Lambalı amfi ile kayıt

Ben bu sıra evde kayıt işlerine feci sardım. Elimde prosesör ve tri-ac var ikisi ilede rahat pc kayıtları alıyorum. Merak ettiğim lambalı amfilerin direct outu ile kaydedildinde vereceği performans. Okuduğum kadarıyla lambalı amfi çıkış trafoları ve speaker omaj uyumu vb falan bayağı performans (iyi-kötü) ilişkisi yaşıyor.

Full lambalı amfilerde hep şu konuların konuşulduğunu görüyorum : yüksek seste daha iyi verim alınıyor, şu ohm a sahip şu marka speakerla dinamikler daha iyi elde ediliyor gibi gibi. Ancak bazı lambalı amfilerde direct out bulunuyor. Bu lambalı amfilerde elde edilen lamba karakteri bu direct outlarla ne kadar pc kayıtlarıma yansıyabilir veya yansırmı? Birçok kişinin lambalı amfi sadece mikrofonlanır aksi halde lambalı ile kayıt yapacağına git sansamp triac la kayıt yap daha iyi olur dediğini duyar gibi oluyorum. :LOL:

Peki bu durumda direkt kayıt için bazı lambalı rack preamplar var bunlar çok iddialı ve pahalı. (mesa studio recording preamp, ada mp1, marshall jmp1 vb) Benim kafam karışıyor : oturduğum apartmanda lambalı amfiyi kökleyip mikrofonla kaydetme şansım sıfır. Ama lambalı amfi karakterini kayıtlarımda triac simulasyonlarından öteye götürmek istiyorum.

Bu lambalı amfi karakterini kayıtlarımda mikrofonlamadan almak için lambalı rack preampler (ada mp1 vb) uygunmudur gerçekten işe yarar aletlermi yoksa onlarda full lambalı karakteri yanında hikayemi? :LOL:

Lambalı amfilerdeki Direct Out' lar bana göre zor durumlarda (Konserlerde mesela) mikrofona ihtiyaç duyulmadan mix'e girmeni sağlar.Kayıt ortamında bir lambalı amfiye o kadar para verip DI sını kullanmak ne derece profesyonellik olur? Kaldı ki profesyonel gitar kaydında esas olan speaker'ların titreşiminden oluşan doğal sesin mikrofonlanması.Yani amfi lambalı nasıl olsa direk girerim, durumu kotarırız demek doğru değil ne yazık ki :roll:

Dediğin preamplarin benim bildiğim kadarıyla yapılma amacı direk kayıt için değil lambalı power amp'ler ile kullanmak için.Banagöre lambalı amfi tonunu LAMBALI yapan, amfinin Power kısmı. Ortada power amp olmadan
sadece preamp ile Lambalı Ton'a ulaşmaya çalışmakyerine POD
2.0 ya da Amplitube gibi Plug-in leri kullanarak çok daha fazla işe yarar tonu uygun bi fiyata elde etmek mümkün.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tam tahmin ettiğim gibi bir cevap olmuş teşekkürler hocam. Anladığım kadarıyla bu iş mikrofonlamadan olmayacak. :cry:

Peki çok kel alaka bir başka şey sorayım eminim bir çok kişi merak ediyordur: Ankaradayım evliyim ama çocuk falan yok yaşım henüz 27 :) apartman dairesinde oturuyorum ve iş sebebiyle sadece akşamları gece 02:00 ye kadar falan müzik yapabiliyorum. Bir arkadaş grubumuz var onlarla ara sıra stüdyoya giriyoruz ve ciddi şeyler yapmayı planlıyoruz. Apartmanda dairesinde oturmanın cilvesi olarak maalesef sesi açtım açmadım çok ses gitti komşuya az ses gitti derken sürekli kendimi kulaklıkla çalarken buluyorum geceleri. Lambalı amfi almak falanda apartmanda oturduğum için yalan oldu. :LOL:

Bu ay şu an oturduğum dairenin kontratı bitiyor ve ben yeni bir eve taşınmayı düşünüyorum. Yeni ev bakarken maddi durumumda müsait olduğu için hadi bir müstakil dubleks (veya diğer adı villamıdır artık bilemiycem :LOL: ) ev bakayım dedim ve kiraları da ödeyebileceğim düzeyde görünce böyle bir site içerisinde villaların olduğu evlere bakmaya çalşıyorum. Sırf rahat müzik yapabilmek için.

Bulduğum evler genelde bir kaç tipte oluyor.

1- Tek başına bir yapı ve çevresinde villalar arası 40-50 mt mesafe var.
2- Bir villa ama iki ayrı evden oluşuyor yani aynı müstakil ev ikiye bölünmüş şekilde.
3- Tek başına bir yapı ama diğer yan villallar birbilerine çok aşırı yakın arada 15-20 mt var.

Şimdi ben 1 nolu villalardan pek bulamadım genelde bahsettiğim 2 ve 3 nolu tipte villalar var kiralayabileceğim. Şimdi sormak istediğim şu :

2 ve 3 nolu tipte bir villa tutsam geceleri rahat müzik yapabilirmiyim yoksa yine sorun olur komşuya ses gidermi. (tabi burda amfiyi gece sonuna kadar açmaktan bahsetmiyorum mesela gece 3-4 seviyesinde çalsam) Eminim bu forumda bahsettiğim tipte villa, dubleks, müstakil ev adı her ne ise onlarda oturanlar vardır. (niye bu 3 farklı adı vardır birtürlü öğrenemedim) Bu arkadaşlar görüşlerini ve yaşadıklarını buraya yazarlarsa bende koca evi bir dublekse taşıyıp taşımama konusunda ek bir bilgiye sahip olmuş olacağım.

