Fatih YILMAZ yapımı hollow-body telecaster

klavyede sedef işlemeciliği yapmayı kabul edip,sedef koysa klavyelere çok daha fazla müşterisi olurdu.örneğin ben :D evet iyi bir usta.ama ülkenin en iyisi demek çok yanlış bence.erkan sızarlar gibi bi yeteneğimiz var izmirde,ve hernekadar burnu havada da olsa murat sezen var.murat sezenin dükkanından değil,kendisinden bahsediyorum.çünkü artık o dükkanda murat sezeni bulup,bizzat kendisine gitar yaptırmak çok zor.ve bu iki ustanın ancak çırağı olabilir fatih usta.

zaten bildiğim kadarıyla kendisinin "türkiyenin en iyi luthieri" olmak gibi bir amacı, iddiası yok. zaten kendisi ekrem ustanın yanında yetişmiş bir insan, haliyle murat sezen de büyük ustası olur. tanıdığım ve bildiğim kadarıyla da fatih yılmaz'ın onlardan daha iyi olduğuna dair bir iddiası yok, kendisi ne olduğunun bilincinde bir insan.

sedef işlemeler çok farklı bir olay, iyi gitar yapmakla iyi sedef kakma yapmak arasında çok fark var.

obican demiş ki:
sedef işlemeler çok farklı bir olay, iyi gitar yapmakla iyi sedef kakma yapmak arasında çok fark var.

sedef işleyemeyen adam gitar yapamaz yapsada iyi olmaz vb. bi söylemimi bulabilirmisin...bulamazsın! bahsettiğim bambaşka bişeydi.sedef noksanlığını kendi fikirleriyle tamamlıyor ve gayette başarılı oluyor (maple kullanmak inlaylarda gibi)

fatih ustayı diğerleri ile yarıştırma gayretim yok,böyle bir amacı olmadığınıda biliyorum.kendisinle bir çok kez görüşmem oldu,ismen belki bilemez ama görünce kesin hatırlar beni.yani kendisini bilen yaptığı işi ağaçlarını gitarlarını görmüş biriyim.forumlardan okuduğum kadarıyla adam hakkında yorum yapmıyorum.kendisinin kimseyle yarışma çabası yok.

punk fatih usta için tartışmasız en iyisi demiş.bu polemik ordan çıktı.en iyinin kim olduğu tartışılır,ama bu tartışma listesinde fatih ustanın adının olmayacağı kanısındayım.iyi bir usta.ama en iyi değil.en azından şimdilik değil.

kolay gelsin.

Ayıp ayıp adam bi gitar paylaşmış.İyi kötü yorumlar muhakkkak olucakta bu koyma muhabbeti hakikaten terbiyesizliğin dansikası.Böyle çokça kullanılan ve babamız yaşındaki adamların bile girdiği sitelerde üslubumuza dikkat etmek zorundayız.

groverjackson hayırlı olsun.Gerçekten çok güzel bir gitar yapmış fatih usta.BU arada kıyaslandığı adamların 5/1 i fiyatına yapmış bunuda esgeçmek istemedim.Bende geçenlerde bir gitarımın bakımı için fatih ustaya gittim.Maddi açıdan biraz sıkıntıda olduğumdan dolayı adam bir dünya indirim yaptı.Nerdeyse normal fiyatından %75 filan indirim yaptı.

Şimdi gelelim punk ın söylediği şeye.Fatih usta tartışmasız türkiyenin en iyi luthieridir demiş.Burda yalnış olan tek kelime var oda tartışmasız kelimesir.Zaten buyrun burda tartışıyoruz:)

İyilik çok göreceli bir kavram olduğu için Türkiyede en iyi luthier her zaman tartışma konusu olacaktır.Bana göre Fatih usta türkiyenin en iyi luthieridir.Başkasına göre ekremdir,erkandır veya yükseldir vs....

