, (2 parçadan sonra şişebilirsin) hem de tiz notlara çıkışlarda zorlanman açılarından sakıncalıdır. Sesinin gırtlak değil daha yukardan vermen rezonans boşluklarını kullanman gerekir. Bu da şan tekniğinin kapılarına doğru götürür seni. En doğrusu iyi bir şan hocasıyla birlikte çalışman bu kişinin senin gelişimine rehberlik etmesi. Yanlış teknikler oturtursan bunun sesine tahribatı daha büyük olabilir..

hocam şan dersinden şan dersine dağlar kadar fark olabilir, 20 liraya da şan dersi veren birini bulabileceğiniz gibi 100 - 150 liraya vereni de bulabilirsiniz saat başı.. benim ilk şan dersi aldığım yer ankara'da müzik eğitimcileri derneği başkanı refik saydam idi.. orada saati 35 - 40 liraya veriliyor sanırım şan dersleri.. şu anda halen şan dersleri aldığım, şan hocam ve aynı zamanda vokal koçum olarak nitelendirebileceğim Prof.Dr. Feruzan Esmergül ise Gazi Üniversitesi Müzik Bölümü'nden emekli, zamanında ankara devlet opera ve balesi'nde sayısız kez sahne almış, günümüzde ise TRT çok sesli gençlik korosu eğitmenliği ve TRT radyo&televizyonları kapsamında şan eğitmeni olarak çalışan bir kişidir ki bu gibi hocalar tanımadıkları kişilere şan dersi vermezler, ders verdikleri sayılı insanlardan da saat başı 100-150 lira gibi bir ücret alırlar..

benim gerçekten önerebileceğim, Ankara'da hem olabildiğince uygun hem de gerçekten ellerinden geldiğince kaliteli eğitim veren Akademi Sanat Evi'dir.. Akademi Sanat Evi, Ankara Kızılay'da Hatay Sokak'ta, Zuhal Müzik, Pan Müzik falan onların olduğu yerdedir. Bar var Rembetiko, tam olarak rembetiko'nun üzeri oluyor, bence gerçekten güzel eğitim veren, iyi ve bilgili insanlardan oluşan bir kadroya sahip sıcak bir mekandır.. Ankara'da şan dersi almak isteyen arkadaşlar Akademi Sanat Evi'ne giderek, müzik öğretmeni ve akademi sanat evi müzik eğitimi yönetmeni Gürsel Çavuşoğlu ile bir görüşsünler derim.. yanılmıyorsam saat başı 25 - 30 lira gibi bir ücrete veriyorlar şan dersinlerini..

umarım bu yazdıklarım birilerine yardımcı olur, görüşmek üzere, sevgiler..

Not : Ufak bir anektod olarak; arkadaşlar gidip de "ben şan dersi almak istiyorum" dedikten sonra "brutal vokal yapıyorum" ya da yapacağım dememenizi öneririm, şayet ders alacağınız kişi gerçekten profosyonel bir müzik eğitmeniyse %80 karşı çıkacak belki de ders vermeyi kabul etmeyecektir, naçizane bir öneri.. (=

Geri