Heyecanla görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar.

3 nolu yapıyı tercih etmelisin sonuçta müstakilde olsa tek bina ve aynı apartmandaki yan komşu gibi 15-20 metre az bir mesafe değil bence 3nolu'yu tercih et ve dilediğin gibi müziğini yap....

Sahsen 20 kusur lambali amfi degistirdim ve korkarim direct out olayi duzgun bir sound elde etmede cok da tatmin edici olmayacaktir senin icin. En azindan benim icin hic olmadi.

Lambali amfilerin sesleri acildikca daha guzel ton vermeleri dogru. Gerci bazi amfiler icin bu belirli bir ses yuksekligine kadar gecerli. Gerisi tekrar kotulesebiliyor. Ama evet genelde dogru.

Yasadigin yeri kaydetmek istedigin ortami bilemiyorum ama asagidaki linklerden bazilari gecenin 4unde yan odada kuzenim uyurken kaydedildi. Konusma sesinden dusuk seste. Hatta bazilarinda tellerin sesini bile duyabilirsin. Ve hepsi de lambali amfilerle ve mikrofonla kaydedilen kayitlar.

Kolay gelsin.

http://netmusicians.org/?value=lnth&section=user

Not: simdi gordum yasadigin yerler hakkinda bilgi vermissin. Bence lambali amfilerle dusuk seste ve mikrofonla kayit yaparak aldigin sound senin icin gayet tatmin edici olabilir. Ayrica akustik yalitima yaptigin yatirim sana daha guzel ton ve daha yuksek volume ile calabilme olanagi olarak geri donecektir :)

Not 2: Bu arada ben Turkiye'de yasarken gayet Engl Screamer la caliyodum apartman dairesinde. 4x12 kabinle bi de. Dusuk seste iyi ton veren bir dolu lambali amfi var. Fakat bu Marshallar icin cok gecerli degil benim deneyimim kadariyla.

ev konusunda bir kaç şey yazayım. ankarada dünya kadar ev değiştirdikten sonra 2007 ekiminde kendi evime taşındım. taşındığımda apartmanda sadece ben oturuyordum. yan apartmanla da aramızda 20 metre mesafe var.
kullandığım ekipman tüplü pre-amfi artı tech 21 pe60. yani poewr katı transistörlü ve 60 watt gücünde.
ben sesi 3/4 civarına kadar açtığımda 2 gün sonra yan apartmandan şikayet geldi. kaldı ki power amfi katı transistörlü bir amfi kullanıyorum. lambalı bir amfinin 60 wattının ses yüksekliği transistörlü amfiye göre çok daha olduğundan durumun vahimliğini sen düşün :)

sonuç olarak, ses yalıtımı yapmadan sesi açmak bir hayal. ancak tüplü amfilerde kullanılan attenuator denen cihazlar var. bunlar yüksek desibelli sesi ısı enerjisine dönüştürerek bir nevi absorbe ediyorlar. bu sayede düşük volümde power tüplerini drive'a sokabiliyorsun. denemediği için fazla yorum yapamayacağım ama mantıken işe yarar gibi gözüküyor.

Slaytanic demiş ki:
ev konusunda bir kaç şey yazayım. ankarada dünya kadar ev değiştirdikten sonra 2007 ekiminde kendi evime taşındım. taşındığımda apartmanda sadece ben oturuyordum. yan apartmanla da aramızda 20 metre mesafe var.
kullandığım ekipman tüplü pre-amfi artı tech 21 pe60. yani poewr katı transistörlü ve 60 watt gücünde.
ben sesi 3/4 civarına kadar açtığımda 2 gün sonra yan apartmandan şikayet geldi. kaldı ki power amfi katı transistörlü bir amfi kullanıyorum. lambalı bir amfinin 60 wattının ses yüksekliği transistörlü amfiye göre çok daha olduğundan durumun vahimliğini sen düşün :)

sonuç olarak, ses yalıtımı yapmadan sesi açmak bir hayal. ancak tüplü amfilerde kullanılan attenuator denen cihazlar var. bunlar yüksek desibelli sesi ısı enerjisine dönüştürerek bir nevi absorbe ediyorlar. bu sayede düşük volümde power tüplerini drive'a sokabiliyorsun. denemediği için fazla yorum yapamayacağım ama mantıken işe yarar gibi gözüküyor.
Attenuator pek tavsiye etmiyorum. Ben kullaniyordum bir ara. Sesi 8 desibel dusurdugumde ton gayet iyiydi ama 12db ve uzeri dusurdugumde ton gucsuzlesiyordu giderek. 8desibel az degil ama attenuator a harcanan paraya degecegini dusunmuyorum. Dedigim gibi dusuk sesle lambali amfiyle yapilan kayitlar kotu olacak diye bir sart yok. Amfisine bagli.

Ama evet yalitim en guzel cozum. Cok pahali bir olay da degil. Kabininin etrafina yalitim kutusu yapmak mesela gayet makul bir cozum.

Direct out soruna cevap vereyim:

Lambalı amp'in direct out çıkışından alacağın kayıtta, solid state bir amp'in vereceği sese göre daha bol harmonikli, ama daha az dinamikli bir ses alırsın.

Geri