Yerel esnafın kendi önerdiği jak kablosu.

Bir sene önce akuistik gitardan elektroya geçtim ve bilgisayarım üzerinden ses alıyordum ama bir süre sonra yeterli olmadı. Amfimi aldım, jak kablosu arıyordum. İnternetten birkaç model belirledim ama sipariş vermeden önce gerçek olarak görmek istediğim için şehrimdeki müzik dükkanlara gittim. Gittiğim bi' dükkanın sahibi söylediğim kabloların çok kötü olduğunu parasını sadece marka adına vereceğimi söyledi ve kendisine ait olduğunu söylediği kabloyu önerdi (3m için 75TL dedi.) ve kablonun küçük bi parçasını verdi. Fotoğrafını koydum.

*Seçtiğim modeller (Buradaki önerilerden yola çıkarak seçtim.)
Klotz KIKKG3.0PRSW Enstrüman Kablosu (3 Metre) | doremusic
Ernieball P06081 10ft / Enstrüman Kablosu - Zuhal Müzik
Fender 10' Custom Shop Performance Series Cable Black Tweed Enstrüman Kablosu | Zuhal Müzik
Planetwaves PWGRA10 Enstrüman Kablo ( 3 Metre ) Fiyatları ve Özellikleri

*adamın bu hepsinden iyi dediği, 75tlye sattığı kablosu

1.jpg
2.jpg
3.jpg

Açıkçası ben inanmıyorum ama bu konu hakkında pek bir bilgim yok, belki cahilliğimdendir. Bilmiyorum fotoğraftan kalitesi belirlenebilir mi ama ben yine de size sormak istedim. Malum alırken babama aldıracağım için ona bu kablo ve diğerleri arasındaki farkı anlatmam gerekiyor. Çünkü "Profesyonel yapmayacaksın o kadar iyi kabloya ne gerek var." düşüncesinde biraz. Şimdiden teşekkür ederim yanıtlarınız için. Eğer saçma bir şey söylediysem affınıza sığınırım🙃

Bir de gitar sehpası öneriniz var mı? İnternette önüne gelen marka açmış satıyor, kafam karıştı. (Sırf bunun için başka bir başlık açmayayım dedim.)

Son düzenleme:
Önce fiyat arşatır ... n11 gibi siteler yerine müzik sitelerine bak.
Örnek: farklı resim var, hata olabilir ama ismine göre aynı kablo 10TL daha ucuz.

Ayrıca pro yapmayacaksın diye vasata razı olma. Her zaman bütçenin yettiği en kaliteli ekipmana ulaşmaya çalış. Planet Waves genelde daha hesaplı ve üzmeyen bir marka.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Önce fiyat arşatır ... n11 gibi siteler yerine müzik sitelerine bak.
Örnek: farklı resim var, hata olabilir ama ismine göre aynı kablo 10TL daha ucuz.

Ayrıca pro yapmayacaksın diye vasata razı olma. Her zaman bütçenin yettiği en kaliteli ekipmana ulaşmaya çalış. Planet Waves genelde daha hesaplı ve üzmeyen bir me
Evet, katılıyorum fakat attığınız linkteki sitede temin edilemediğini söylüyor. Bir de yukarıda koyduğum linkler sadece modeli görmeniz için yani aratıp ilk çıkan linki koydum. Yine de teşekkürler öneriniz için. Bir de fotoğraflarını koyduğum kablo için bir fikriniz var mı?

Kendi tecrübelerimden yola çıkarak anlatmam gerekirse, kablo seçiminde bakırın alaşımı (yanlış alşım kötü kalite), kullanılan kablonun kalınlığı (ince olursa çabuk bozulur kalın olursa iletim kötü olur gürültü yapar, konnektörlerin kalitesi ve en önemlisi dip gürültüsüne karşı koruması. Esnafın 75 tl lil kablosunda bir kere gürültü koruması yerine ip var doğrumudur? Eger öyleyse almaya gerek yok. Enstruman kablolrı evet pahalı ama ucuz kabloyu 3 kere alacağıma 1 kere kalitelisini alırım.