Şimdi bi luthier çok iyi iş yapıyodur.Birisi çok iyi müşteri karşılıyodur.Birisi çok sıcak davranıyodur.Birisi çok dürüsttür.Birisi çok fedakardır.Ve çeşitli müşteri potansiyelinde muhakkak seçicilik olacaktır.Her kişi kendine göre en iyiyi seçecektir ve o kişiyle alış-verişini yapacaktır.

ha bide şöyle bi durum var.İyi luthieri derecelendirirsek...

en kaliteli derece 1
en kalitesiz derece 5

x luthier
y luthier
z luthier

x luthier bir işi 10 günde 1.derece kalitede 200 liraya yapıyor.

y luthier bir işi 4 günde 1.5derece kalitede 50 liraya yapıyor.

z luthier bir işi (sen gidip hatırlatmadan asla yapmaz) 1.5 ayda 5derece kalitede 100 liraya yapıyor.

Yukarıdaki luthierlerden hangisi daha iyidir?:)

Bence bunun cevabıda çok tartışılır...Neyse tekrar hayırlı olsun groverjackson...

Bu gitarın 1400ytl lik Fender tele gitara göre artıları ve eksileri nelerdir.

Neden böyle bir gitara sahip olmak istediniz.

Nekadar yekpare ve dünyada tek sizde olan bir gitar da olsa bir Fender kadar estetik durmadığını düşünüyorum.

emirizmir demiş ki:
Bu gitarın 1400ytl lik Fender tele gitara göre artıları ve eksileri nelerdir.

Neden böyle bir gitara sahip olmak istediniz.

Nekadar yekpare ve dünyada tek sizde olan bir gitar da olsa bir Fender kadar estetik durmadığını düşünüyorum.

El yapımı HERHANGI BIR GITARIN 1400 ytl lik fenderden artıları :

- El emeği, göz nurudur.
- 1400 ytl lik fender telecaster kalıbından çıkma özgürlüğüne sahiptir (burada hollow-body yapılmış mesela)
- Kafasında "Fender" yerine istediğin birşeyi yazdırma özgürlüğüne sahiptir,
- Sapı eline tam istediğin gibi oturtma imkanın var,
- Ağacını kendin belirleyebilirsin ve ağac seçmek okadar büyük bir avantajdır ki, firmaların kullanmadığı okadar çok ağaç kullanabilme gibi bir şansın oluyor (örneğin ceviz, karaağaç ve daha adını bile duymadığım birsürü çeşit daha).

Bu her el yapımı gitar için geçerli olsa gerek.

Bu arada "yok pişmemiş pişmesi lazım az tuz ek" diyen veya öyle düşünen arkadaşlar;
Gitar yapmanın ne kadar kolay olduğunu düşünüyorsanız kendiniz yapın. Kendim yaptığım için söylüyorum, ilk denemem başarısızdı, ikinci denemede kafayı sıyırmak üzereydim. Başardım, ancak hala gitarın kaliteli olmadığı kanaatindeyim. Ancak benim için o gitar 3500 ytl lik esp sv standarttan daha kıymetli, neden mi? Çünkü o gitarı kendim yaptım...

Şimdi herkes bana "sen daha pişmelisin bu gitar olmamış" diyebilir. Madem pişmem gerektiğini biliyor bu şahıslar, gitar yapmayı da biliyordur? Kendinlerinden bir icraat görelim ;)

yakuza893 demiş ki:
Bu arada "yok pişmemiş pişmesi lazım az tuz ek" diyen veya öyle düşünen arkadaşlar;
Gitar yapmanın ne kadar kolay olduğunu düşünüyorsanız kendiniz yapın. Kendim yaptığım için söylüyorum, ilk denemem başarısızdı, ikinci denemede kafayı sıyırmak üzereydim. Başardım, ancak hala gitarın kaliteli olmadığı kanaatindeyim. Ancak benim için o gitar 3500 ytl lik esp sv standarttan daha kıymetli, neden mi? Çünkü o gitarı kendim yaptım...

Şimdi herkes bana "sen daha pişmelisin bu gitar olmamış" diyebilir. Madem pişmem gerektiğini biliyor bu şahıslar, gitar yapmayı da biliyordur? Kendinlerinden bir icraat görelim ;)
Be akıllı arkadaş, pişmesi lazım diyen bir adamın illa gitar yapması gerektiğini düşünüyorsun da, bu adamın daha önce bir sürü farklı ustadan bir sürü farklı gitar yaptırmış olabilme ihtimalini düşünemiyor musun?

Geri