Et Severler

zaten bu deli dana zavazingosu 96-97 yıllarında falan ortaya çıkmıştı o zaman diyorlardı etkisini 10 yıldan sonra gösterir diye

valla ben ton balıgı konservesi yiyorum bol bol tavsiye ederim herkese hem lezzetli hem sağlıklı hem de basit drek ekmek arasına koy biraz da marul falan mis gibi yemek

aslında keslilen kurbanın hiç bir yerini ayırt etmeden yerim; dalak, böbrek, ciğer, kelle, işkembe vs... :LOL: neyse ya canımız çekmesin şimdi. :D

tavsiye: etli pide'nin harcına biraz kuyruk yağı atarsanız muhteşem olur. :D

panik_431 demiş ki:
aslında keslilen kurbanın hiç bir yerini ayırt etmeden yerim; dalak, böbrek, ciğer, kelle, işkembe vs... :LOL: neyse ya canımız çekmesin şimdi. :D

Helal sana panik_431...:)
Ben de et oburum...

Kayseri'li bir arkadaşımın annesi bumbar yaptı geçenlerde, resmen parmaklarımı yedim...
1 kg bumbarın (Koyun İnce barsağı) içi; karaciğer, pirinç, tereyağ, nane ve çeşitli baharatlardan oluşan bir malzeme ile doldurulmuş...

Önümüze geldi bumbar... Koca bir tepsi içinde 1,5 metre uzunluğundaki bumbarı 15 dakika içinde ham yaptık...
Müthiş bir yemek bumbar...:) Bence kokoreçten çok daha lezzetli...

seththeking demiş ki:
ham yaptık ne la piyanist?
valla eniştem şahane dana kavurma yapıyor piyanist, beklerim yani

Davet için teşekkürler seththeking, tam da dertlendiğim bir konuda yazmışsın...:)

Geçenlerde teyzem bize kavurma yaptı...
Ama kavurma ağızda erimiyor... Yağı da az gelmiş... Bir de et iyi işlenmemiş, kıkırdak parçaları kalmış ette... Valla sinir oldum...:)

Yaptığı kavurmanın reçetesini enişten verirse, çok makbule geçer...

piyanist demiş ki:
seththeking demiş ki:
ham yaptık ne la piyanist?
valla eniştem şahane dana kavurma yapıyor piyanist, beklerim yani

Davet için teşekkürler seththeking, tam da dertlendiğim bir konuda yazmışsın...:)

Geçenlerde teyzem bize kavurma yaptı...
Ama kavurma ağızda erimiyor... Yağı da az gelmiş... Bir de et iyi işlenmemiş, kıkırdak parçaları kalmış ette... Valla sinir oldum...:)

Ben vereyim bizzat. kavurma dediğin en az 3 kilo etten olmalı. Dana eti, sinirlerinin tamamı ve yağlarının bir kısmı alınmış. Sonra bunu büyükçe bir pişirme kabına yerleştireceksin, 2 paket margarin ile birlikte kavurmaya başlayacaksın. Öncelikle her 10 dakikada bir biraz karıştıracaksın, kapağını ise sıkı kapatacaksın, bir nevi buharıyla pişecek.
Sonrasında kısık ateşe alıp kıvama gelmesini bekleyeceksin.

piyanist demiş ki:
panik_431 demiş ki:

Helal sana panik_431...:)
Ben de et oburum...

Kayseri'li bir arkadaşımın annesi bumbar yaptı geçenlerde, resmen parmaklarımı yedim...
1 kg bumbarın (Koyun İnce barsağı) içi; karaciğer, pirinç, tereyağ, nane ve çeşitli baharatlardan oluşan bir malzeme ile doldurulmuş...

Önümüze geldi bumbar... Koca bir tepsi içinde 1,5 metre uzunluğundaki bumbarı 15 dakika içinde ham yaptık...
Müthiş bir yemek bumbar...:) Bence kokoreçten çok daha lezzetli...

Piyanist, valla o kadar Kayseriye gidip gelen birisiyim, ama Bumbar yiyemedim daha. hep merak ederim. en kısa zamanda yiyeceğim. :)

panik_431 demiş ki:

Piyanist, valla o kadar Kayseriye gidip gelen birisiyim, ama Bumbar yiyemedim daha. hep merak ederim. en kısa zamanda yiyeceğim. :)
Mutlaka tavsiye ederim panik_431.

Böyle bir lezzet olamaz... Hele bizim gibi et, ve aynı zamanda sakatat düşkünleri için, bulunmaz bir nimet bu yemek...

Şimdiden afiyet olsun...:)

seththeking demiş ki:
piyanist demiş ki:

Ben vereyim bizzat. kavurma dediğin en az 3 kilo etten olmalı. Dana eti, sinirlerinin tamamı ve yağlarının bir kısmı alınmış. Sonra bunu büyükçe bir pişirme kabına yerleştireceksin, 2 paket margarin ile birlikte kavurmaya başlayacaksın.

Öncelikle her 10 dakikada bir biraz karıştıracaksın, kapağını ise sıkı kapatacaksın, bir nevi buharıyla pişecek.
Sonrasında kısık ateşe alıp kıvama gelmesini bekleyeceksin.
Tarif için çok teşekkürler seththeking.

Galiba etin 3 kilo olması ve kısık ateş, kavurmanın püf noktalarıdan ikisi...
Hemen deniyorum...:)

Bilgi:
Migros gibi yerlerde kavurmanın kilosu 45-50 YTL civarında...
Evde yapılırsa, en fazla 20 YTL gibi...

kavurmalık etin kilosu bulunduğum kentte 12-16 ytl arası değişiyor. 3 kilo alacağın göz ön-ünde bulundurulduğunda 36-48 ytl arası bir rakam çıkar. ama o kavurma da sana 1 hafta yeter.

Belli ki kavurma konusunda üstadsın seththeking...
İzninle bir şey sormak istiyorum...

Etin cinsi ne olmalı? Dana, sığır, koyun... Sen ne tavsiye edersin?
Bir de döş ya da kuyruk yağı katılmalı mı?
Senin tarifi bir an evvel yapmak istiyorum da...:)

piyasnist,
babam genelde dana etiyle yapar, içine de kuyruk yağı atar. :) ama seththeking daha iyi biliyor sanırım. :)

seththeking,
başka tariflerini de bizimle paylaşırsan memnun oluruz. :)

ben dana öneririm. kuzu eti daha çok yağlı olur.
Eniştem dükkanda (çiğ köfte&kavurma) az yağlı dana eti + margarin kullanıyor. Benim verdiğim tarif de onun üzerine.

panik : bir de çiğ köfte tarifi vereyim diyeceğim ama :) onu öğrenemedim daha.

seththeking ve panik_431

Değerli önerileriniz için çok teşekkürler...
Bu hafta içinde kavurmanın yapılması şart oldu...:)

Sonucu bildiririm... Valla şimdiden ağzım sulandı...:)

kavurma_01.JPG

Geri