Rica: Telif haklari konusunda yardiminiz ve onerileriniz

Merhabalar arkadaslar. Oncelikle bu basligi onlem olarak kayit studyosu, grup ismi ve ozel isimler gibi kisilere zarar verecek isimlerden arindiracagimi belirteyim. Lakin ortada bir sorun degil, cikabilecek herhangi bir soruna karsi alinabilecek onlemler olabilir ve size bu onlemlerin nasil alinacagi hakkinda sorularim var.

Simdi kisaca ozetlemek gerekirse, grubumla 5 yildir beste yapmak uzerine calisiyoruz. 20 kusur tane sarkimiz var ve bunlardan 15ini bir albumde toplama cabasi icersindeyiz. Benim ve grup arkadaslarimin hayalinde asla ve asla para kazanmak gibi bir emel yok. Tek istedigimiz profosyonel yapilmis bir kayit elde edip bu kaydi internetten bedava bir sekilde olabildigince cok insana ulastirmak.

Bu mantikla yola cikarak basladigimiz kayit seanslarinda beklenmedik gelismeler oldu. Oncelikle belirteyim. Kayit formatimiz su sekilde. Ben (gitar) davulcumla beraber kayit yapmak icin studyoya giriyoruz. Ben gitar melodileri calarken (kaydedilmiyor) davulcum da kulaginda clickle ve melodiyle davullari caliyor (kaydediliyor). Daha sonra muzige baslar gitar ve vokal tek tek eklenicek.

Simdi gecen gittigimizde soyle birsey oldu. Kayit yapan arkadas (buyuk isimlerle calismis bir vatandas kendisi) muzigimizi cok begendigini, bize sponsor olmak istedigini belirtti. Kayitlar icin hic bir para istemedigini yalniz isminin albumde gecmesini istedi. Biz de pek tabii dedik basimizin ustune. Hatta sponsor olmasa bile biz bunu seve seve yapardik sormasa bile.

Daha sonra bize cdyi bittiginde yuksek mevki sahibi veya taninmis insanlara dinletmek istedigini soyledi. Bize de eger bu sahislardan sarkilarla ilgilenen olursa satmayi dusunup dusunmedigimizi sordu. Davulcumla birbirimize baktiktan sonra "hayir" cevabini verdik. "Kesinlikle satmayi dusunmuyoruz. CD'yi tamamlamak ve uzerine kendi grubumuzun ismini koymak istiyoruz." O da "hay hay" seklinde cevap verdi.

Buraya kadar hersey guzel. Ama kafami kurcalayan birkac sey var. Simdi yarin gitarlari kaydetmek uzere studyoya cagirildim. Gitarlarin amator sekilde evimde kaydedilmis hallerinden baska muzigin bana ait oldugunu kanitlayan hic birsey yok. Telif haklarini noterden ve ya telif haklari genel mudurlugu tarzi bir yerden adima gecirmis degilim. Ama butun muzik (sozler, bas, gitar, davul) tamamen kaydedilmemis oldugundan butun muzigin telif haklarini almak gibi bir durumumuz da yok henuz.

Simdi sorum su. Ben gitarlari kaydetmeden butun gitarlari notaya dokup telif haklarini mi almaliyim? Yoksa kayit yapan arkadasa guvenip butun muzigi kaydettikten sonra ortaya cikan cd yi telif haklari genel mudurlugune gidip telif hakki mi almaliyim? Nedir bunun yolu yordami?

Kucuk bir ricam. Bu basliga tahmin ve spekulasyondan cok deneyimle cevap verilirse cok memnun olurum. Ben gunlerdir tahminlerim ve paranoyalarimla kafayi zaten yedim. Her turlu senaryonun farkindayim. Sadece gormus gecirmis insanlarin bu konuda soylemek istediklerini duymayi arzulamaktayim.

Cok tesekkur ederim!

ben bildiğimi aktarayım , yüzde yüz emin değilim ancak şunu tavsiye ederim vakit geçirmeden bir nota çıktısı alıp noterden onaylatınız .

telif hakkı konusunda ise temel koşul bir yayınlanmış eseriniz olması gerekliliği anladığım kadarı ile öyle bir durumunuz yok dolayısıyla telif hakkı gibi birşey alamazsınız şu an için ve almaya da kalkasanız tahminimce çok pahalıya gelir ...

ben yakın zamanda noterden kayıtlarımın notalarını tastik ettirdim ve bu ilk aşamada yeterince koruyucu bir önemlidir , bu telif hakkının değilde ilerde ortaya çıkan bir sorunda sizin şarkılarınızın o tarihte sizin tarafından tastik ettirilmiş olduğunun kanıtıdır yani örneğin çıkan problemde karşı taraf elinde sizin noter tasdikli belgenizden daha önce tarihli bir belgeye sahipse sizin noter tasdiğinizin hiç bir anlamı kalmaz, noter tasdiği bir yayım hakkının adınıza tescil edilmesi anlamına da gelmez diye biliyorum

Yani özetle şu durumda kayıtlarınızı yapan ve olası bestelerinizi bilen kişilerin kötü niyetlerinden korunmak ileriye yönelik hak iddia etme durumu olursa sağlam bir temele dayanmak ise bir an evvel nota çıktılarını alıp herhangi bir notere o notaların varsa sözleri ile sizin tarafınızdan yapılmış olduğunu onaylatmanızdır...

kolay gelsin...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cevaplar icin cok tesekkur ederim. Su anki mevcut durumum biraz degismis de olsa soyledikleriniz bana oldukca yardim etti.

Geri