Amfilerin arkasındaki effect loops ne işe yarar

arkadaşlar yardımınızı istiyorum. benim fender stage185 amfi var.arkasında effect loop denen bir bölüm var ve bir çok amfide de var bu. Burada bilgileriniz paylaşırsnız benim gibi ne işe yaradığını hangi amaçla kullanıldığını kestiremeyenler için bir yol gösterme olabiliir.Şimdiden teşekkürler...

fx loop, prosesör veya preamp özelliği olan pedallar için yapılmış bir giriştir. Prosesörler de fazla özellik olduğundan fx loop tan daha iyi performans alırsın. Preamp özelliğindeki pedallar (SansAmp Tri-AC, SansAmp GT2 vs pedallar) da fx loop tan girmek daha iyi üst üste binmez böylece amfinin karakteriyle pedalın karakteri...

umarım açıklayıcı olmuştur biraz da olsa....

zetiman demiş ki:
fx loop, prosesör veya preamp özelliği olan pedallar için yapılmış bir giriştir. Prosesörler de fazla özellik olduğundan fx loop tan daha iyi performans alırsın. Preamp özelliğindeki pedallar (SansAmp Tri-AC, SansAmp GT2 vs pedallar) da fx loop tan girmek daha iyi üst üste binmez böylece amfinin karakteriyle pedalın karakteri...

sırf bu yüzden 30x amfimi değiştirmeyi düşünüyorum bazen, ama kıyamıyorum da..
kıymaya değermi ? :)

fx loopun esas işlevi aslında delay, chorus gibi efektleri amfi üzerindeki preampten sonra koyabilmenizi sağlamaktır. fx send üzerinden sinyali pedala gönderip fx returnden geri alırsınız.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
anaolg effectler

peki analog effetler mesalaa analog delay ve analog chorus bağlanır mı buraya ve bağlanıra distortion pedallarından yırıp nasıl bağlıcam?? sağolun şimdiden..

kullandığın pedala göre değişir. ben driveımı amfiden alıyorum. zaman zaman sd-1 ile amfiyi boost ediyroum. bu durumda gitardan sonra sd-1 e bağlayıp sonra inputtan amfiye girip fx loopa da efektleri yerleştiriyorum.

sonunda anladım

önce distortion noise gate ve compressor pedallarla pream a girip sonra arkadaki preamp outtan çıkıp effekt pedalları( analog delay ve chorus vs) bağlayıp sonra power in yapıyoruz ve bitiyor. bu işi çözdüm:D

evet benimknde pre amfi out yazıyor zaten ondan sona preamp devre dışı olduğu için mantıklı bir ifade. gariye sadece amfinin power amfi bölümü kalıyor...

fx loopa verilen isimler:

fx send, fx return
preamp out, power amp in (bazı peavey ve fenderlerde)
send, return (genel olarak herkeste)
line out, line in (hughes kettner)

svaltio demiş ki:
zetiman demiş ki:

sırf bu yüzden 30x amfimi değiştirmeyi düşünüyorum bazen, ama kıyamıyorum da..
kıymaya değermi ? :)

bence değer :)

1 ay içinde ilanımı görebilirsiniz o zaman :) şuan pek vaktim olmuyor. Valla birşeyi kafaya koymayı bırak, düşünmeye başladığım andan itibaren yapmadan rahat edemiyorum.. öyle bir pis huyum var :)

aslında bu amfiyi almadan önce de araştırma yapmıştım fx loop olan modellerle ilgili ama 30 watt veya dengi bulamamıştım.. 50'lerde evde abartı olur.. bakacağım artık bir çaresine. teşekkürler.

Geri