Enstruman ve uydu kablolarında dip gürültüsünü önlemek için faraday kafesi mantığıyla çalışan alüminyum bir katman sararlar telin etrafına. O kablonun içinde halatın oldugunyerde. O da topraga kontaklıdır ki işlevini yapabilsin.

Kalitesiz jacklar ile yaşadığım en büyük sorun kablo kısmından değil de metal aksamından ortaya çıktı. İçine kendim lehim falan da atıp tekrar kullanıyordum ama bir süre sonra orta kısmı gevşemeye başlıyor bu da temassızlık yapıyor. Yani diğer ekipmanlar yeterince iyi değilse zaten kaliteli kablonun farkını o kadar algılamak mümkün olmayabilir ama jack'ın ucundaki en ufak temassızlık büyük sıkıntı yaratır, tat kaçırır. Yani genelde ucuzunu tavsiye eden biriyimdir ama bu konuda eğer metal aksamlar kalitesizse baş ağrıtır diyorum. Kablonun kalitesinden çok buna dikkat edin derim.

Enstruman ve uydu kablolarında dip gürültüsünü önlemek için faraday kafesi mantığıyla çalışan alüminyum bir katman sararlar telin etrafına. O kablonun içinde halatın oldugunyerde. O da topraga kontaklıdır ki işlevini yapabilsin.
Kablosuna kıyasla kötülediği markaları bi düşününce, herhalde bu kadar yüksekten de sallamıyordur dedim. Bir de neden denemedin diye soracak olursanız, adam gitar satmıyordu, yanımda kendi gitarım da yoktu maalesef. Dediğim gibi kablo donanımı hakkında pek bilgim olmadığı için arada kaldım, yardım isteyeyim dedim. Çok teşekkür ederim yanıtlarınız için.

Kalitesiz jacklar ile yaşadığım en büyük sorun kablo kısmından değil de metal aksamından ortaya çıktı. İçine kendim lehim falan da atıp tekrar kullanıyordum ama bir süre sonra orta kısmı gevşemeye başlıyor bu da temassızlık yapıyor. Yani diğer ekipmanlar yeterince iyi değilse zaten kaliteli kablonun farkını o kadar algılamak mümkün olmayabilir ama jack'ın ucundaki en ufak temassızlık büyük sıkıntı yaratır, tat kaçırır. Yani genelde ucuzunu tavsiye eden biriyimdir ama bu konuda eğer metal aksamlar kalitesizse baş ağrıtır diyorum. Kablonun kalitesinden çok buna dikkat edin derim.
Teşekkür ederim, aslında metal aksamının pek önemi olacağını düşünmemiştim ama artık dikkat ederim. Kablo kalitesi kısmında da kablonun dış mekandan korunuşu, içindeki metallerin kalitesi gibi faktörler de ses kalitesini etkiliyor diye biliyorum.

Istersen EMEK Kablo kullan. Kapansitansi ne kadar dusukse kablonun, ust frekanslari traslamasi o kadar azalir. Dilersen Neutrik, Amphenol uc kullanabilirsin. Kabloyu ister Emek, ister, Sommer, ister Klotz, istersen de Planet Waves alabilirsin. Fender ve Ernie Ball kablo onermiyorum. Eger ki cardio yapacaksan son saydiklarimla ip atlayabilirsin.

Istersen EMEK Kablo kullan. Kapansitansi ne kadar dusukse kablonun, ust frekanslari traslamasi o kadar azalir. Dilersen Neutrik, Amphenol uc kullanabilirsin. Kabloyu ister Emek, ister, Sommer, ister Klotz, istersen de Planet Waves alabilirsin. Fender ve Ernie Ball kablo onermiyorum. Eger ki cardio yapacaksan son saydiklarimla ip atlayabilirsin.
Aslını söylemek gerekirse fendere kablo yönünden ben de pek güvenmiyorum, Ernie Ball'u ise duymamıştım bile, forumda önerilere bakarken gördüm.

