Jazzmaster vs Jaguar

Evet.2021 in ilk ayı içerisinde hem Yeni bir Mac almayı hem de Offset bir Fender alacak Bütçe ve Karara sahip olmayı başarabilmiş bulunuyorum.Strat kullanıcısıyım daha farklı bir tat arıyorum.Zaten yaklaşık 1 Yıla yakındır,Fiyatları ve piyasası hakkında düzenli olarak yakınıyorum bu gitarların forumda.Kullanmış olanların tecrübelerini ve tavsiyelerini bekliyorum.Şimdiden yanıt veren herkese teşekkürler.

Aslında temel fark sap uzunluğu (scale length). Onun dışında her şey modelden modele değişebiliyor. Normalde manyetikleri ve devreleri de farklı biliyorsunuzdur ama son zamanlarda modern modellerde ritim devresi olmayanlar veya single yerine humbucker manyetik kullanılanlar var. O yüzden modele ve gitardan istediklerinize karar vermeniz gerekiyor.
Göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalar:

Köprü modeli. Standart offset köprüsü serbesttir ve tellerle birlikte hareket eder. Bunun vida ucu gibi çok slotlu olanları da vardır (daha çok eski modeller ve sanırım Squier Vintage Modified) tek slotlu olanı da (Mustang tarzı. Squier Classic Vibe ve Fender Player offsetlerdeki). Bazı modellerde de hareket eden köprü değil sabit köprü kullanılıyor (Vintera Modified offsetler ve Squier J Mascis Jazzmaster). Bunlar Gibson tarzı gitarlarda olan Tuneomatic köprüler. Vibrato kullanılınca tellerle birlikte hareket etmiyor.
Eğer bu gitarların vibrato sistemini kullanmak istiyorsanız sabit köprülü modeller pek tavsiye edilmiyor.
Köprüyü modifiye edip Mastery veya Staytrem gibi köprüleri kullanmak isterseniz standart köprülü modellerden birini almanızı tavsiye ederim. Sabit köprülü modellere bu parçalar direkt takılmıyor, ayrıca gövdeyi delme gibi işlemler gerekebilir.

Vibrato tailpiece ile köprü arasındaki mesafe. Bu da modelden modele değişiyor. Telin köprünün arkasında kalan kısmın da uzunluğu aslında bu. Burada tel uzunluğu rezonansı etkiliyor ve offset tonunun önemli bir parçası olduğu söyleniyor. Çoğu modelde vibrato gövdenin sonuna yakın oluyor. Bu aralık uzadıkça rezonans artıyor ama tellerin köprüye geldiği açı azaldığı için köprüye uygulanan basınç da azalıyor ve köprü pek stabil olmayabiliyor. Bunu çözmek için genelde 011 veya üstü tel kullanılıyor. Bazı yeni modellerde (Fender Player, Squier J Mascis) vibrato köprüye daha yakın ve teller köprüye daha yüksek açıyla geldiği için stabil tutmak daha kolay ama köprü arkası rezonansı azaltıyor.

Özetle vibrato ve köprü arkası rezonans sizin için ne kadar önemli ona karar verirseniz bazı modeller elenmiş olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok teşekkür ederim.scale length durumundan haberim var.Jaguar 24” Jazzmaster 25,5” standard Fender ölçüsünde.Tremoloyu çok sık kullanıyorum,Zaten baş sorunlardan biri de burada başlıyor benim için,Offset tremolosunun kendine has vibe ı için alacağım birazda.Yoksa stratla da gayet mutluyum.Sorun Jag-JM köprüleri için entonasyon konusunda çok kötü yorumları yapılması.Denemediğim için bilmiyorum tabii belirttiğim üzere ama herkesten duyunca da olur olmaz işkilleniyor insan.Bunun dışında modern özelliklere sahip bir gitar asla tercihim olmadı.Rhytm Circuit işime yarayacak bir şey.

Hoş bu aradan geçen sürede alacağım gitar neredeyse kesin karar verdim,95 Model Japan bir Jaguar buldum.Sahibini de önceden tanıyorum.Tek endişem gitarın tremolo kolu olmaması şu anda.Türkiye’de Zuhal stoklarında görünmüyor.Bazı çeşitli sitelerde stok gösteriyor ama,Alacağım gitarın Vintage Still Vakumlu mu yoksa yeni nesil vidalı bi tremolosu olup olmadığı hakkında bir fikrim yok.Bu konuda bir Fikriniz var mıdır?Türkiye de 2 Çeşidini de bulabilme,varsa nereden bulabilme şansım mevcut?

Çok teşekkür ederim.scale length durumundan haberim var.Jaguar 24” Jazzmaster 25,5” standard Fender ölçüsünde.Tremoloyu çok sık kullanıyorum,Zaten baş sorunlardan biri de burada başlıyor benim için,Offset tremolosunun kendine has vibe ı için alacağım birazda.Yoksa stratla da gayet mutluyum.Sorun Jag-JM köprüleri için entonasyon konusunda çok kötü yorumları yapılması.Denemediğim için bilmiyorum tabii belirttiğim üzere ama herkesten duyunca da olur olmaz işkilleniyor insan.Bunun dışında modern özelliklere sahip bir gitar asla tercihim olmadı.Rhytm Circuit işime yarayacak bir şey.

Hoş bu aradan geçen sürede alacağım gitar neredeyse kesin karar verdim,95 Model Japan bir Jaguar buldum.Sahibini de önceden tanıyorum.Tek endişem gitarın tremolo kolu olmaması şu anda.Türkiye’de Zuhal stoklarında görünmüyor.Bazı çeşitli sitelerde stok gösteriyor ama,Alacağım gitarın Vintage Still Vakumlu mu yoksa yeni nesil vidalı bi tremolosu olup olmadığı hakkında bir fikrim yok.Bu konuda bir Fikriniz var mıdır?Türkiye de 2 Çeşidini de bulabilme,varsa nereden bulabilme şansım mevcut?
Tremolo kolunu bilemiyorum modeli araştırmak lazım. Türkiye'de de zor olabilir gitarı kullanan bile piyasada çok azken. Belli olmaz tabi ama.

Ben araştırırken pek entonasyon özelinde sorun görmedim ama köprü genel olarak sıkıntılı olabilen bir parça. Gitar setupı düzgün yapılmamışsa çalarken teller slotlardan çıkabiliyor ya da çok fazla buzz gürültüsü oluyor. Köprünün vidaları sallanıp gürültü yapabiliyor ya da vidalar gevşeyip tel basıncıyla saddlelar veya köprü aşağı çökebiliyor. Bunu insanlar genelde vidaya yapıştırıcı sürerek çözüyor (Loctite). Direkt köprüyü değiştiren de çok tabi, özellikle eski model birden çoklu slotlu olan köprüleri.

Geri