Japon Jackson'ların dönüşü, Jackson'ın 2021 sürprizi ?

Facebook Jackson hayran grubunda bir arkadaşın fark ettiği bir reverb listelemesi:
Jackson MJ Series Soloist SL2 - Snow White | Safe Haven Music | Reverb

Fiyattan anladığım kadarıyla Fender, Amerikan Jackson'ların bir kademe altına, endonezya ve meksika pro serilerinin üstüne "MJ" serisini eklemiş. (michael jordan her yerde) Gitarın köprüsü OFR tasarımlı ve malzemeli Japon yapımı Gotoh FR çok büyük ihtimalle. Yani OFR, Alman OFR'den bir farkı olduğunu sanmıyorum. Bu açıdan bakıldığında 80'ler ve 90'larda Jackson/Charvel'in Japonya'da ürettiği en pahalı gitarlar olan Professional Pro serisine(truss rod cover'ında Pro yazan) denk olduğunu görüyorum bu yeni serinin. Manyetik farkı var ama, o dönemlerde Jackson kendi ürettiği manyetikleri kullanırdı.
Fiyat biraz yükselmiş, neredeyse her marka 90'lardan beri fiyatlarını artırmış durumda zaten, buna yapacak birşey yok.
Siyah boyalı olanlarının kellesindeki Jackson logosu düz beyaz boya ile mi olacak yoksa amerikanlardaki gibi sedef mi olacak ona bakmak lazım, minik bir ayrıntı. Gördüğüm kadarıyla kelle arkasında alyan tutacağı da yok 🙂

Amerikanların fiyatını durduk yerde, hiç bir ek fayda da sağlamadan 1000 dolar kadar şişirip yerine, yine şişik fiyatlı olan MIJ serisini getirmişler. Jackson iyice Gibson olma yolunda ilerliyor, marka parasından, suni elitlikten para kazanma peşinde. Zaten yeni nesil gitaristler arasında da çok güncelliğini koruyamadı, gelecek ne gösterir biraz şaibeli. Bu paralara Ibanez J Custom gitar veriyor ayıptır, Japon ise o da Japon. Yemişim bu saatten sonra Jackson'ı.

Neyse ki 2499.99999.. 2500 dolar olsaydı almazdım. 2500 dolar.. öküz almayı bırak öküz çiftliği kurarsın o paraya. Endonezya-meksika'dan tek farkı gotoh FR, 700-800-1000 dolarlık endonezya-meksika serileri varken sırf gotoh FR- FR 1000 serisi farkı için, 2500 dolar kimse vermez bu seri tutunmaz uzun süre. fiyatı çook abartı, 1300 dolar veya civarı olsaydı satış sayıları serinin devamı için yeterli olurdu.

Son düzenleme:
Fender tekrar Japon Strat üretmeye başlamıştı zaten, bunun olması kaçınılmazdı. Hazır üretim tesisi var, neden olmasın? Nihayetinde Jackson ve Charvel bolt-on üretimlerini Meksika'ya almışlardı. Japonya'da hangi fabrika üretiyor acaba? Bir de Pro serisinden bağımsız Mj serisi demişler.

4 defa Japon Jackson sahibi oldum, hepsi ayrı güzeldi. O dönem en yüksek 1700$ liste fiyatıyla RR5, peşinden 1600$ liste fiyatıyla SL3 geliyordu, diğer Dk serileri 1100$ civarındaydı. Ama 2500$ gerçekten saçma olmuş. Bir kaç ay önce Usa Sl1 3000$'dı şimdi 4000$ olmuş. Vay Amerika'nın haline, adamlar enflasyon batağına saplanmışlar 🙂 Zuhal çarpanıyla Yeni Mj'ler 3,5-4k $ arası olur tahminimce.

Rhoads var ayrıca. 2700$, Çok temiz fiyat çalışmışlar, eski fiyat neyse 1k ekleyin üzerine deyip geçmişler.

Poplar burl Dinky; 5 parça sap ve bolt-on bağlantı kısmı Ibanez'i andırdı bana.

Bence bu yeni seriyi eski düz japonlarla(dk'lar, rr3'ler, ke3'ler ve öncesindeki professional std ve xl'ler) karşılaştırmak doğru değil. Zamanında japon professional pro'larda olduğu gibi amerikana denk bir işçilik ve neredeyse aynı donanımla üretilen aletler olacak gibi görünüyor. ESP ayarında bu aletler, onu vurgulamaya çalışmışlar fiyatla. Amerikan pazarının bir kısmını japonyaya kaydırıp, kalan "amerikan olmazsa olmaz"cı elit tayfaya da daha yüksek fiyattan amerikan satarak karlarını artırmak için yapmışlar gibi geldi bana.
Hele endonezya pro serisiyle alakası olacağını düşünmüyorum, onların çoğunda rahatsız edici minik işçilik eksiklikleri oluyordu. Donanımı da japonlar kadar uzun ömürlü olamaz. Ağaç kalitesi de bu yeni japonlarda bir miktar daha iyidir. Burada konuşmak gereken "2.5k'ya böyle high end gitar almak yerine 1k'ya pro serisi de neredeyse aynı tonu ve hissiyatı veriyor, gerek yok daha fazla para harcamaya." olmalı öteki türlü. Ki bu da başka bir konu.

