GİTAR ÇALARKEN PARMAKLARIN SAKAT GİBİ DURMASI

Durum
Yanıtlara kapalı.
Bıraktığım fotolarda da gördüğünüz üzere parmaklarım videolarda çok garip çıkıyor . çalışımda bir sıkıntı yok gibi fakat kameralarda estetik durmaması beni rahatsız etti ve bir şeyi yanlış öğrendiğimden şüphelenmeye başladım tavsiyelerinizi bekliyorum

İlk fotoğrafta perde demirinin üzerine basıyorsun sanki. Eğer amacı 11. perdeden naturel harmonik almak değilse yanlış basıyorsun. Ayrıca basma şeklin dengeli ve gücü tam alacak şekilde değil bana göre. İkinci görselde ne basmaya çalıştığını tam anlayamadım ama önemli olan sesin doğru çıkması. Parmakların duruş şekli belki kişiden kişiye farklılık gösterebilir ama önemli olan sesi doğru vermektir. Bana göre önemsiz bir detaya takılmışsın. Kamerada estetik durmak zorunda değil parmakların, akora göre pozisyonlar değişecek sonuçta. Eğer illa estetik olsun diyorsan parmaklarını sana estetik gelecek şekilde basmaya alıştır.

hatta sadece parmaklar değil spor yapmak tüm kasları çalıştırmak yani fiziksel olarak güçlenmek gitar çalımını doğrudan etkiler.

İnsanlar tavsiye verse bile saçma sapan cevaplar verip ukalalık yapacağın için (geçen seferki gibi) kimse bir şey yazmayacaktır. Başlığı açış şeklin bile saçma sapan.
Yine sen ve yine saçma sapan bir başlık "GİTAR ÇALARKEN PARMAKLARIN SAKAT GİBİ DURMASI" 🤦‍♂️
Arkadaş ne alıngansınız yahu ben işimi hızlıca bitirmeye bakarım forumdaki çok büyük çoğunluk 3 yıl çalınca kendini jason becker zannedip boş boş şeylere duyar kasıyor ben de anladıkları dilden konuşuyorum bu kadar. Whitemore sana gelince 10 saate 4 cevap gelmesini de bu başlığa borçluyum daha önce de böyle bir başlık açmıştım fakat okuyanların haberi bile yoktur büyük ihtimalle çünkü başlık ilgi çekici değildi üstte belirttiğim gibi BEN İŞİMİN BİTMESİNE BAKARIM.

Allah başka dert vermesin .... derdi gerçekten parmaklarında ortopedik sorunları olan müzisyen insanlar var tanıdığım.
Senin çevren de çok genişmiş ya en son çöpten gitar toplayan birini anlatmıştın :) üstte de belirttim self taught olduğum için bir şeyi yanlış öğrenmiş olabilir miyim diye şüphelendim sadece çünkü youtube vb yerlerde izlediğim herkeste parmaklar çok düz duruyor .

İlk fotoğrafta perde demirinin üzerine basıyorsun sanki. Eğer amacı 11. perdeden naturel harmonik almak değilse yanlış basıyorsun. Ayrıca basma şeklin dengeli ve gücü tam alacak şekilde değil bana göre. İkinci görselde ne basmaya çalıştığını tam anlayamadım ama önemli olan sesin doğru çıkması. Parmakların duruş şekli belki kişiden kişiye farklılık gösterebilir ama önemli olan sesi doğru vermektir. Bana göre önemsiz bir detaya takılmışsın. Kamerada estetik durmak zorunda değil parmakların, akora göre pozisyonlar değişecek sonuçta. Eğer illa estetik olsun diyorsan parmaklarını sana estetik gelecek şekilde basmaya alıştır.
Yok estetiklik önemli değil uzun cevap için teşekkür ediyorum. Sadece self taught olduğum için temeli düzgün atmaya çalışıyorum

Öyle bir şey mi anlatmışım hiç hatırlamıyorum... yok öyle biri çevremde.

