Synthesizer mı? Midi Klavye mi?

• Konuyu açan welcometothemachine
  • Başlangıç tarihi
W

welcometothemachine

Öncelikle herkese merhabalar,

Şu aralar heryerde araştırdığım, soruşturduğum bir durumu sizlere danışmak istiyorum

Benim 7 yıllık piyano deneyimim var ve artık sahnede, evde vs. çalmak için klavye almam gerektiğini düşünüyorum.

Ama kafamı kurcalayan 2 soru var:

1-)Midi Klavye alıp işi laptopla mı idare edeyim? -- Midi Klavye derseniz hangi modelleri önerirsiniz?

2-)Yoksa Synthesizer mı alayım? -- Synthesizer derseniz hangi modelleri önerirsiniz?

Para sınırım 1200YTL'dir.

Teşekkür ediyorum yardımlarınızı bekliyorum :)

İkisinin de kendine göre avantajları var ve amaca göre tercih değişir sanırım. Mesela midi klavye laptop alınırsa genişlemeye yeniliğe oldukça açık olur bu sistem yarın öbür gün yeni bir vsti ile daha farklı şeylere ulaşmak mümkün olur. Fakat öteki yandan bu sistemin stabilliği ve taşınabilirliği tartışılır.

Synth alınırsa (modele göre değişiyor sanırım ama) cihazın içindeki seçeneklerle kısıtlı kalınıyor. Fakat stabilliği kesin bir sistem.

Ayrıca elektronik cihazlarda var olan bir gerçek bir cihaz ne kadar çok az iş yapıyorsa o kadar kaliteli çalışır. Midi klavye laptop ses kartı üçlemesi çok daha fazla işi yapmak üzere tasarlandığından satın alınabilecek herhangi bir synth den kötü performanslı olacaktır. Bu kötü performanslı ne demek derseniz. Ses kalitesi ve ihtiyaca uygunluk,kullanışlılık. Sadece bir synth alırsanız en azından ne alacağınızı bilirsiniz ve ödediğinizin karşılığını alırsınız fakat diğer sistemde farkedilmemiş irili ufaklı bir sürü şeyle uğraşmak gerekebilir.

Burda kalkıp herhangi bir model tavsiye edemiyorum çünkü birebir tecrübe edemediğim cihazlar fakat bu anlatabildiklerim ile kendinize uygun tercihi yapmanız çok daha kolay olacaktır umarım.

İyi günler.

midi klavye kayıtlar için iyi de, canlı performans için önermem. birinci bilgisayar bağlı; bilg. ın her zaman için kitlenme, bozulma, ağır çalışma, donma, çökme vs ihtimalleri var..

Yeni konu açmak istemediğim için buraya yazmak istedim =) Bende bir midi klavye var ve ilerde stüdyo ve benzeri şeylere götürmek için laptopla beraber kullanmayı düşünerek almıştım.

Acaba bu midi klavyeyi (keystation 61es) midi in olan herhangi bir klavyeye bağlayarak performansta bulunmam mümkün mü ? Yoksa bağlayabileceğim tarz klavyeler sınırlı mı ?

Ve ya bir pc ye bağlamadığımızı düşünerek, midi klavyeden bir performansta bulunacak kadar ses alabilmemiz için ne tür araçlara ihtiyacımız olabilir ?

Çok amatör bir soru ama sormak zorundayım malesef =)

teşekkürler

Midi In olan klavyelere bağlayabilirsin çalışması gerek. Fakat yinede kullanma kılavuzlarına bir göz atmakta fayda var.

Ses üretecek bir araca ihtiyacın var misal rack synth ler var. Üzerlerindeki sesleri kullanmak için bu tarz bir controller gerekiyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cevabım biraz geç oldu kusuruma bakmayın :)
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim

Yani benim de son zamanlarda araştırdığım ve düşündüğüm gibi synthesizer çok daha avantajlı diyorsunuz.

Peki synthesizer alırsam hangi modellere yönelmeliyim?

Roland Juno-D diyen oldu.
Sonra Yamaha MM6 var.

Daha başka önerebileceğiniz modeller neler olabilir?

Geri