Fatih YILMAZ yapımı hollow-body telecaster

janmoreye demiş ki:
yakuza893 demiş ki:
Bu arada "yok pişmemiş pişmesi lazım az tuz ek" diyen veya öyle düşünen arkadaşlar;
Gitar yapmanın ne kadar kolay olduğunu düşünüyorsanız kendiniz yapın. Kendim yaptığım için söylüyorum, ilk denemem başarısızdı, ikinci denemede kafayı sıyırmak üzereydim. Başardım, ancak hala gitarın kaliteli olmadığı kanaatindeyim. Ancak benim için o gitar 3500 ytl lik esp sv standarttan daha kıymetli, neden mi? Çünkü o gitarı kendim yaptım...

Şimdi herkes bana "sen daha pişmelisin bu gitar olmamış" diyebilir. Madem pişmem gerektiğini biliyor bu şahıslar, gitar yapmayı da biliyordur? Kendinlerinden bir icraat görelim ;)
Be akıllı arkadaş, pişmesi lazım diyen bir adamın illa gitar yapması gerektiğini düşünüyorsun da, bu adamın daha önce bir sürü farklı ustadan bir sürü farklı gitar yaptırmış olabilme ihtimalini düşünemiyor musun?

Yapmak ayrı, yaptırmak ayrı...

Yaptıran adama "pişmesi lazım" demek için pişmiş olmak gerek, en basidinden:
Madem pişmesi gerek, ne kadar pişecek?

Ama hiç bu işle uğraşmak istemeyen ve başkasına yaptıran adam şunu diyebilir:
Bu adam güzel yapıyor, bu adam yapamıyor.
Bundan ötesine gidilmez. Ha lafı tersinden anlayanlar da olmuş, biraz da alaylı bir tabir kullanmışlar onlara diyecek lafım yok kendi çaplarında eğlenmekte serbestler tabi.

yakuza893 demiş ki:
janmoreye demiş ki:
yakuza893 demiş ki:
Bu arada "yok pişmemiş pişmesi lazım az tuz ek" diyen veya öyle düşünen arkadaşlar;
Gitar yapmanın ne kadar kolay olduğunu düşünüyorsanız kendiniz yapın. Kendim yaptığım için söylüyorum, ilk denemem başarısızdı, ikinci denemede kafayı sıyırmak üzereydim. Başardım, ancak hala gitarın kaliteli olmadığı kanaatindeyim. Ancak benim için o gitar 3500 ytl lik esp sv standarttan daha kıymetli, neden mi? Çünkü o gitarı kendim yaptım...

Şimdi herkes bana "sen daha pişmelisin bu gitar olmamış" diyebilir. Madem pişmem gerektiğini biliyor bu şahıslar, gitar yapmayı da biliyordur? Kendinlerinden bir icraat görelim ;)
Be akıllı arkadaş, pişmesi lazım diyen bir adamın illa gitar yapması gerektiğini düşünüyorsun da, bu adamın daha önce bir sürü farklı ustadan bir sürü farklı gitar yaptırmış olabilme ihtimalini düşünemiyor musun?

Yapmak ayrı, yaptırmak ayrı...

Yaptıran adama "pişmesi lazım" demek için pişmiş olmak gerek, en basidinden:
Madem pişmesi gerek, ne kadar pişecek?

Ama hiç bu işle uğraşmak istemeyen ve başkasına yaptıran adam şunu diyebilir:
Bu adam güzel yapıyor, bu adam yapamıyor.
Bundan ötesine gidilmez. Ha lafı tersinden anlayanlar da olmuş, biraz da alaylı bir tabir kullanmışlar onlara diyecek lafım yok kendi çaplarında eğlenmekte serbestler tabi.
Giderek mantık dışı bir hal alıyor yazdıkların.

Her eksik gördüğümüz şeye bu kötü bu eksik diyebilme için o sektöre girip daha iyisini mi yapmak gerekiyor.

Mesela x marka amfinin tonunu beğenmezseniz elektronik işine mi girmemiz gerekecek.

