ince mi teli kopuyor

merhaba arkadaşlar sx telecaster gitarım var 2 hafta önce tellerini değiştirdim la bella markasını önermişti satıcı bir hafta sonra bir anda ince mi telinde bir anda telin akortu bozuldu. telefondan akort ederken sürekli tel geriye doğru (do'ya re'ye) kayıyordu ben e ye getiremeden d# civarında koptu. tekrar tel değiştirdim aynı marka aldım. gene 3 gün kullandım gene aynı şey oldu önce tık diye ses geliyor telden sonra sürekli geriye doğru atmaya başlıyor en son kopuyor. gitardan kaynaklı bir sorun mu var yoksa telden dolayı mı anlamadım forumda araştırdım ancak bulamadım cevabını bu arada tel önce ortadan koptu bu sefer de eşiklerin oldugu yerin arkasında o telin burgu olduğu kısımdan koptu

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ben normalde ddario alıyordum adam bunu dene bunu alanlar da çok memnun dedi diye aldım ama gitarda sorun yoktur değil mi ?

1 telden tik diye ses geliyor ve akort kayiyor diyorsun yani , akord burgusu tel kaciriyor. Bu birinci sorun. Cozum akord burguna baktirmak.
2 sorunun tel nereden kopuyor? Esikten mi kopuyor burgunun ordan mi kopuyor? Kopuyor mu yoksa akord burgusu kacirdigi icin teli mi atiyor? Yoksa esiklerde uygunsuz bir kontak var da teli mi kesiyor?
Sevgili kardesim boyle muneccimlik durumlarda anlam veremediginiz sorunlarda lutfen fotograf ve video ekleyin. Ekleyin ki sorunu tahmin etmek yerine direk tarif edelim.

ucuz tel cidden çekilecek dert değil. önceden daddario ile sorun yaşamadıysanız gitarda bir sorun yoktur. ben yine en aşağı daddario öneriyorum. bir değişiklik yapayım derseniz dr marka tellere bakın derim.

başlangıç olarak La bella markasını bilmeyip dandik diyenlerden tel tavsiyesi alma :D

Gitarın bir yerinden ya da senin tel bağlayışından bir sorun varmış gibi gözüküyor bir lutiyeye değiştirtiver telini hem de kontrol etsin

başlangıç olarak La bella markasını bilmeyip dandik diyenlerden tel tavsiyesi alma :D

Gitarın bir yerinden ya da senin tel bağlayışından bir sorun varmış gibi gözüküyor bir lutiyeye değiştirtiver telini hem de kontrol etsin
Yani bilmeden dandik demem doğru olmadı haklısınız ancak o kadar tel denedim hiç bir kişiden bu markayı tavsiye eden duymadım hatta markayı duymadım :D ernie ball'u herkes bilir bu arada bu sadece benim tavsiyem değil

Tel takmak, hani her gitarcının bilmesi gereken bir unsur. Racsen aynen haklı, LaBella işte rezil rüsva değil gayet düzgündür. Ve tel takmayı bir bilenden görmenizde fayda var. Veya youtubeda da vardır herhalde aramadım ama.

Gitarın telini düzgün takamadığınızda (burgular düzgün bile olsa), bir boşluk bırakıyorsunuz ve burguyu sıkınca bu boşluk hala kalır. Sonrasında bend falan yapınca tak diye atar bu boşluk yok olur. Ama tel bu boşluğun oradan hafif bükülmüş olabilir. Ve işte ya oradan ya da eşikten veya köprüden bu hızlı atma sırasında daha da bükülüp kopabiliyor.

Onun için tellerinizi bağladıktan sonra pense ile sıkıp (burgunun orada) devamında gerdirerek akorlarsanız, akor kararlılığı da iyi olur, kopma falan da yapmaz tabi burgularda, eşikte, veya köprüde bir problem yoksa.

