Gibson Lespaul'lerde chambered gövde hadisesi

Avantajı hafif olması,zira gövdede ağaç kalmamış resmen :D Dezavantajı da (kullanmadığım için duyduklarımdan yola çıkarak söylüyorum) sustain olayının eskilere nazaran çok daha zayıf olması. Ne akla hizmet yaptıklarını hala anlayamadım...

evet suyu çıkmış durumda ben de Dr.B nin yazılarından okumuştum.

Ticari marka değerim yüksek diye ekonomik anlamda yapılmış bir şey mi yoksa araştırılarak "sustain" veya başka herhangi birşeye etki etmediğinden mi yapılmış bu yatırım ona bakmak gerek.

Hafif ağaç bulmak artık zor olduğundan mecburi yapılan bir işlem,hafif ağaç sadece custom shop LP lere gidiyor artık.Strat ağırlığında LPler ortaya çıkıyor bu işlem sonrası.Mevzu bundan ibaret.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sigmastern demiş ki:
Senin ne kadar gitarpedalla ve Dr.Barlo ile yildizinin pek barisik olmadigini bilsemde, asagidaki linke bakmani tavsiye ederim. Orada görecegin üzere 2007 yilindan sonra olay chambered ten cikip daha cok havuzlamaya dönmüs.

http://www.gitarpedal.net/forum/viewtopic.php?t=398&start=0

Yıldızım diktatörlük yapmayan herkesle barışıktır benim,İlginçtir Sabancı Üniv. gibi bir kurumda eğitimcilik yapan biri nasıl bu kadar diktatör olur,neyse nasıl olsa sabancıya sık sık gidiyorum,bir ara uğrarım yanına.

O konuyu bayağı bir inceledim,fakat gibson sitesine girip incelediğimde şunu gördüm,şu anda Gibson Gitarların bütün modellerinde bu chambered hadisesi var.

http://www.gibson.com/en-us/divisions/gibson usa/products/lespaul/supreme/

Bakınız Gibson LP'un supreme modeli,ki oldukça pahalı bir model buradada bu yöntem kullanılmış.Şİmdi sık sık şu tür yazıları okuyorum yok gitarın içinde ağaç bırakmadılar,yok bu gitarda ses çıkmaz epiphonelardan daha berbat vs..Yahu peki bu amerikalı kardeşler bu kadarmı bilmiyorlar bu işi benim bildiğim ecnebi milleti yaptığını hep bir adım öteye götürür kesin bildikleri birşey vardır gibi geliyor bana...

Yanina gitmeni tavsiye ederim, kendisini tanidiginda yanildigini anlayacaksin. Herhangi bir platformda herhangi bir üyeylen yöneticilerinin sorumluluklari ve illegal olan seylere alacaklari tutum haliyle farklidir, bu forumdada durum farkli degil gördügün üzere.
Simdi ilk yapilan LP lerde ne chambered vardi nede havuzlama, ki bu aletler bugün yapilan enstrumanlarin ilham kaynagi ve birer servet.
Hafif olan bir LP yapmak aletin cüssesini göze alirsak hic kolay bir olay degil, kullanilan maunun iyi kurumus olmasi lazim bununlada bitmiyor cinsinin iyi olmasi lazim mesala honduras maunu gibi, bu agaclarin seri üretim gitarlar icin bulunmasinin zor olmasi ve maliyetinin yüksek olmasindan dolayi gibson bu sekil bir yol izliyor.
Ben devamli ecnebi milleti ile calisiyorum, maalesef günümüzde maliyet ve kar payi kalitenin önünde gidiyor. Eger bu konu ile ilgili lespaul forumunuda incelersen yurt disindada bu olayin pek hos karsilanmadigini göreceksin.
http://www.lespaulforum.com/forum/showthread.php?t=136861

Ama bir yanlis anlamayi gidermek lazim, simdi bu gitarlar chambered diye illa kötümü? Hayir, iclerinden gayet iyilerinin cikacagina eminim, begenip alan arkadaslarda var. Sende gitarini almissin eger tonundanda memnunsan oyulmusmu oyulmamismi hic kafani yorma.

muttalip demiş ki:
O konuyu bayağı bir inceledim,fakat gibson sitesine girip incelediğimde şunu gördüm,şu anda Gibson Gitarların bütün modellerinde bu chambered hadisesi var.

Gibsonun bütün modellerinde chambered olayi yok, zaten verdigim linktede supreme nin bahsi geciyor.

http://www.gitarpedal.net/forum/viewtopic.php?t=398&start=0

Bu arada chambered ve havuzlamanin uygulanmasinda da büyük farkliliklar var, yazida hepsinin röntgen resimleri ve arasindaki artilar eksiler mevcut.

Sigmastern demiş ki:
muttalip demiş ki:

Gibsonun bütün modellerinde chambered olayi yok, zaten verdigim linktede supreme nin bahsi geciyor.

Bütün modellerinde demişim yanlış söylemişim,Fakat oldukça pahalı olan supreme ve Standart permium plus modelinde var Classic te keza öyle yine var..Supreme modelinde var işte gibson sitesinden bakabilirsin..