4 defa Japon Jackson sahibi oldum, hepsi ayrı güzeldi. O dönem en yüksek 1700$ liste fiyatıyla RR5, peşinden 1600$ liste fiyatıyla SL3 geliyordu, diğer Dk serileri 1100$ civarındaydı. Ama 2500$ gerçekten saçma olmuş. Bir kaç ay önce Usa Sl1 3000$'dı şimdi 4000$ olmuş. Vay Amerika'nın haline, adamlar enflasyon batağına saplanmışlar 🙂 Zuhal çarpanıyla Yeni Mj'ler 3,5-4k $ arası olur tahminimce.

Rhoads var ayrıca. 2700$, Çok temiz fiyat çalışmışlar, eski fiyat neyse 1k ekleyin üzerine deyip geçmişler.

Poplar burl Dinky; 5 parça sap ve bolt-on bağlantı kısmı Ibanez'i andırdı bana.
amerikada da enflasyon var .

1990daki 1000 dolar şu an nereydese 2000 dolar ediyor . 1996daki 1600 dolar 2653 doları yapıyor .
biz fakir olduğumuz için bize hertürlü fazlada onlara o kadar değildir belki

Ulan Jackson tipine tonuna her şeyine hasta adama yapılır mı bu fiyat be, Usa ya zam yaptın yanına yaklaşılmaz oldu, buna da eski Usa fiyatına denk bi fiyat yazmışsın, gitarın hardware gayet güzel köprü manyetik vs. , neyse canım daha fazla sıkılmadan prolarda çok güzel diyelim pro çalmaya devam.

Eski bir post'u uyandırdığım için üzgünüm ama yaklaşık 6 ay önce Jackson MJ Series Soloist SL2 aldım.
Bu gitar maalesef ki Türkiye'de mevcut değil. Bence harika bir gitar.

2006'dan beri Fender American Standard Telecaster bir gitarım vardı. Hatta Jackson'ı alınca onu sattım, forumlarda görebilirsiniz. Jackson merakım başlayınca modellerini inceledim. Aslında USA Select SL2H istiyordum ama o zaman stok problemi vardı. Bir de fiyat 3899 Euro idi. Benim kadar bir gitarist için abartı olucaktı. Sonra yeni American Series diye bir model çıkardılar. MJ Serisi ve American Series arasında çok gidip geldim. Neyseki ikisini yan yana deneme fırsatım oldu.

İkisi de çok iyi gitarlar ama farklar var. Mesela köprüde, MJ Serisi Gotoh'un iyi bir modelini kullanırken, American Series Floyd Rose 1500 adlı uzak doğu versiyonunu kullanıyor. Sonra MJ serisinde neck binding var. Hem çok daha şık duruyor hem de klavyeyi korumak için güzel.
Bir de işçilik. Kesin kızacaksınız çünkü bizim millet daha pahalı, gösterişli ve ismi olana hürmet etmeyi pek sever 🙂 ama MJ Serisinin işçiliği çok daha iyi gözüktü gözüme.

Tabi Jackson'un Japonya'da fabrikası yok. Japonya'daki tüm Jackson gitarları Fujigen üretiyor.
https://fgnguitars.com/

Gitar Jackson mı? Evet bence Jackson. Bence sırf üstünde Corona California yazıyor diye American Series'de takılıp kalmayın, derim ben sonra da kaçarım uzaklaşırım olay mahalinden.

Eski bir post'u uyandırdığım için üzgünüm ama yaklaşık 6 ay önce Jackson MJ Series Soloist SL2 aldım.
Bu gitar maalesef ki Türkiye'de mevcut değil. Bence harika bir gitar.

2006'dan beri Fender American Standard Telecaster bir gitarım vardı. Hatta Jackson'ı alınca onu sattım, forumlarda görebilirsiniz. Jackson merakım başlayınca modellerini inceledim. Aslında USA Select SL2H istiyordum ama o zaman stok problemi vardı. Bir de fiyat 3899 Euro idi. Benim kadar bir gitarist için abartı olucaktı. Sonra yeni American Series diye bir model çıkardılar. MJ Serisi ve American Series arasında çok gidip geldim. Neyseki ikisini yan yana deneme fırsatım oldu.

İkisi de çok iyi gitarlar ama farklar var. Mesela köprüde, MJ Serisi Gotoh'un iyi bir modelini kullanırken, American Series Floyd Rose 1500 adlı uzak doğu versiyonunu kullanıyor. Sonra MJ serisinde neck binding var. Hem çok daha şık duruyor hem de klavyeyi korumak için güzel.
Bir de işçilik. Kesin kızacaksınız çünkü bizim millet daha pahalı, gösterişli ve ismi olana hürmet etmeyi pek sever 🙂 ama MJ Serisinin işçiliği çok daha iyi gözüktü gözüme.

Tabi Jackson'un Japonya'da fabrikası yok. Japonya'daki tüm Jackson gitarları Fujigen üretiyor.
https://fgnguitars.com/

Gitar Jackson mı? Evet bence Jackson. Bence sırf üstünde Corona California yazıyor diye American Series'de takılıp kalmayın, derim ben sonra da kaçarım uzaklaşırım olay mahalinden.
Bir gitarın has bir Jackson olması bence üretim yeri veya bindingiyle değil, compound radiuslu klavyeye sahip olmasıyla ayırt edilir. Çoğu eski ve ucuz gitarları da o "Jackson hissiyatı"nı veriyor bence.
Tele'den Jackson'a geçmek te biraz radikal bir değişim olmuş Cem hocam, cesaret isteyen birşey bence. Tebrik ederim.

Geri