Jazz Gitar ( Analog Setup )

Bi jazz gitar analog pedal setup ı sizce hangi sıradan ve hangi pedallardan oluşmalıdır ? Kafamda çakışan mantık dısı tonlar çıkıyor setup ta uzman arkadaşlar bi zahmet eyw ...

Jazz gitarda aslında setup diye bir şey olmaz. Yani ne istediğine ve ne tür jazz çalacağına bağlı. Fusion falan çalacaksan olay farklı. Öncelikle amfin çok kaliteli bir amfi olmalı. Jazz gitarda olay sende bitiyor zaten. Hiç pedal kullanmasanda olur. Çok nadiren chorus iyi oluyor ama onun dışında tavsiye etmiyorum. Bir de kesinlikle bulabileceğin en kalın tel setini kullan. Kalınlık ne kadar artarsa ton o kadar güzelleşiyor.

Amoremorte demiş ki:
Jazz gitarda aslında setup diye bir şey olmaz. Yani ne istediğine ve ne tür jazz çalacağına bağlı. Fusion falan çalacaksan olay farklı. Öncelikle amfin çok kaliteli bir amfi olmalı. Jazz gitarda olay sende bitiyor zaten. Hiç pedal kullanmasanda olur. Çok nadiren chorus iyi oluyor ama onun dışında tavsiye etmiyorum. Bir de kesinlikle bulabileceğin en kalın tel setini kullan. Kalınlık ne kadar artarsa ton o kadar güzelleşiyor.

jazz hakkında bilgim yok ama 11 numara tel kullanıyorum ve gerçekten çok memnunum.

Tel kalınlığının artmasının tona katkısı nedir ?Gitarımda sabit köprü var 11numara tel hafif bir drive ve biraz delay açıp e minor scale de birşeyler çalıyorum ve çok güzel geliyor.

Bana jazz ve blues türünde müzik dinleyen birisi şunları şunları dinle yada bende var göndereyim dese ......

Konuyu saptırdım neyse.Kısaca Roland jc120 +jack

Bir jazz gitar(hollowbody) kullanıcısı olarak işin gerçekten iyi bir amfide bittiğine katılıyorum. Ama mesela elde etmek istediğin nasıl bir ton. Clean ton deyip geçme :D. Mesela standartları daha klasik bir biçimde çalmak istiyorsan Polytone brute serilerinden veya Henriksen Jazz amfilerinden kullanabilirsin. Ancak bu amfiler yüksek seslerde bile çatlamadan clean tonlar vermek için yapılmış transistörlü amfiler, yani kapalı soundları var. Veya lambalı yüüksek volumde hafif kırılmalar yaratarak sıcak şeyler elde etmek istersen lambalı Fenderler özellikle twin reverb bir çok jazz gitaristinin favorisi. Ama daha modern ve geniş yelpazede bir şeyler yapmak istiyorsan bir Roland Jc ve effect olarak echo veya iyi delay pedallarını kullanabilrsin, chorus zaten amfiden.
Hepsinden öte önce yakalamak istediğin şeyi kafanda oluşturmak için jazz gitaristlerini dinlemeni neler kullandıklarına dikkat etmeni önerirm. Hepsinin tadı farklı.http://www.jazzguitar.be Bu link baya yardımcı olur.

Geri