Les Paul için önerileriniz...Stagg L500

'Elektro Gitarlar' forumunda silence_izm tarafından 23 Mart 2008 tarihinde açılan konu

1. Forumdaki çoğu kişi gibi bende hem tasarımlarının güzelliği hemde sahip oldukları geniş ton yelpazesi nedeniyle Les Paul gitarları seviyorum.
    Fakat Gibsonların dehşet fiyatları nedeniyle yanına yaklaşmak mümkün değil.Bu nedenle Epiphonelara yönelmek gerekiyor.Fakat epi lerde hangi model tercih edilmeli? Ayrıca hangi ülke ve hangi senelerde imal edilmiş epi ler daha kıymetli?
    Zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için teşekkürler...

2. ultra modelleri iyidir epilerin.Ama diğer arkadaşların deneyimlerine göre epilerdense j&d brothers marka les paullar epilerden daha iyi performans veriyormuş.Hemde daha ucuzmuş j&d ler.Bir bakmanı tavsiye ederim j&d ye.

Fakat kullanıcısı olarak şunu söylemeliyim ki,Gibson LP Standart'ın kalitesini hiç bir gitar veremez.Yani en azından öyle bir gitarla hiç karşılaşmadım.Diyeceğim o ki çok bi acelesi yoksa para biriktir (ne kadar zor ve uzun süren bi iş olduğunu biliyorum) ve bi gibson lp stadart al.O kadar bekleyemem uğraşamam dersen adediğim gibi epi ultra vs. j&d ikisini denemelisin...

3. Aslina bakilirsa Les Paul hic te genis ton yelpazesine sahip degildir, sana schecter gitarlara bakmani tavsiye ederim.

4. ben de katılıyorum lp kesinlikle geniş bir ton yelpazesine sahip değil :)

5. LnTh

LnTh

60
    0
    300
    Genis ton yelpazesi veya degil eger bir LP istiyorsan ve uygun fiyatli birsey ariyosan bir kac secenek var.

Epiphonelar hakkinda cok yorum yapamiyorum cunku hayatimda 100lercesini denedim ve modeli ne olursa olsun ya rezalet ya da mukemmel durumdalardi. Gerci bu Gibson LPler icin de biraz gecerli.

Ama Gibson Lespaul Vintage Mahogany ler fiyatlari icin mukemmel gitarlar. Stock olarak Burstbucker larla gelmesi de cabasi. Disarida yasayan bir arkadasin varsa eger kullanilmislarini 650-750 dolara alabilirsin.

Disaridan gelen arkadasin varsa baya karli bi durum ama kargoyla falan gondertmek biraz tuzlu olabilir. Yine de deger bence ama o da ayri mesele.

6. Ben gayet memnunum valla gitarımdan.Daha henüz böyle bi gitar kullanmış değilim.Gibson'ın dandik gitarına da rastlamak kolay değil.Sadece istisnai durumlar olabilir o kadar.Eğer LP denirse akla gelen en iyi ses kalitesi olan gitar şüphesiz Gibson lp Standarttır.Arkadaşlar nasıl olduda ton yelpazesi geniş değil dedi bilmiyorum.Ama bi gibson lp yi takarsak dandikten bi amfiye her halde gitarın has sesini alamayız.Her neyse polemik oluşmasın.Benim kişisel görüşüm odur ki en iyi les paul gibson standart.

Epiphone ultra serilerine gibson manyetikleri takılınca da canavar oluyormuş diyorlar bu arada.
    Müzikle kalın...

7. Açıkcası Schecter gitarlar hoşuma gitmeye başladı.Malesef deneme şansım olmadı.
    Ama les paul tercih etmeyi düşünüyorum.Fakat görünen o ki, epiphone modellerinde şunu alsan sorun çıkmaz diyebileceğimiz bir model yok.Denemek ve biraz da şans gerekli herhalde.Les paul için en uygun olanı sanırım arkadaşımızında dediği gibi biraz daha diş sıkmak ve Gibson LP Standart sahibi olmak.
    Bu arada LP lerin tonuyla ilgili eleştiri de bulunan arkadaşlar bu konuyu biraz daha açabilirler mi?Yardımlarını bekliyorum.
    Tekrar teşekkürler herkese...

8. Ton yelpazasi geniş bir gitar olmadığına katılıyorum. En azından SL1 kadar her müziğe gidecek bir gitar değil. Ha çok güzel gitarlar orası ayrı. Para olsa atlarım bir tanesinin üzerine :)

9. J&D custom lp kullanıyorum şu anda , daha önce epiphone standart, goth studio ve ibanez double cut ar300 tecrübelerim oldu. İbanez hepsi içerisinde en iyisi. Bunun dışında epiler tamamen şansa kalmış. Goth Lp ton olarak çok iyiydi ama sap olarak hiç hoşuma gitmemişti.

esp-Ltd Ec400 archtop çaldım hayran kaldım şiddetle tavsiye ederim. Bunun dışında sınıflandırma yapmak gerekirse

Ucuz olarak: J&D,epiphone,Sx,Stagg ve bilimum çin kore lpler şansınıza kalmış olarak iyi çıkabiliyor, sustain özürlü, akort kaçırma ihtimali de yüksek (1000 dolara kadar)

Orta hal: , ibanez(vintage), üst model epiphone, burny, tokai, edwards, esp-ltd ec1000, yamaha(vintage), greco , Bunlardan harika gibson lplere kafa tutacak şahane gitarlar çıkabiliyor (1000-1500usd)

Baba gitarlar Bilimum gibson standart,classic,custom, esp Eclipse 1 Full thickness, Heritage (2000 Usd ve üzeri)

ton olayına gelince ben de les paul tonunun kendine has olduğunu ve çok yönlü olmadığını her yola gelmeyeceğini düşünüyorum. Herşeyi elbet çalarsınız ama bir single manyetikle fenderin ince çınlayan tonunu vermez, kalın ve dolgun tonları vardır.