Belki usta hakkında yorum çok da doğru olmayabilir ama gitar hakkında kişileri krımadan suçlamadan kötü yanları da özgürce söylenebilmelidir.
Görünüş zevke bağlıdır beğenmedim diyebilmek için luthier olmak gerekmez.
Alan beğenmiş almış millet niye biribirini yiyor anlamadım.

Allah'ım ya :D

Lafı tersten anlayan var dedik herkes tersten anlamaya başladı.
Yapan usta'ya "pişmesi lazım" deniliyor zaten, "gitarın burası yamuk şurası büzük" denmemiş ki...

Ve de illa yapmanız gerek diye birşey de demedim, eğer bir ustanın veya luthierin pişmesi gerektiğini veya daha çok tecrübe kazanması gerektiğini biliyorsa bunu diyen, demektir ki kendisi de luthier! Bunu anlamak bu kadar zor mu ?

yakuza893 demiş ki:
A, "gitarın burası yamuk şurası büzük" denmemiş ki..
Biz buna kibarlık diyoruz. Zaten açıklama da yapılm ış, arkadaş kendisine bir gitar yaptırmış, tartışma yeri burası değil denmiş, ki bu gitarı alan arkadaş da akabinde bu gitarı satmış. Sen tutuyorsun, aklın sıra lak lak apıyorsun. Bir de özel mesaj atmışsın, "Mantık dışı bir hal aldığı yok,
Haklı olduğum için sana öyle geliyor." yazıyorsun. O zaman senin mantığınla hareket edersek ben de elinden iyi ustaların yaptığı gitarlar geçmemiş olan adam gitar yapamaz diyorum, var mı bir itirazın. Sen kimsin ki benim yaptığım yorumlara ökenirmiş gibi az tuz ek falan yazıyorsun. Ben burada adama kibarlık yapmışım, dönüp desem onca para vermişsin, gitarda kullanılan hardware olduğu gibi çin malı daha mı iyi. O yüzden çeneni kapat hiçbirşey bilmediğin konularda da burda ahkam kesme.

janmoreye demiş ki:
yakuza893 demiş ki:
A, "gitarın burası yamuk şurası büzük" denmemiş ki..
Biz buna kibarlık diyoruz. Zaten açıklama da yapılm ış, arkadaş kendisine bir gitar yaptırmış, tartışma yeri burası değil denmiş, ki bu gitarı alan arkadaş da akabinde bu gitarı satmış. Sen tutuyorsun, aklın sıra lak lak apıyorsun. Bir de özel mesaj atmışsın, "Mantık dışı bir hal aldığı yok,
Haklı olduğum için sana öyle geliyor." yazıyorsun. O zaman senin mantığınla hareket edersek ben de elinden iyi ustaların yaptığı gitarlar geçmemiş olan adam gitar yapamaz diyorum, var mı bir itirazın. Sen kimsin ki benim yaptığım yorumlara ökenirmiş gibi az tuz ek falan yazıyorsun. Ben burada adama kibarlık yapmışım, dönüp desem onca para vermişsin, gitarda kullanılan hardware olduğu gibi çin malı daha mı iyi. O yüzden çeneni kapat hiçbirşey bilmediğin konularda da burda ahkam kesme.

Ahkam kesen biri varsa şu anda sen kesiyorsun zaten. Ben başından beri kibar olmasa bile kalp kırmamaya çalıştım ama anlayan olmadı alay etmeye başladı. Her yoruma da alaylı cevaplar yazılırsa kırılacak kalpler de var.
Ö.M. attım çünkü adı üstüne; Ö.M. , kibarlıktan bahsediyorsun ama K sini bile bilmiyorsun. Özel mesaj arkadaşım, "Özel", özel denmiş ki özelliği var, 1e 1 atılan bir mesajdır, haklı olduğumu burada da şaklabanlıklar yaparak da söyleyebilirdim, ama Özel mesajla sana bildirdim bu cümleyi çünkü gerçekten söylediğin o "mantık dışı bir hal alıyor" lafı tamamen savunmasız bir laf. Ucu başı yok, ben de bari tartışmayı kapatayım da hem de şunun karşılığını vereyim dedim. Ama kibarlıktan anlayan kim.

