ibanez rg 1527 vs schecter.. hangisini alayım?

'Elektro Gitarlar' forumunda EviL_WarlocK tarafından 30 Mart 2008 tarihinde açılan konu

1. arkadaslar 7 telli gitar almayı düsünüorm fiyat olarak 1200 ytl civarı bütcem var ibanez rg1527 nin namını duydum fakat hiç çalmadım. schecter c7 hellraiser caldm 7 telli olarak floyd rose olan bi gitar olması tercihimdir. schecter jeff loomis signature var ebay da satılıo bi tel floyd rose lu hangisini alsam cok kararsızım...
    fikirleriniz bnm için önemi

2. İkisinin arasında dağlar var. Sound olarak özellikle.

Ibanez Rg1527 kullandım kısa bir süre. Amacına ve tarzına göre çok başarılı bir alet olduğu kesin. Ama bu gitardan (basswood gövdeden) öyle gümbür gümbür new metal tonları beklemek hata olur. Ha üzerine manyetik alırsan o zaman bir nebze istediğin sounda uydurabilirsin.

Schecter c7 hellraiser bulman nerdeyse imkansız şu an. Muhtemelen güzel bir gitardır. Bende Schecter S1 var. Fiyat performans açısından bakarsak gerçekten güzel bir gitar. C7 de öyledir sanırım. Çok iyi yorumlar yapıyorlar bu gitar hakkında.

Sonuçta tarz ve alışkanlık meselesi. Üniversite sınavından 300 aldım nereye gireyim der gibi olmuş :)

Şu tarz müzik yapıyorum bu tarz soundlar hoşuma gidiyor, alma amacım şudur gibi birşey söylersen net bir fikir verilebilir.

Son olarak, floydrose özellikle 7 tel gitarlarda bir beladır. Bana kalırsa eğer floyd rose kolunu çok kullanmıyorsan, sürekli diving yapmıyorsan tavsiye etmem. Sabit köprü, hem ayar açısından, hem entonasyon açısından hem de sustain açısından gitara çok artı katıyor. Kullanmayacaksan floyd rose fazla bence bulaşma :)

3. tarz olarak trash tabanlı progressive öğeler iceren sarkıları calmayı planlıyorum nevermore gibi floyd rose a gelince daha önce hic kullanmadım diyebilrim kullanmak icin almak istiyorum bu benm 2. gitarım olacak ilki sabit köprülüydü... önerilerin icin tesekkürler aklımda bulunduracam.

4. Rg1527 de uyar, C7 de uyar sana o zaman.

Tabi eğer C7 bulabilirsen fiyatını Rg1527 ile karşılaştırırsın biz de yardımcı oluruz sana fikir bazında. İstanbulda Do Re müzik getirtiyor Schecter gitarlarını. Muhtemelen de yaza doğru getirecekler bir çok modelden. Sanırım 1-2 gün içinde gelen bütün gitarlar satılacak :)

Schecter, ESP nin sahibi tarafından yıllar önce kurulmuş bir firma. Tahminen 80lerden beri (belki öncesi vardır) gitar üretiyorlar. Ama son 1-2 sene içinde çok ciddi bir pazar payı oluşturdular dünyada. Trend olan bir marka oldu. İşçilik ve kalite açısından gayet tatmin edici gitarlar.

Floyd rose konusunda ben sana önerimi yaptım. Ama madem kullanacaksın, o zaman katlanacaksın :)

5. Aynı benim gibi Draconian, bende floyd u bu gitarda kullanmayı öğrendim ve 2. gitarım oldu rg1527(birincisini hiç sorma :D) . Acemilikler oldu tabi ki başta ama öğreniyorsun sonra. Yalnız şunu diyeceğim ben, manyetik konusunda bence bir modifiyeye gitmen şart. Ben mesela sh8 düşünüyorum köprüye. Dİstortionda pek tat vermiyor açıkçası.

6. fiyat olarak c7 jeff loomis signature 999dolar + 99 dolar yol parası ebay de 99 dolar daha verirsen hardcase de yolluyorlar bn pazarlık yapacam adamla onu bedava yollasın diye eger alırsam tabi. ibanezde zaten bedava gelio hardcase i c7 lerin modifiyeye ihtiyacı yok emg 707 yeterince ii bi manyetik bnce radyo sinyallerini alıo bazen :) ibanez alırsam gitara alısıp floyd u iice öğrenene kadar devam edecem ondan sora modifiyeye giderim bnde ton olarak bilmedigim icin actım bu baslıgı ama gercekten cok yardmcı oldunuz cok tesekkür ederm.

7. alım satım bölümünde birisi satıyordu bir bak istersen.

Bu Sayfayı Paylaş