10. Volume ve Tone düğmelerini kullanmazsanız sadece 3 farklı ses verir.

11. Tondaki çeşitlikteki kastım tabiki rock skalasında değerlendirmemiz gereken sesler.Örneğin "sweet child o mine" ın girişi veya mavi sakal gibi.Ama bu gitarla blues tarzı parçalar çalındığını da duydum.Gerçekten cok başarılı geldi bana.Herhangi bir rahatsızlık vermedi.
    Yani çeşitlikten kastım hem jazz hem de death metal çalabilmeniz değil.Zaten iki türünde gitarları ve gitarlarındaki özellikleri çok başka.
    Benim söylemek istediğim; Rock (hard rock) sınırları içersinde değişik ve tok tonlar elde etmek.Ayrıca şekil olarak da bu tarz müziğe çok uygun geliyor açıkcası.Yoksa tabiki bir fender strat ın , bir jackson ın tadı başka.

12. Statın cleanları gibi bi ses alabilmek için Epi'ye push-pull switch taktırdım, berbat bi ses oldu JB'yi single yapınca, geniş ton yelpazesi felan yalan yani... Yırtınsanız, Red Hot chili Peppers soundu yakalayamazsınız. =) Bence etraftaki bütün Epileri denemeden başka gitara bakma, ben 3 sene önce aradım taradım en sonunda tam istediğim gitarı buldum (Epi Limited E. LP Std plus) manyetiklerini ve donanımın bi kısmını değiştirdiğinde Gibson'un Standart'tan alt modellerini aratmaz...

13. LnTh

LnTh

60
    0
    300
    Gercekten cok ilginc ve anlam veremedigim yorumlar geliyor LP'ler hakkinda. Ama fikir iste herkesin kendine ait bir fikri var.

LP bir tarz ton veriyor ve Jazz, Blues, Rock, Metal, Pop ve butun alt turleri calan gruplar LP kullanabiliyor oyle mi? Ilgiiiinc.

Ancak su kadarina katilirim. PRS Custom gibi Single coil/ Humbucker tonlarini ayni gitar ustunde alabileceginiz bir gitar veya bunun gibi gitarlarla karsilastiginda belki LP daha dar bir yelpazeye sahip olabilir. Ama bunun disindaki yorumlar biraz anlamsiz saldiri gibi geliyor. Ama iste dedigimiz gibi herkesin kendi fikri.

Ama tekrar ekliyorum ulke disinda herhangi bir muzik dukkanina gittiginizde 2008 model Gibson'lari elinize aldiginizda soka ugramaniz baya mumkun. Ben sahsen ugradim. Ayni model iki Gibson coook farkli olabiliyor. Curukler mevcut denemeniz yeterli. Ve bu curukler tek tuk denemeyecek kadar cok.

Eski Gibsonlara kullanilmis Gibsonlara bakip da aksini savunmaniz yanlis olur. Nitekim akli basinda bir gitarist problemli Gibson'ini tamir ettirir setupini yaptirir vesaire. Benim bahsettigim stock sekilde dukkanlara gelen yepyeni Gibson'lar..

Neyse.. LP o tarz tonlari sevenler icin mukemmel bir gitar bu noktada bulusabiliriz. Ama firmanin daha cok para kazanmak icin yaptiklari hic saygi deger seyler degil.

14. Les Paulun bi çok tarzda kullanılması, ton yelpazesinin geniş olduğu anlamına gelmez ki... Eğer aynı gitarist aynı gitarla birden çok grupta, bi çok tarzı yorumluyosa o zaman gitarının ton yelpazesinin geniş olduğunu düşünmek daha doğru olur...

15. kardeş kaç paralık baktığını söylersen bence daha çok yardımcı olurlar sana ama esp nin kirk hammet modeli bi les paulu var les paulda bide floyd rose koymuş adam o modeli iyi gibi duruyor

16. LnTh

LnTh

60
    0
    300
    Baya bi katilmiyorum bu fikrine. Saydigim turlerin ayni tonlarla yapilmadigini savunmama gerek yok herhalde?

Neyse fazla onemi de yok aslinda. Biz gitaristler her zaman kendi bildigimizi okuyacagiz :wink:

17. Söylediklerine aynen katılıyorum.Gitarın ne olduğunu araştıran bir insanın karşısına çıkacak iki marka vardır: Fender ve Gibson.Bu denli zamana kazınmış markaların sadece kar amaçlı olarak kalitelerini düşürmesi çok saçma bir olay.Zaten bu markaların ikinci kalite üretim yapan alt firmaları var.Asıl markalarında da aynı şekilde kar gütmeleri hoş değil.

18. Şu an için, acilen, bir gitar almayı planlamıyorum.Zaten öyle bir düşüncem olsa alım-satım bölümünde başlık açardım.Sadece bu model gitarlar ilgimi çekiyor ve kullanan yada bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım istedim.

19. Kimse LP kötüdürde demedi, sadece ton yelpazesi cok genis bir gitar degildir dedik. Ayrica yazinin en sonunda sen kendin demissin diyecegini, yani ayni seyi söylüyoruz.

20. LnTh

LnTh

60
    0
    300
    O tarz tonlar = tek bir ton deil = genis yelpaze

Aman neyse ya istemeyen almaz zorla mi ehaueh

Bu Sayfayı Paylaş