İnceleme Torpedo Captor X

Evet, bir süre önce edindiğim Captor X için kısa bir incelem yazmanın zamanı geldi. Önce TL;DR Lambalı amfi seviyorsanız, yatak odası seviyesinde bile başınız sesten belaya giriyorsa, bu alet baya gitar çalma keyfini koruyan bir şey.

Öncelikle Captor X, Captor X, nedir bu Captor X? Aslında öyle çok orijinal bir şey değil. Loadbox, attenuator ve cab sim toplamı. Yani lambalı amfilerinize hasar vermeden hoparlörsüz çalıştırma imkanı veren, hoparlörle çalıştırdığınızda desibel düşüren, ve kabin olmadan çalıştırdığınızda sanal kabin veya IR kullanmanızı sağlayan bir cihaz. Orijinal değil dedim ya bu işleri yapan başka gırla alet oldu piyasada. Captor X'i özel kılan hem güzel bir fiyat performans ürünü (yaptıklarına göre fiyatı karşılaştırılabilir cihazlara göre iyi) olması, hem de kullanım kolaylığı

Şimdi gelelim kullanıma. Attenuation olayı için cihazın üstünde düşük, orta ve yüksek olarak 3 seçenek mevcut sadece. Bu özelliği öyle aman aman sevdiğimi söyleyemem. Her şeyden önce benim kendi kullanımım için düşük epey düşük, diğer seçenekler de yüksek kaldı. Tabii benim amfiler max 30 watt, siz dayarsınız 100w plexi'yi sonuç farklı olur.

Cihazı gerçekten parlatan özelliği ise bence arayüz. Hem bilgisayarda hem de telefonda çok beğendim. Bağlantı düşmesi problemi görmedim, son derece kullanıcı dostu. Yani 90 yaşındaki babaannem telefonuna kendisi Signal yüklüyorsa Torpedo Remote da rahat kullanır bence.

Her neyse, zaten cihazı bu arayüz olmadan kullanmak ancak muhtaç kalınca yapılacak bir şey. Ha tabii ben presetlerimi efendi gibi ayarlar, ondan sonra da cihaz üstündeki potanslarla yürürüm diyorsanız, olur hatta yerine göre (sahne vs.) süper olur.

Cihaz içindeki virtual cabinetler de hiç fena değil ama kendi IR'larınızı vs. yükleyince epey güzel oluyor. Hiçbir şey ciğer söken, böbrek taşı düşüren türden gerçek kabin ses gibi değil ama Captor X ve ortalama bir kulaklık ile şu saatlere kadar çaldığıma göre hiç fena olmasa gerek.

Amfiyi sweet spotta çalabilmek epey keyifli. Elimde gayet güzel amfiler var ve bunları bayramda seyranda belki 5-10 dakika sweet spotta çalabiliyorken Captor X ve kulaklık veya arayüze girerek baya saatlerce çalabiliyorum ve ses de örneğin bir Mesa Cabclone'a göre fersah fersah iyi. Bir de nispeten ufak olması iyi. Daha önce hem ox hem de waza tube amp expander denemiştim. İkisi de epey güzel aletler. Fakat baya taban oturumları olan kallavi cihazlar. Captor X ise sağlam ama çok daha kompakt. Sırt çantana at, eline bir gitar diğer eline de bir kafa amfi al, hemen her mekan ve sahne için hazırsın. Benim sahne aldığım falan yok da yakın zamanda 3 hafta kadar evden uzaktaydım mesela, bu bahsettiğim düzenle gayet keyif aldım. Ha tabii bias, amplitube vs. ile çok daha kompakt setuplar mümkün elbette de mesele lambalı qeyfi.

Neyse, ben sevdim Captor X'i. Tavsiye ederim.

Elinize sağlık.
Benim merak ettiğim şöyle birşey var bu aletler ile ilgili. Amfinin önünde ya da efekt loopta kullandığımız time based ya da modulasyon efektleri ile nasıl sonuç veriyor, denediniz mi ? Yani amfi karakteri tepkisine yaklaşıyor ok ama bahsettiğim efektlerde bir keyifsizlik durumu oluyor mu ?

İyi günler.
Hocam captor ile ir loader özelliğinden başka fark var mı? Fiyat farkı ciddi gibi
İr olarak da wall of sounddan halledilir gibi ( o vst de ir loader var sanırım)
Siz nasıl düşünüyorsunuz?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İyi günler.
Hocam captor ile ir loader özelliğinden başka fark var mı? Fiyat farkı ciddi gibi
İr olarak da wall of sounddan halledilir gibi ( o vst de ir loader var sanırım)
Siz nasıl düşünüyorsunuz?
Biraz ne için kullanacağınızla alakalı aslında. Tam fark listesi şurada mevcut: What are the differences between Torpedo Captor X and Torpedo Captor + Torpedo C.A.B. M.

Beni cezbeden kısmı elimdeki tüplü amfileri kullanmak için tak çal türü bir çözüm sunması. Fakat kayıt vs. için ideal çözüm mü bilemiyorum. Sanki öyle bir şey için amfi, captor, plug in gibi bir çözüm yerine direk vst kullanırdım. Tam da aynı sebepten: ara adımlar azalıyor.

Biraz ne için kullanacağınızla alakalı aslında. Tam fark listesi şurada mevcut: What are the differences between Torpedo Captor X and Torpedo Captor + Torpedo C.A.B. M.

Beni cezbeden kısmı elimdeki tüplü amfileri kullanmak için tak çal türü bir çözüm sunması. Fakat kayıt vs. için ideal çözüm mü bilemiyorum. Sanki öyle bir şey için amfi, captor, plug in gibi bir çözüm yerine direk vst kullanırdım. Tam da aynı sebepten: ara adımlar azalıyor.
Tam istediğim cevaptı "tak çal", ses kartına girdikten sonra pek bir farkları kalmıyor gerçekten,
fiyat olarak yarı yarıya fark edince oda ses kartına bağla çala dönüşebiliyor sanırım 😇
teşekkürler cevabınız için.

Geri