Esnafa gidilir;
Alıcı: Klotz LaGrange var mı?
Esnaf: Klotz My206 var, bu daha iyi zaten, özellikle biz bunu getiriyoruz, ben çocuğuma da bu kablodan takıyorum?!?#$

Ben şimdiye kadar yerel esnafın müşteriye katma değer sağlayanını çok nadir gördüm. Bırakın esnaf internet çağını reddetmeye devam etsin. Siz internetten marka ve model şeklinde araştırın. Hangi markaya karar verirseniz modelini de öğrenin, markaların bir dünya farklı modeli oluyor.

Esnafa gidilir;
Alıcı: Klotz LaGrange var mı?
Esnaf: Klotz My206 var, bu daha iyi zaten, özellikle biz bunu getiriyoruz, ben çocuğuma da bu kablodan takıyorum?!?#$

Ben şimdiye kadar yerel esnafın müşteriye katma değer sağlayanını çok nadir gördüm. Bırakın esnaf internet çağını reddetmeye devam etsin. Siz internetten marka ve model şeklinde araştırın. Hangi markaya karar verirseniz modelini de öğrenin, markaların bir dünya farklı modeli oluyor.
Tam olarak neredeyse girdiğim her dükkanda yaşadım bunu, artık esnaftan pek bir şey aldığımı da söyleyemem. Sadece demo sürümü gibi internetten alacağım şeyleri fiziksel olarak görmek için gidiyorum. Ne garip, hepsinin her konuda bilgisi var. Sormadığım, konudan alakasız ne varsa söyleniyor.

Tam olarak neredeyse girdiğim her dükkanda yaşadım bunu, artık esnaftan pek bir şey aldığımı da söyleyemem. Sadece demo sürümü gibi internetten alacağım şeyleri fiziksel olarak görmek için gidiyorum. Ne garip, hepsinin her konuda bilgisi var. Sormadığım, konudan alakasız ne varsa söyleniyor.
Tabi art niyetli kişilerle muhatap ola ola bir tepki oluşuyor ama Demo sürümü gibi kullanmak da çok etik değil. En azından vaktini harcıyorsunuz kişinin. Neticede size ürünü fiziksel olarak sergileyebilmek için bir gidere katlanıyor. Hele bir de konuyla alakalı birikime sahip olup, iyi bir diyalog kurulursa fiyatın ufak tefek yüksek olması ikinci planda kalıyor benim için.

Tabi art niyetli kişilerle muhatap ola ola bir tepki oluşuyor ama Demo sürümü gibi kullanmak da çok etik değil. En azından vaktini harcıyorsunuz kişinin. Neticede size ürünü fiziksel olarak sergileyebilmek için bir gidere katlanıyor. Hele bir de konuyla alakalı birikime sahip olup, iyi bir diyalog kurulursa fiyatın ufak tefek yüksek olması ikinci planda kalıyor benim için
Evet, haklısınız. Tabii ki işini profesyonel yapan, bir şeyler öğrenebileceğim, emek harcayan kişilerden bahsetmiyorum. Sadece yukarıda gibi olduğunu bildiğim belirli birkaç esnafa -hatta bazen onların bile bilgisiyle- yaptığım oluyor. Ne kadar etiktir bilmiyorum. Ama genelde, bu belirli profilin yardım etmek gibi bi' amacı olmuyor, hele bir de bilgisiz olduğunuzu anlar veya düşünürse nereden kâr etsem diye yer arıyor açıkçası. Onun için, o kadar da iyiliği hak etmediklerini düşündüğüm kişiler olabiliyor bazen. Bu arada çok teşekkür ederim yanıtlarınız için.

Geri