Ben diyeceğimi dedim, anlayan anlar anlamayan burada arkamdan istediği kadar sövsün benim kimseye zorla birşey anlatacak halim yok. Koca Türkiye'de adam gibi forum yok diyordum ama, forumdan ziyade forum üyesi yokmuş, suçu forumlara atmak yanlış olur, 1 kişi höt dese 1000 kişi üstüne çullanıyor sövebilmek için şuna bak.

Ha bir de senin yazdığın yorumlar (ki adı üstünde yorum) burada durduğu sürece eleştirilebilir, ancak sen yine lafı tersten anladığın için "az tuz ek" lafını üstüne çok fazla alınmışsın, ben onu biraz espritik amaçlı olsun diye öyle yazmıştım ama ha amacın başka da olabilir, kavga çıkartmak böyle "çeneni kapat" falan diyebilmek de olabilir. Forum ahlakı görmüş biri böyle birşey yapmaz. Hele kibarlıktan anlayan asla yapmaz yani.

Soru: Neden daha önce elinden birçok standard ve özel yapım gitarlar gelmiş geçmiş adam bir gitar yapımcısının pişmesi gerektiğini düşünebilir, ve dile getirebilir?
Cevap: Bu konuyla takriben 16 yıldır uğraşmış olan insanın elinden ister istemez bir çok alet geçer. Benim satın aldığım standart seri gitarlar şunlar, Kore malı bir strat taklidi, ESP KH-2 (10 sene kadar bende kaldı), Fender Mexico Strat, Amerikan Strat, Gövdesi Japon 57 Reissue, Sapı WD Music den alınma, Manyetikleri Lollar, Harwarei Callaham olan kendi topladığım bir strat. (bunlar da ne oluyorsa diye düşünüyorsan araştırmaya başla çünkü benle ilgili yorum yapıyorsun ya, pişmesi lazım diyemezsin diye, bunu demek için bazı şeyleri benim kadar bilmen lazım), bir adet PRS Custom 22, bir adet Gibson Custom Shop 59 Reissue. Uzakdoğu malları olarak da bir adet Kore Malı Agile Marka Les Paul takidi, (manyetiklerini WCR Fillmore ile modifiye etmiştim) bir adet de SX Flying V (bu da JB, 59 kombinasyonu ile modifiye edildi). Bu zamana kadar yaptırdığım özel yapım gitarlar da şunlar. Tüm spesifikasyonlarını kendim belirlediğim 2 tane NB Custom, özel yapım gitar. Ayrıntıya girmiyorum çok uzar, ama ikisinin de tüm spesifikasyonlarını ben belirledim, bir tanesinin de ağaçlarını kendim satın aldım. Bunların dışında önemli ustalardan olan, Scott Lentz'in yaptığı HSL modeli bir gitar, bir tane de K-Line marka Strat'ım var. Lentz kendi formülüyle çalışan bir usta, o yüzden sap profili dışında işi uzmanına bıraktım, ama K-Line ın da tüm özelliklerini ben belirledim. Şu anda siparişini vermiş olduğum 2 gitar daha var. Bir tanesi Johan Gustavsson Bluesmaster 59, bir tane de Teye Electric Gypsy. İşin her tarafını aşağı yukarı bilirim, nerde çeyrek kesim ağaç kullanılır, nerde düz kesim kullanılır, sap gövde bağlantısı hem stabil hem kullanışlı nasıl olur, el yapımının avantajı nedir, CNC'nin avantajı nedir, gül ağacının nesıl olanı makbuldür, maunun hangisi iyidir, hangi ağaç kombinasyonları hangi manyetiklerle daha iyi sonuç verir, manyetikler köprüden ne kadar uzak olmalıdır vs.vs. Bu konuda tecrübeli ve tecrübesizi bir resimde anlarsın. Emeğe saygımız sonsuz, ama bir iş yapılıyorsa neden daha iyi olmasın. Eğer tecrüben varsa. Tecrüben yoksa da gelirsin anca burada 3 ay önce konuşulmuş laflara cevap vermeye kalkarsın. Hem de "4 sayfalık" bir başlığın 2. sayfasına dahi bakmaya tenezzül etmeden. Ben burda bir gitar yapımcısını eleştiriyorsam, daha iyi olması için eleştiriyorum, sen, veya bir başkası parasını çöpe atmasın diye yazıyorum. Pişip pişmemesi gerektiği konusunda ahkam kesecek kadar da bilgili, birikimi olan bir insan olduğumu düşünüyorum. Eleştirmeden önce zahmet edip daha önce yazmış olduğum yazılara baksaydın zaten böyle garip bir yorum da yapmazdın.

oooo şimdi de "büyük geçmişim var" sendromunu anlatıyor bize. Kalp kırmadan edemeyecem artık.