B

1 telden tik diye ses geliyor ve akort kayiyor diyorsun yani , akord burgusu tel kaciriyor. Bu birinci sorun. Cozum akord burguna baktirmak.
2 sorunun tel nereden kopuyor? Esikten mi kopuyor burgunun ordan mi kopuyor? Kopuyor mu yoksa akord burgusu kacirdigi icin teli mi atiyor? Yoksa esiklerde uygunsuz bir kontak var da teli mi kesiyor?
Sevgili kardesim boyle muneccimlik durumlarda anlam veremediginiz sorunlarda lutfen fotograf ve video ekleyin. Ekleyin ki sorunu tahmin etmek yerine direk tarif edelim.
telin koptuğu yeri metinde yazmıştım ilk başta akor yapılan gitar sapının başında kopmuştu şimdi eşiklerin orda koptu fotoğraf çekmenin yararlı olacağını düşünmedim kusuruma bakmayın ama eşikleri veya burguyu atabilirim isterseniz

malesef malatyadayım lutiyer bulabileceğimi sanmıyorum gitar sap temizlemeyi cilayla yaptırıyorum öyle diyim imkanları anlatma acısından normalde ankarada okuyordum orda dorede yaptırıyordum her şeyi sıkıntı olmuyordu ama işte buraya gelince pek baktırma ihtimalim yok gibi :/
Bir kaç gün önce birinden görmüştüm de saddle da sorun olabilir mi ? Çok keskin kalmıştır belki ?
işte onu ben de bilmiyorum tel değiştirmeden herhangi bir ayar yaptırmamıştım kendiliğinden bozulma ihtimali var mı ne yapmam gerekir öyleyse
Tel takmak, hani her gitarcının bilmesi gereken bir unsur. Racsen aynen haklı, LaBella işte rezil rüsva değil gayet düzgündür. Ve tel takmayı bir bilenden görmenizde fayda var. Veya youtubeda da vardır herhalde aramadım ama.

Gitarın telini düzgün takamadığınızda (burgular düzgün bile olsa), bir boşluk bırakıyorsunuz ve burguyu sıkınca bu boşluk hala kalır. Sonrasında bend falan yapınca tak diye atar bu boşluk yok olur. Ama tel bu boşluğun oradan hafif bükülmüş olabilir. Ve işte ya oradan ya da eşikten veya köprüden bu hızlı atma sırasında daha da bükülüp kopabiliyor.

Onun için tellerinizi bağladıktan sonra pense ile sıkıp (burgunun orada) devamında gerdirerek akorlarsanız, akor kararlılığı da iyi olur, kopma falan da yapmaz tabi burgularda, eşikte, veya köprüde bir problem yoksa.

B
orası öyle herkes bilmesi lazım ama ben ayarları oynar felan diye hep müzik mağazasındaki görevlilere taktırıyorum diğer tellerde hiç böyle sıkıntı yaşamadım gayet düzgündü ancak ince mi sorun yaşattı bana iki kez o yüzden gitarda sorun olabilir mi diye sorayım dedim

IMG_20210109_151412.jpg
bu fotoğraf ne kadar faydalı olur bilmiyorum ama atayım dedim pek net değil gibi ama kusura bakmayin

orası öyle herkes bilmesi lazım ama ben ayarları oynar felan diye hep müzik mağazasındaki görevlilere taktırıyorum diğer tellerde hiç böyle sıkıntı yaşamadım gayet düzgündü ancak ince mi sorun yaşattı bana iki kez o yüzden gitarda sorun olabilir mi diye sorayım dedim

Gitarda problem olabilir. Ama aynı yerden kopmamış. Ve ince mi'dir kopar, incecik tel...

Ingilizce yoksa, alt yazıyı açın ve Türkçe'ye getirin... bayağı bayağı çalışıyor.

B

Burguyu bızlı çevirmek için tel sarma aparatı alıp, teli de burgunun deliğinde geçirirken en azından 3-4 tur sardıracak kadar tel bırakmak lazım.
Üst eşikteki yerlerinde de durmasını sağlayarak burguyu tel gerginleşmeye başlayana kadar, burguya yakın yerden tutmalı ki, telin burguya sarılan kısmı kurtulmasın. Mi'ye geldiğinde akorttta düşme olsa bile fazla olmaz.

Burguyu bızlı çevirmek için tel sarma aparatı alıp, teli de burgunun deliğinde geçirirken en azından 3-4 tur sardıracak kadar tel bırakmak lazım.
Üst eşikteki yerlerinde de durmasını sağlayarak burguyu tel gerginleşmeye başlayana kadar, burguya yakın yerden tutmalı ki, telin burguya sarılan kısmı kurtulmasın. Mi'ye geldiğinde akorttta düşme olsa bile fazla olmaz.
haklısınız . ancak görevlinin de öyle yaptığını düşünyorum yani izlediğim kadarıyla aparat ile hızlıca cevirip tutup yapıyordu

Geri