Ibanez mi, schecter mi?

Gitara yeni başlayacağım ve sıkı bir metal dinleyicisiyim. Biraz araştırma yaptım ve kendi bütçeme uygun bu iki gitarı buldum.
İkisi için de kendi gözümde güzel başlangıç gitarları olduğunu düşünüyorum fakat bir türlü hangisini alsam karar veremedim. Uzun yıllar kullanacağım için alacağım gitarın sağlam olması benim için önemli.

2 side öyle uzuuun yıllar kullanabileceğin gitarlar değil, mutlaka değiştirirsin. Sgr, schecter in ekonomik bir ürünü, yani en baz düşük fiyatlı, düşük bütçeli gitar sevdalıları için. İbanezin bu serisi de düşük bütçe başlangıç gitarlarından. Akoru gevşek tutar ikisi de, pek kaliteli olmazlar, manyetikler idareliktir. Beklentilerini buna göre şekillendirirsen seni başlangıçta idare ederler. 2. El schecter c1 vs bakabilirsin, tabi bütçeni aşabilir biraz, ama harika gitarlardır.

Fark az, bence görüntüsünü sevdiğini almak daha mantıklı. Ama araştırma yaptıysan görmüşsündür, ortalık Ibanez kaynıyor. En çok adet gitar satan marka Ibanez. Arge'leri daha sağlam ve tecrübeleri daha fazla schecterdan yani. Bu açıdan baktığında Ibanez daha tercih edilesi. Satman da daha kolay olur muhtemelen. 2019 ve sonraki üretimlerinde 5 yollu switch var, yani single olarak da çalışabiliyor olacak manyetikler. Bence bu paraya sıfır gitarda büyük avantaj. Alırken zuhali arayıp seri numarasını sordur, eskilerinde 3 yollu switch var çünkü.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
2 side öyle uzuuun yıllar kullanabileceğin gitarlar değil, mutlaka değiştirirsin. Sgr, schecter in ekonomik bir ürünü, yani en baz düşük fiyatlı, düşük bütçeli gitar sevdalıları için. İbanezin bu serisi de düşük bütçe başlangıç gitarlarından. Akoru gevşek tutar ikisi de, pek kaliteli olmazlar, manyetikler idareliktir. Beklentilerini buna göre şekillendirirsen seni başlangıçta idare ederler. 2. El schecter c1 vs bakabilirsin, tabi bütçeni aşabilir biraz, ama harika gitarlardır.
Uzun yıllar dediysem öyle 10yıl felan değil tabi ki de max 3-4yıl. ama bu süre içinde başka gitar alamam. 3-4 yıl dayansa yeter.

Uzun yıllar dediysem öyle 10yıl felan değil tabi ki de max 3-4yıl. ama bu süre içinde başka gitar alamam. 3-4 yıl dayansa yeter.

RG370 ile başladım. Üç yıl idare etti, sonra daha üst seviye bir gitar aldım. Niye, RG370 yetersiz gelmeye mi başladı, ardından aldığım 1000 dolarlık gitarın hakkını verebiliyor muyum şu an? Hayır.

Sadece bir yerden sonra sapları, fretboard tiplerini, compound radiusları, manyetikleri, efektleri, pedalları, lambalısı lambasızı, tel kalınlığı, drop tuningi, prosesörü, plugini... böyle bir sürü detay öğrendikçe, çalım yetenekleri açısından harikalar yaratamasan da yine de o öğrendiğin, hoşuna giden özelliklerin kombinasyonuyla yeni bir şeyler almak geliyor insanın içinden. Ek olarak göze daha hoş gelen ve hayalini kurduğun o tona yakınlaşmanı sağlayacak bir şey almak da.

O nedenle bu iki gitar üç yıl gibi süreler için rahatlıkla idare edecektir, adam olana çok bile. Ama bu konularda "adam olmayı" çok başaramayan 'şahsım' için bana zor geliyor bu ama öyle yetinebilecek, sabırlı bir kişiliğiniz varsa neden olmasın.

Bir de ben mesela dümdüz bir rock/metal dinleyicisi olarak girdim bu işin içine. Okulda flüt çalarak öğrenilen müzik bilgisinden başka bir bilgim yoktu teknik anlamda. Ama bu genre kulağıma muazzam geliyor ve beni derinden etkiliyordu. Hiç temelim olmadığı için, keşfettiğim, öğrendiğim şey sayısı çok fazla olduğu için bu başlangıç gitarının beni idare etme süreci bu sayede de biraz uzamış olabilir bilemiyorum onu tam.

Ve ayrıca ben de görüntüye bakıp gözüme hoş geleni alırdım. İkinci faktör olarak da sabit köprüsü olanı tercih ederdim.

İki markanın alt ve üst seviye gitarlarına sahip oldum ve kullandım. Schecter gitarları çok beğeniyorum fakat böyle giriş seviyesi ürünlerde SGR ibaneze göre bir miktar geride. İbanez daha mantıklı şuan için.

Geri