Gitarın tonu güzel güzel olmasınada bu benim ilk gibsonum olduğu için çok atıp tutmam yanlış olur yıllarca fender çalan birisi olarak gibson gitarlardan çok iyi anlamadığımı söyleyebilirim.Tonun ince ayırdını yapmak öyle çok kolay bir hadise değil,yaklaşık 15-16 yıldır gitar çalıyorum fakat yinede gibson tonu konusunda yorum yapabilmem için elimden 5-6 tane gibson geçmesi lazım.Fendere kıyasla daha dolgun ve sustainli olduğunu söyleyebilirim ayrıca klavyeside inanılmaz rahat ben daha kalın bir klavye bekliyordum rahatsız olmam gerekir diye düşünüyordum,hiç öyle olmadı.

Bu chambered gövde hadisesine gelincede amerikalı arkadaşların bildiği birşey vardır diyorum...

Barış Yurttaş (ccbbdd, melvin, gibi nickleri geçiyorum);

Beklerim. Gel, gel bakalım bana daha önce attığın mesajlardaki gibi "dayaklık bir adam" mıymışım yoksa değilmiy mişim?

Ben ciddiyim. Gel gelebiliyorsan! Benim yerim yurdum belli.

B :!:

DrB demiş ki:
Barış Yurttaş (ccbbdd, melvin, gibi nickleri geçiyorum);

Beklerim. Gel, gel bakalım bana daha önce attığın mesajlardaki gibi "dayaklık bir adam" mıymışım yoksa değilmiy mişim?

Ben ciddiyim. Gel gelebiliyorsan! Benim yerim yurdum belli.

B :!:

Gel gelebiliyorsan! ha :D Mehmet Barlo,Gelebiliyorsan değil..Sen şekerpınarda iş yapıyorsun, bizim hayatımız Şekerpınar,Gebze,Dilovası üçgeninde geçti..Geleceğim zamanı ve nereye geleceğimi ben iyi bilirim,sen onu bana bırak...Ama bana kalırsa bir öğretmen olarak daha yapıcı olmaya çalış,senin karşındada adam var,en az senin kadar..Karamürsel sepeti değil!!!

Barış Yurttaş,

Cidden sana harcayacak zerre zamanım yok, yeterli sabrı gösterdim hali hazırda zaten. Bunlar da sana son sözlerim.

Yukarda linki verilen dizinde kimliğin meydana çıktığında bütün yazdıklarını sildin. Bunca lafına rağmen, kimliğini bir sefer söylemedin, BARIŞ YURTTAŞ. Nicklerin sıra sıra, ccbbdd, melvin, sonra şimdi kullandığın... Ve de bunlar açığa çıktığı anda bütün yazdıklarını sildin. Daha ne konuşuyorsun Allah aşkına. Insanda utanma olur... Ayıp!

Feriştahın gelsin, hadi gel gelebiliyorsan!

Acınacak hareketler yapıyorsun, ve hala laf etme cüretini kendinde buluyorsun. PES!

B :roll:

DrB demiş ki:
Barış Yurttaş,

Cidden sana harcayacak zerre zamanım yok, yeterli sabrı gösterdim hali hazırda zaten. Bunlar da sana son sözlerim.

Yukarda linki verilen dizinde kimliğin meydana çıktığında bütün yazdıklarını sildin. Bunca lafına rağmen, kimliğini bir sefer söylemedin, BARIŞ YURTTAŞ. Nicklerin sıra sıra, ccbbdd, melvin, sonra şimdi kullandığın... Ve de bunlar açığa çıktığı anda bütün yazdıklarını sildin. Daha ne konuşuyorsun Allah aşkına. Insanda utanma olur... Ayıp!

Feriştahın gelsin, hadi gel gelebiliyorsan!

Acınacak hareketler yapıyorsun, ve hala laf etme cüretini kendinde buluyorsun. PES!

B :roll:

Mehmet efendii Her haltı senmi çok iyi biliyorsun,sen benim kimliğim hakkında ne öğrenmek istiyorsun söylesene sana ne istersen hemen söyleyeyim...Bu nasıl bir akıldır, kimliğim ortaya çıkınca yazı silmişim yok canım,nedir telefon adres ne istiyorsun hemen sor,anlayamadım ne demek istediğini...

Sen kimsin senden utanacam ben,utanılacak ne yapmışım?saçma sapan konuşma,canımı sıkma benim..napalım yani modsan... senin 3 kuruşluk adamın bana beyinsiz diyecek ben cevap vermeyecem,kim kime veriyor bu hakkı..Kimsiniz ne sanıyorsunuz kendinizi...Bak sen ya utanacakmışım...Sen yada arkadaşın mod. diye ordaki insanlara hakaret etme hakkınmı doğuyor?Kimseye hakaret edemezsin ha edersen bende sana ederim sonra sen beni atarsın,eee bize hakaret ediliyor ne olacak..Diktatör öğretmen seni..Öğrencin değilim ben senin..Sanki adam dolandırmışımda utanacakmışım..Komedinin bu kadarı olur..

Geri