Gitarda Müzik Teorisi

Evet biliyorum bu konu her yerde çok açılıyor ve yayın fakat kafamdaki soruların cevaplarını bulamıyor. Öncelikle 1 yıldır elektro gitar çalan biriyim. Bu zamanlarda gam öğrenmeye devam ediyorum. Fakat hangi sıraya başlıyacağımı bilmiyorum. İlk olarak aeolian mode'dan başladım A-G-B öğrendim Aklıma takılanlar baştan sona hepsini teker teker mi öğrenmem lazım Sonrasında majorleri mi yapmam lazım bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Ve bunun yanında yazmak istediğim sololarda sürekli o gamın tek bir poziyonuna takılı kalıyorum. Hal böyle olunca ortaya çıkan doğaçlama solo kulağa leziz gelmiyor. Bir de armoni öğrenmek var. Metod kitaplarından öğrenillir mi, hangi metod kitabı iyidir? Bana doğru bir yol gösterirseniz çok sevineceğim

gitar için özel müzik teorisi diye bir şey olmaz. batı müziği teorisi her zaman batı müziği teorisidir, piyano, gitar farketmez. bir sürü gereksiz gam öğrenmeden önce bir orta okul veya lise müzik kitabı alsanız daha faydalı olur sizin için. gamlar/modlar sonra.

önce metronom, notasyon, ölçü. nota okuyamayıp veya yazamayıp mod öğrenmek çok abes. hele hiç işinize yaramayacak modları öğrenmek...

yine de müzik genel olarak kitaptan öğrenilecek bir şey değil. tecrübeyle ve yetenekle alakalı. o kafanızdaki soruların doğrudan cevabı yok. müzik teorisi yazmadım farkındaysanız, batı müziği teorisi yazdım. müzikte mutlak doğru diye bir şey de yok çok fazla çalarak çok fazla dinleyerek öğreneceksiniz. bunun kestirmesi yok.

çok uzman gibi yazdım da, müzik biraz da sizin neye ihtiyacınız olduğuyla alakalı. siz henüz onu bilmiyorsunuz. onu da buradan öğrenemezsiniz. 4/4 punktan, takadimiye; mi minörden hüzzama kadar gider.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
gitar için özel müzik teorisi diye bir şey olmaz. batı müziği teorisi her zaman batı müziği teorisidir, piyano, gitar farketmez. bir sürü gereksiz gam öğrenmeden önce bir orta okul veya lise müzik kitabı alsanız daha faydalı olur sizin için. gamlar/modlar sonra.

önce metronom, notasyon, ölçü. nota okuyamayıp veya yazamayıp mod öğrenmek çok abes. hele hiç işinize yaramayacak modları öğrenmek...

yine de müzik genel olarak kitaptan öğrenilecek bir şey değil. tecrübeyle ve yetenekle alakalı. o kafanızdaki soruların doğrudan cevabı yok. müzik teorisi yazmadım farkındaysanız, batı müziği teorisi yazdım. müzikte mutlak doğru diye bir şey de yok çok fazla çalarak çok fazla dinleyerek öğreneceksiniz. bunun kestirmesi yok.

çok uzman gibi yazdım da, müzik biraz da sizin neye ihtiyacınız olduğuyla alakalı. siz henüz onu bilmiyorsunuz. onu da buradan öğrenemezsiniz. 4/4 punktan, takadimiye; mi minörden hüzzama kadar gider.
Başlık konusunda haklısınız ilk aklımdan geçeni yazdım fakat diğer dediklerinizi anlayamadım

Müzik teorisi olarak değil de pratik olarak gitar ve piyano açısından şöyle bir fark var. Gamlar gitar klavyesinde belli kalıplara sahip. Kalıbın kök notasına göre isimlendiriliyor yani bir kalıp öğrenip onu kaydırarak tüm gamları öğrenmiş oluyorsunuz. Piyanoda iş biraz daha tersinden. Hangi gamda hangi beyaz tuşun olmadığı ve hangi siyah tuşun olduğunu ezberlemek gerekiyor. Tabii arızalı sesler de belli bir kalıp olarak ekleniyor ama hem kök notası hem de arızalı sesleri ayrıca öğrenmek gerekiyor.

Yani gitar için pratik olarak baktığımız zaman bu kalıp meselesini klavyenin tümünde gözümüz kapalı çalabilmemiz lazım. 6-7 tane birbiri ile bağlantılı kalıbı ezberlediğimiz zaman (tabii kök nota yerleriyle) bu durumda gam olayını halletmiş oluyoruz. Tabii ki gam dediğimiz şu an için sadece major-minor ve ilgili modlar. Diğer gamların kalıpları farklı, onları ayrı öğrenmek gerekiyor. Mod meselesi de kabaca aslında hangi seslerin vurgulandığı ile ilgili bir mesele. Aynı kalıp üzerinde farklı sesler vurgulandığı zaman mod değişir.

Benim kabaca bildiğim ve ayrımını yaptığım konular böyle. Yani olayın özü, gitar için gam kalıplarıdır diyorum. Öncelikle onları öğrenmek lazım. Sonra gitar klavyesi üzerindeki notaları öğrenmek bilerek basmak için gereklidir diye düşünüyorum. Sonra işin teorisine yavaş yavaş girilebilir. Zaten bu şekilde hem tecrübe ile hem de teorik olarak yeni bir şey öğrendikçe devamı kendi kendine gelir. Kolay gelsin.

Geri