Metal ritimleri, soloları çalmak

'Müzik Endüstrisi' forumunda Monster_YGT tarafından 5 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. Başlık belli zaten, ama biraz açmam gerekiyor;

Metal solosu çalarken hangi gamları kullanabiliriz, Yani asıl sormak istediğim blues için blues gamı vardır ya, metal içinde böyle bir şey söyleyebilirmiyiz?

Aslında dinlediğim parçalardan anladığım kadarıyla hiç biri sabit, tek bir gam üzerinden çalınmamış (aslında bütün tarzlar böyle ya, Neyse :D)

Mesela blues,pentatonic gam kullanarak kısa blues soloları çalabiliyorum doğaçlama olarak. Yani çaldığıma inanıyorum dersek daha doğru olur. Ancak metal solosu çalamıyorum ! Metal çalmak için illa notaların sanki makinaya bağlamış gibi dökülmesi mi lazım, metal soloları illa hızlı mı olmak zorunda ?

İşte uzun lafın kısası metal solosu doğaçlamaları yapabilmem için ne gerekir, ne yapmalıyım ?

2. Metal sololarında genel olarak pentatonik,minör ve majör gamlar kullanılır. Daha teknik işler yapanların diminished vs. kullandığı da olur fakat metal solosu atmanın blues solosu atmaktan öğrenilecek şeyler açısından bir farkı yok. Genel olarak metal daha hızlı ve akıcı bir müzik yapısına sahip olduğundan sololarıda bu şekilde oluyor.

Bu üzerinde durduğun soloların yapısını çözüp incelersen nota nota aslında yavaş hallerinin blues ve rock da kullanılan kalıplarla aynı olduğunu görürsün tabi tamamı değil.

Doğaçlama yapabilmen için yeterince hızlı olman ve üzerinde çaldığın gamı (ve ondan ilerleyebileceğin gamları) çok iyi tanıman gerekki üzerine geçebileceğin sweepleri riffleri peş peşe çalabil. Ama şunu belirtmeliyim ki metal doğaçlaması yapmak genel olarak diğer tarzlardan daha düz giden bir iş. Melodik parçalardan çok akıcı parçalardan oluşuyor. (Bu lafımı metalciler yanlış anlayacak büyük ihtimalle ama neyse)

Metal soloları hep hızlı olmak zorunda değil tabiki eğer düzenlemeye oturtabiliyorsan yavaş bir soloda olur tabi oturtabilirsen :D

Son olarakda bol bol dinlemek bu işin özü.

Kolay gelsin.

3. Soloların yapısını çözüp inceleme kısmını farkediyordum, yavaş ve tek tek basınca anlaşılıyor gerçekten.

Kafama takılan şey tam olarak burası aslında :) AYnı gamı bende kulanıyorum
    örn: Am-Gm-C#m pentatonik gamla hızlı bir solo çaldım metal olmasını istedim ama hiç alakası yok :D

Arada ne gibi teknikler kullanabilirim ?
    Me_ThuS yardım ettiğin ve edeceğin için şimdiden teşekkürler :lol:

4. Ben bir metal gitaristi olmadığım için işin tam olarak özünü anlatamıyor olabilirim aslında. Fakat metal sololarında bir an yoğunlaşıp bir an çözülen şekillerde sololar atılıyor. Yani atıyorum 4 ileri 3 geri şeklinde bir iniş kalıbı vardır

örnek:
    ------------12--------12-14
    -12-14-15----14-15------- ...

Bunu bir süre ilerlediğinde birşeyin biriktiğini hissedebilirsin. Bunu belli bir yerde çözmek gerekiyor tabi bunu genelde metal sololarında tabiri caizse gitarı bağırtarak yapar gitaristler. 1-1.5 notalık bir bend yada çift tel bend ile yada harmonik+dive bomb gibi daha fantastik bi şekilde.

Bir başka örnek ise sweep üzerinde olabilir. Misal Am-Gm-C#m demişsin açıkçası bana hiçte güzel bir metal ritm kalıbı çıkarmış gibi gelmedi bundan ama neyse bunların en basitinden bakarsan 3 tel sweepleri var en alt tellerde.(Malmsteen çok kullanır) Peşpeşe 3 ünü geç peşine bir bend ve tap ile kalına dön.

Tabi şimdi ben burda kafamda planlayıp söylüyorumda kelimelerle o solonun duygusu çok alakalı olmuyordur (peşpeşe 3 ünü geçmek ne demek mesela :D) içini doldurmak sana kalıyor işte. Müzik stilleri doğaçlamayıda kısıtlayan şeyler aslında. Önce dinlediklerini taklit etmeye çalışıp daha sonrada sıfırdan sololar oluşturmaya çalışırsan daha başarılı olursun inancındayım.

Teknik olarak yukarda bahsettim zaten "metalhead" herkes gitar sololarında (doom hariç sanırım :D) yırtıcı teknik şeyler bekler. Bu sebepten yapacaklarında öyle olmalı hani duyguyu verebilecek çok yerin olmayabilir. Bir örnek vermek istiyorum Sentenced-Lower The Flags solosunu dinlersen ilk örnekte bahsettiğim birikimi ve onun çözülüşünü anlayabilirsin rahatça. Birde tabi yavaş metal solosu nasıl olur görürsün :D

İkinci örnek içinde her tür thrash heavy solosu örnek olabilir nerdeyse.

Birde ufak bir ipucu klasik müzik dinle :D

5. Am-Gm-C#m akorlarından metal kalıbı çıkmaması normal, aklıma ilk gelenleri yazdım örnek için sadece :)

Peşpeşe 3 ünü geç demişsin, Ya aslında benim bunları yapabilmem için gerekli olan şey gamın, nasıl oluştuğunu yani içini dışını bilmem gerekiyor anladığım kadarıyla :D

Kafada kurgulama işi çok güzelde gerçekten gitarla deneyince insan kafasında kurguladığı şeyleri çıkaramıyor.
    mesela diyorum; şu perdeye sert bir bend yapayım, sonra biraz hammer lı, pull of lu şekilde notaları ilerliyeyim en sonunda harmonik i çakayım üstüne al sana metal solosu :D ama hiç düşündüğüm, kurguladığım gibi çıkmıyor :D

Yardımların için gerçekten teşekkürler. Amacına ulaşan bazı başlıların kilitlendiğini görmüştüm. Bu başlık kalırsa iyi olur. Biraz ilerledikçe daha çok soru soracağım gibi geliyor :D

6. Zaten gamın ne olduğunu bilmeden düşündüğünü yapman çok zor. Önce nota armoni öğrenmek gerek.

Kilitlenen başlıklar bilgi içeren ve sadece okunmasının yeterli olduğu düşünülen başlıklar bu tür subjektif ve tartışmaya açık başlıkları kilitlemiyoruz.

Kolay gelsin.

Bu Sayfayı Paylaş