Sana kaç yıldır gitarla uğraştığını soran olmadı ve istersen de 100 yıl uğraşmış ol, gitarın yapısını bilmekle gitar yapılır diye bir kural yok. 3 gün aralıksız gitarın gövdesini zımparala bakalım, başın 15 derecelik açısını vermeye çalış alet ırdavat olmadan, eşiğin klavyeden yüksekliğini ayarla, köprünün oturacağı yerleri çiz ve hata payı bırakmadan del, çak, çakarken gövdeyi çatlatma. Çatlarsa baştan birdaha başla falan filan feşmekan. Yalnızca gitarı çalıp "hmm şu gitarda floyd rose var bunu değiştireyim şu gitardaki manyetiği emg yapayım şu gitarın sapını değiştireyim" demekle olmuyor bu iş.

Buradan sonra konuyu da kapatmamız gerekiyor çünkü burada fazlalık yapmaya başladık ikimiz de, ben anlatıyorum sen anlamıyorsun ortada boşuna laf kalabalığı oluyor. Derdin varsa ö.m. den devam ederiz.

(ö.m. den kasıt özel mesaj, illa buradan devam etmek istiyorsan bana bir ö.m. at, ben sana onun cevabını yazayım sen yine buraya taşı. Taşıdığın takdirde buradan ben de devam ederim merak etme.)

"yakuza893" arkadaşım.Yazdıklarının ciddi anlamda fakir, doyurucu bilgiden yoksun, amatörce olduğunu belirtmek isterim ki :

"Be akıllı arkadaş, pişmesi lazım diyen bir adamın illa gitar yapması gerektiğini düşünüyorsun da, bu adamın daha önce bir sürü farklı ustadan bir sürü farklı gitar yaptırmış olabilme ihtimalini düşünemiyor musun"

Sorusuyla arkadaşım zaten olayı bitirmiş.Bundan sonra yazdıklarının ele gelir bir yanını ben şahsen göremedim. Kalite hakkında yorum yapabilmek illa ki başka bir icracı mı olmak gerekir? Peki bu icracı (luthier) kötü olsa onun fikirlerine ne derece güvenilebilir?

İyinin ne olduğu hakkında genel bir fikir varsa ve yukarıda yazdığın gibi "Bu adam güzel yapıyor, bu adam yapamıyor" DENEBİLİYORSA neden pişmesi gerek gibi bir tavsiye verilemesin?

Atıyorum BMW.Mercedes,vs gibi arabalara binmiş olalım .Sonra da Volkswagen'e binelim. Döşemelerine, arabanın performansına bakıp "Abi Volkswagen'in pişmesi lazım dersek bir hata yapar mıyız acaba? İlla ki mühendis mi olmak lazım?

Kendi gitarını yapmışsın,emek etmişsin, saygı duyarım. Ama şahsen arada ciddi bir tecrübe ve olgunluk farkı olduğunu düşünüyorum.

picassographic demiş ki:
"yakuza893" arkadaşım.Yazdıklarının ciddi anlamda fakir, doyurucu bilgiden yoksun, amatörce olduğunu belirtmek isterim ki :

"Be akıllı arkadaş, pişmesi lazım diyen bir adamın illa gitar yapması gerektiğini düşünüyorsun da, bu adamın daha önce bir sürü farklı ustadan bir sürü farklı gitar yaptırmış olabilme ihtimalini düşünemiyor musun"

Sorusuyla arkadaşım zaten olayı bitirmiş.Bundan sonra yazdıklarının ele gelir bir yanını ben şahsen göremedim. Kalite hakkında yorum yapabilmek illa ki başka bir icracı mı olmak gerekir? Peki bu icracı (luthier) kötü olsa onun fikirlerine ne derece güvenilebilir?

