Yenilenen Ibanez Prestige Serileri

Arkadaşlar ibanez yeni yılla çıkardığı prestige serilerini bayağı bi yenilemiş.Ufak tefek ama hayat kurtaran özellikler eklenmiş gitarlara(örn. yeni köprü sistemi, kilitler vs...).Ben bu başlıkta hem bu yeni özellikleri tanıtmak istedim hemde bu özellikleri kendi gitarıma da yapabilirmiyim diye merak ediyordum, mesela o köprüye gerçekten aşık oldum :LOL: .Buyrun sizde görün, heralde herkesin hoşuna gidecek özellikler bunlar:

1-Yenilenen "Edge-Zero" köprü sistemi:

Resimde görüldüğü gibi tremolo kolunun torku ayarlanabiliyor yani herkes istediği yükseklikte kendi rahat ettiği gibi ayarlayabilir...

Bu resimde görülen köprüye bağlı küçük parça ile köprünün entonasyon ayarı kolayca yapılabiliyor...

Evet burda ise bizi akord etme derdinden kurtaran mekanizmayı görüyoruz.Anladığım kadarıyla yaylı bir aparat sayesinde köprüyü sabitliyoruz ve kolayca akord ediyoruz...

Bu bence floyd rosecuların çok işine yarayabilir bir kolaylık.Daha önce bunu jackson larda da görmüştüm sanırım...

Benim bulabildiğim yenilikler bunlar.Sanırım saplar da biraz elden geçmiş ama onun hakkında birşey yakalayamadım ben.Neyse buyrun fikir ve görüşleriniz... :)

Ben jackson gitarımı sattım ve gitara ibanez takas teklifi yağdı. s520x diye bir gitarda vardı tekliflerin arasında ve onda bu köprü sistemi var. merak ettim gittim gitarı zuhalde inceledim. tek kelimeyle 1000 ytl lik bir çöp. insanların ibanezden kurtulmak için feryat figan etmelerine şaşmamalı.

Gitarın sistemine bi diyeceğim yok ama bana lazım olan tonu ve çalım şekli. aleti 1100 ytl ye satıyor zuhal. teflon boyası rezalet, tonları çok gevşek. böyle cins bir alet :D hiç sevmedim. bir arkadaşım prestige serisinden bişey almıştı, bir ara aldım kurcaladım, oda kötüydü. neye göre kötü; o fiyat etmez o çin kore endonezya gitarlar..

sistem gereksiz geldi sandım pardon, gitar tabii ki zevk renk işi :) bu son 250$ civarı zamdan sonra fiyat performans oranları hakkaten biraz düştü. ben 1000ytl biraz da küsürata rg1570 prestige almıştım, verdiğim para için üzülmedim hiç, ama şu an gidip 1400 verir miyim? hiç ama hiç sanmıyorum.

S serilerinde sanıyorum zero tremolo köprü vardı. Edge pro ile ikisini birleştirmişler isimde ama işlevde nasıl bilmiyorum. Yalnız ağacın içinde demir yığını varmış gibi gözüküyor, tona nasıl etki eder artık bilemem bu yeni köprüler, ben pek sevmedim. İbanezler zamdan önce burada alınacak en kaliteli ve ucuz gitarlardı yani fiyat performans olarak çok iyidiler. Şimdi pek değil. Birde önceden de zero tremoloyu sevmeyen insanlara rastlamıştım.

bir kaç hafta önce rg2570 aldım.üzerinde edge pro var. edge zero olanı almaya gittim fakat bana çokta ergonomik gelmedi.sağ elim için edge pro daha rahat geldi.bir kaç özellikten ödün vermiş olabilirim ama edge zero çıkana kadar gitar çalınmıyormuydu?demek istediğim edge pro da kötü değilki, gayet başarılı...gitarımdan memnunum.mükemmel, hayalimde ki gitar değil belki ama benim şu an ki ihtiyaçlarıma cevap veriyor.verdiğim paraya da acımadım...

BuzzLightyear demiş ki:
Gitarın sistemine bi diyeceğim yok ama bana lazım olan tonu ve çalım şekli. aleti 1100 ytl ye satıyor zuhal. teflon boyası rezalet, tonları çok gevşek. böyle cins bir alet :D hiç sevmedim. bir arkadaşım prestige serisinden bişey almıştı, bir ara aldım kurcaladım, oda kötüydü. neye göre kötü; o fiyat etmez o çin kore endonezya gitarlar..

Galiba bir anlatım bozukluğu olmuş burada. Prestige serileri için Çin, Kore, Endonezya demişsin, ancak prestige serileri sadece Japonya'da üretiliyor. Ha bu fark senin gitara olan bakışını değiştiriyor mu, tabi ki hayır :) Yanlışı düzeltmek istedim sadece :)

prestigelerin mi?yok artık...
onları da korede üretilerse hangileri japonyada üretilecek? :)
bu gitarlar da artık korede üretiliyosa japon ibanezlerimizin kıymetini bilelim,öpelim,okşayalım,bakımını ihmal etmeyelim :)

Yok ya sacmalamayalım lütfen... Prestige ler sadece japonyada üretiliyor. Öyle iş mi olur bu çok büyük bir yanlış... Arkadaş prestige sanmış heraldi çaldığı gitarı arkasına baktıysa s5 s4 s3 serilerinin hepsi korede üretiliyor.

(Birşey ararken karşıma çıktıda ileride yine başkası ararken bulursa yanlış bilgi edinmesinler.)

smtzdmr demiş ki:
Yok ya sacmalamayalım lütfen... Prestige ler sadece japonyada üretiliyor. Öyle iş mi olur bu çok büyük bir yanlış... Arkadaş prestige sanmış heralde çaldığı gitarı arkasına baktıysa s5 s4 s3 serilerinin hepsi korede üretiliyor.

(Birşey ararken karşıma çıktıda ileride yine başkası ararken bulursa yanlış bilgi edinmesinler.)

çok doğru üstad.

vigiliante demiş ki:
smtzdmr demiş ki:
Yok ya sacmalamayalım lütfen... Prestige ler sadece japonyada üretiliyor. Öyle iş mi olur bu çok büyük bir yanlış... Arkadaş prestige sanmış heralde çaldığı gitarı arkasına baktıysa s5 s4 s3 serilerinin hepsi korede üretiliyor.

çok doğru üstad.
Estağfirullah üstad sensin biz çırağız :)

smtzdmr demiş ki:
vigiliante demiş ki:
smtzdmr demiş ki:

çok doğru üstad.

one laf öyle be aybettin gözümsün :) bu arada imzana yarıldım abi 2 gündür atolyede gülüyoruz :)

selam,

Güzel yenilikler...
sırf markaya para vermektense...
bu tür gelişmelerin kolaylığından yararlanmak gerek...
tabi renktir, şekildir o da önemli...

hşkl

vigiliante demiş ki:
smtzdmr demiş ki:
vigiliante demiş ki:
smtzdmr demiş ki:

çok doğru üstad.

one laf öyle be aybettin gözümsün :) bu arada imzana yarıldım abi 2 gündür atolyede gülüyoruz :)

Heheh :D abi ya millet yazıyor paso elinde avcunda ne varsa imzasına yazıyor yani şimdi oraya yazınca ne oluyor anlamadım ;) ya hava atmak yada ben çok iyi gitaristim demek gibi algılıyorum :D

Bende eğlence amaçlı tiye aldım ;)

Geri