0.11 tel ve Eb akort

biraz saçma bir soru olduğunun farkındayım ama...
cort kx1q gitarım var, standart 0.10 tellerle geldi ve gitarı normal akort ediyorum (e). 0.11 tele geçme gibi bir düşüncem var ve normal akortu da sevmiyorum :) Yarım ses düşük akort etmek istiyorum.

sap ayarı işine hiç bulaşmadan 0.11 tel takıp eb akort yapsam telin kalınlığı ve daha az gerilecek olması birbirini dengeler mi, yoksa yine sap ayarı gerekir mi?

teşekkür ederim...

periyodik bakımlarını (sap ayarını kastediyorum evet ) yaptırdığın sürece problem çıkartmaz hatta 010 medium tel takımıyla d# yapman daha hoş olacaktır sonra mazallah gidip heavy 011 takarsan biraz problem yaşayabilirsin tel sertliğine dikkat et derim kolay gelsin

ben 11 lik telleri E ye göre akord ederek kullandım.Çok da şahane oldu :D Gerçi biraz alışması zor olur ilk başta ama sadece yarım ses düşeceksen 10 da düş daha iyi.11 de ,D ye filan çekersen iyidir

10 da D gayet iyi oluyor, 9 un E sinden daha sert oluyor, bana öyle geldi en azından. ancak gitarlat farklıydı, o da etkilemiş olabilir...

bir de skala muhabbeti var, kx1q 25.5 mu 24.75 mi bilmiyorum ancak 24.75 se 11 12 falan daha iyi olur herhalde... ben de bilmiyorum denemedim 2475lerde...

baktım sendeki 25.5 muş... 10 11 iyidir, 9 olmasın ama... çamaşır ipi gibi oluyor 9 la.

Ben heavy bottom tellerden alıyorum,en alt 3 tel 0.10 takıma göre üst teller ise 0.12'lere göre ayarlanmış...Sıralayacak olursak 10-13-17-30-42-52 diye gidiyorlar.Telleri düşürmek için iyi bir seçim bana göre...Solo atarken alt tellerde zorlanmıyorsunuz.Ancak üst tellere alışmak biraz zaman alabiliyor.Ama akustik gitar çalıyorsanız,alışmanız kolay olacaktır.

Geri