İyinin ne olduğu hakkında genel bir fikir varsa ve yukarıda yazdığın gibi "Bu adam güzel yapıyor, bu adam yapamıyor" DENEBİLİYORSA neden pişmesi gerek gibi bir tavsiye verilemesin?

Atıyorum BMW.Mercedes,vs gibi arabalara binmiş olalım .Sonra da Volkswagen'e binelim. Döşemelerine, arabanın performansına bakıp "Abi Volkswagen'in pişmesi lazım dersek bir hata yapar mıyız acaba? İlla ki mühendis mi olmak lazım?

Kendi gitarını yapmışsın,emek etmişsin, saygı duyarım. Ama şahsen arada ciddi bir tecrübe ve olgunluk farkı olduğunu düşünüyorum.

Peki madem arabadan örnek verdin, ben de şimdi bununla alakalı bir örnek vereyim.

(-ki burada yine yanlış anlaşılma üzerinden gidiyoruz konunu da suyunu çıkardınız teşekkürler, Ustanın pişmesiyle ürünün kalitesi arasındaki dağ kadar farkı sıfırladınız)

Aracınız arızalandı, motor rektefiye edilecek. Servise veya rektefiyeciye götürdünüz. Orada kiminle karşılarşınız, yıllarını otomotive, rektefiyeye vermiş bir ustayla karşılaşacaksınız.
Usta silindir kapağını söktü, pistonları söktü. Silindir bloğunu bi güzel düzeltti, silindir kapağını da bi güzel düzeltti. Sıkıştırma oranını mümkün olduğu kadar sabit tutmaya çalıştı. Motoru topladı tekrar sana teslim etti.

Marşa bastın gaza yüklendin bi baktın performans baya düşmüş araba zor çekiyor. Ustaya gidiyorsun diyorsun ki "Ustacım bu araba çekmiyor artık sen rektefiyeyi iyi yapmamışın". Ya bunu dersin ya da bunun türevi birşey.
Ama hiç gidip "Usta senin bu iş olmamış senin az pişmen lazım" diyenini gördün mü ?
En fazla işin ehli olursan gidip şöyle diyebilirsin;
"Usta sen bu motoru rektefiye ettin de motor hiç çekmiyor söktüm kendim baktım pistonların kafası 0.75 milim silindir bloğunun üstüne çıkıyor sıkıştırma oranının içine etmişin be usta al şunu düzeltiver bi zahmet."
Bu olaya kendim şahit olmuşumdur, yoksa yazma gereği de duymazdım.

İşte olay burada biter; Hayatında hiç rektefiye yapmamış biri rektefiyeciye ne yapması gerektiğini söyleyebilir mi? "Rektefiyeci sen benim motora rektefiye yapıyon da piştin mi sen önceden?" Böyle saçma birşey olabilir mi ya :D
Usta işini yapar, müşteri alır, beğenmezse parasını ister "iyi olmamış bu motor" der gider.

Bu arada Highway one konusuna da bana düşmanlık olsun diye garip birşey yazmışsın, stewmac.com veya "luthiere - build your own guitar" kitabına bir göz atarsan dediğimin ne kadar doğru ve benim ne kadar emin olduğumu da anlarsın.

Şunu da bilin, zıtlıkla bir yere varılmaz. İlla iğneleyici olmaksa niyetiniz birsürü siyasi forum var, oralara gidin stresinizi orada atın.

Bir tane forum üyesi gelsin buraya, sen haksızsın, yakuza haklı desin ben kusura bakmayın hatalıyım diyeceğim ve çekip gideceğim. Ama çıkmazsa sen de delikanlı gibi burda haksız olduğunu kabul edip herkesin önünde benden özür dileyeceksin, var mısın?

janmoreye demiş ki:
Bir tane forum üyesi gelsin buraya, sen haksızsın, yakuza haklı desin ben kusura bakmayın hatalıyım diyeceğim ve çekip gideceğim. Ama çıkmazsa sen de delikanlı gibi burda haksız olduğunu kabul edip herkesin önünde benden özür dileyeceksin, var mısın?

