Tek Input ile Stereo Kayıt alınabilir mi

Arkadaşlar merhaba gitar kaydı ile uğraşıyorum şu konuyu merak ediyorum tek bir input ile stereo çıktı alabilir miyim kayıt programında ? stereo etki almak için aynısı çal yada 4 ms ile geç ver gibi durumları biliyorum şuanda zaten aynı gitar partını tekrar çalıp 3 4 gitar kanalı ile dolgun ses elde etmeye çalışıyorum fakat stereo çıktı alabilsem 4 defa çalmak yerine 2 defa çalacağım ve yük alıcak üstümden şu video da arkadaşta bu durumdan bahsediyor fakat stereo çıktıyı 1 input ile aldığını gördüm.

Dosyalar

• resim_2021-01-16_140657.jpeg
    resim_2021-01-16_140657.jpeg
    873.9 KB · Gösterim: 65
Bildiğimiz anlamda stereo kayıt alınamaz ama tek kanalı stereo'ya dönüştüren eklentiler mevcut. Gitar amfi programları tek girişi iki ayrı kabin ve amfiden geçirip stereo gibi duyulmasını da sağlayabilir ama yine kopyala yapıştır yapmak yerine en azından sağ ve sol kanallara (yani iki defa) kayıt almanız daha sağlıklı duyum almanıza sebep olur. Kopyala yapıştırıp elle gecikme verildiğinde aynı hissiyat olmuyor. Benzer şekilde stereo yapan eklentilerin ayarları da sesi bozabilir. Dolgun ses için diğer ayarlara da bakmak lazım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kopyala yapıştır yapmak ses yüksekliğini arttırmaktan farklı bir durum değil ki aynı şeyi kopyalıyoruz çünkü stereo da iki seste az da olsa farklı şeyler oluyor aynısı olmuyor demek ama sanırsam tek bir inputtan bu mümkün değil

Zaten herhangi bir DAW'da bir kayıt kanali açtığımızda girişi mono, çıkışı stereo olarak seçersek ve bunu waw veya mp3 gibi bir formatta kayıt çıkışı olarak alırsak stereo çıktımız oluyor. Illa stereo olsun diye iki kez çalmaya gerek yok. Istersek aynı kaydı on ayrı kere çalıp on ayrı kanalda çeşitli pan ayarlarında cıktı olarak alabiliriz. Bu kişinin isteğine kalmış. Ben çok uğraşmak istemezsem çaldığım partisyonu kopyala yapıştır ve kucuk bir gecikme yaparak gayet güzel hacimli ton elde ediyorum iki ayrı kanalda. Ses yuksekligi de artmiyor bu arada, elli bin ayar icinde bu cok basit bir ayarlama. Denemesi bedava 😊

Geri