Haa tabi hemen bir arkadaşın gelsin "yakuza haksızsın" desin demi. Ben de safım.

Burası er meydanı değil bikere arkadaşım, şurada adam gibi konuşmak varken sen direkt lafı tersinden anladın zıt zıt şeyler demeye başladın.

Al sana benden başka bir teklif:

Ben sana kırıcı birşey dediysem özür diliyorum, sen de bu "çeneni kapat" gibisinden dediğin kırıcı laflar için dile, konuyu burada kapatalım, içinde kalan birşey de varsa ö.m. den söylersin.

Okumayla ilgili bir sıkıntın var heralde, ben yakuza sen haksızsın derlerse özür dile demiyorum, bir kişi çıkıp da beni haksız görürse forumu terkedeceğim, üyeliğimi sildireceğim diyorum, sen lafı çevirip yine başka yönünden anlıyorsun.

janmoreye demiş ki:
Okumayla ilgili bir sıkıntın var heralde, ben yakuza sen haksızsın derlerse özür dile demiyorum, bir kişi çıkıp da beni haksız görürse forumu terkedeceğim, üyeliğimi sildireceğim diyorum, sen lafı çevirip yine başka yönünden anlıyorsun.

Lafı ben tersinden anlıyorum şimdi öyle mi. Yahu bi de get işine allahaşkına belamısın nesin ya. Anlayış olmaz da bu kadar da olmaması imkansız ötesi...

En iyisi biz hiçbirşey yapmadan bu konuyu kapatalım, gerçi kapatalım kapatalım diyorum da umrunda değil boyuna konuşuyorsun hala.

Moray haksızsın ! kaybol :)

Abi bu ne saçma bir tartışmadır ya. Janmoreye da hayatımda görmediğim bilmediğim bir sürü gitarı gördüm duydum. Adam bin bir türlü custom ve standart gitar kullanmış etmiş. Az çok bilgisi olsun heralde di mi gitar yapımı ile ilgili. Evlenmemiş adama evlilik anlatılmaz. Doğurmayan adam analıktan anlamaz. Pişmiş aşa su katılmaz :)

Anlamsız tartışmaya gerek yok. Fatih iyi bir usta olabilir. Yıllar öncesinden tanırım Fatihi. Saygılı aklı başında bir adamdır. İleride çok daha güzel gitarlar yapacaktır kesin. Çok da iyi gitar çalar, gitardan da anlar. "Biraz pişmesi gerek" lafından eminim fatih bile rahatsızlık duymaz ama sen coşmuşsun.

Bence uzatmayın daha da tatsız ortam olmasın daha fazla

Saygı sevgi.

SiLeNoZ demiş ki:
Moray haksızsın ! kaybol :)

Abi bu ne saçma bir tartışmadır ya. Janmoreye da hayatımda görmediğim bilmediğim bir sürü gitarı gördüm duydum. Adam bin bir türlü custom ve standart gitar kullanmış etmiş. Az çok bilgisi olsun heralde di mi gitar yapımı ile ilgili. Evlenmemiş adama evlilik anlatılmaz. Doğurmayan adam analıktan anlamaz. Pişmiş aşa su katılmaz :)

Bence uzatmayın daha da tatsız ortam olmasın daha fazla

Saygı sevgi.

Ben de takip ettim bu tartışmayı baya gereksiz, iki taraf da sanırım ters günlerinde okudular birbirlerinin yazdıklarını. Fakat benim anlamadığım bir şey var, bu sebepten bir de eleştirim olacak. Tamam Janmoreye abimiz (24 yaşından büyükse geçerlidir :D) çok gitar değiştirmiştir bu işle baya ilgilenmiştir ama bu onu bu konuda bu kadar "ya ben gördüm bu olayı bana boş konuşmayın" tarzında yorumlar yapması açıkçası bizim gördüğümüz yol gösterme vs değil. Tamam birşeyler bilmek bu konuda bilgilendirmek güzel ama üslup da önemlidir...

not : kimseye laf koymak, laf atmak veya haklı görmek/göstermek gibi bir niyetim yok sadece fikrimi belirttim.

Geri