Parmak tutuşumla ilgili yardım istiyorum diye başlık açmakla, "SAKAT" diye başlık açmak arasındaki farkı anlaman dileğiyle.

Öyle bir şey mi anlatmışım hiç hatırlamıyorum... yok öyle biri çevremde.

Parmak tutuşumla ilgili yardım istiyorum diye başlık açmakla, "SAKAT" diye başlık açmak arasındaki farkı anlaman dileğiyle.
İşte o başlığı açarken içimden gülerek buna duyar geleceğini düşündüm beni yine haklı çıkardınız fakat o sakatın engelli insanlara ithafen olmadığını ikimiz de biliyoruz bence :)

bu klasik kontrolsuz sol el pozisyonu. iyi çalan birini sırf elini izleyerek, çalış ve pozisyon geçişine bakarak bile anlayabiliriz. Çok nadir istisnalar dışında gitar çalarken sol el hareketleri yumuşak/akışkan olur.
Bu tutuştan sol elinin gereginden fazla baskı uyguladıgını ve gereginden fazla hareket ettigini anlıyorum. Özellikle ilk foto buyuk ihtimal bir dönem çalınan klasik gitarın etkisi. Eger bu şekilde çalarsanız uzun soluklu çalarken çok yorulursunuz. Muhtemelen bir parçayı çalarken çok fazla ölü nota çalıyorsunuz hatta istemeyen tellere vuruyorsunuz. Yavaş çalışın ve ses çıkaracak kadar tellere baskı uygulayın fazlasını degil. Hem sag hem sol el için buyuk hareketler yapmayın duzgun ses elde edene kadar yapın. Parmaklar çok yapışık olmasın (2.foto) ve pozisyonda çalarken diger parmaklar hazır olsun (1. fotodaki gibi bir parmak içe dogru dönük olmasın çalmaya hazır perdelere yakın olsun)

Son düzenleme:
bu klasik kontrolsuz sol el pozisyonu. iyi çalan birini sırf elini izleyerek, çalış ve pozisyon geçişine bakarak bile anlayabiliriz. Çok nadir istisnalar dışında gitar çalarken sol el hareketleri yumuşak/akışkan olur.
Bu tutuştan sol elinin gereginden fazla baskı uyguladıgını ve gereginden fazla hareket ettigini anlıyorum. Özellikle ilk foto buyuk ihtimal bir dönem çalınan klasik gitarın etkisi. Eger bu şekilde çalarsanız uzun soluklu çalarken çok yorulursunuz. Muhtemelen bir parçayı çalarken çok fazla ölü nota çalıyorsunuz hatta istemeyen tellere vuruyorsunuz. Yavaş çalışın ve ses çıkaracak kadar tellere baskı uygulayın fazlasını degil. Hem sag hem sol el için buyuk hareketler yapmayın duzgun ses elde edene kadar yapın. Parmaklar çok yapışık olmasın (2.foto) ve pozisyonda çalarken diger parmaklar hazır olsun (1. fotodaki gibi bir parmak içe dogru dönük olmasın çalmaya hazır perdelere yakın olsun)
Merhaba çok iyi bir yere değindin aslında, normalde bu kadar bastırmıyorum fakat benim için pull of ve hammer on içeren şarkılar kabusa dönmeye başladı ne zaman pull of ve hammer on olsa şarkıda ellerim kasılıyor çünkü yumuşak devam ettiğimde pull oflardan falan hiç ses alamıyorum ancak çok abanırsam 1 .telden ses çıkıyor bunun nedenini bulacağım o zaman büyük ihtimalle düzelir.

Sebebi cok basit. Hatta o kadar basit ki, ' haddi canim o kadar mi!' dersin. Ama once ki 7 sayfalik sacma sapan konudan bende payima duseni aldigimdan otur video izle diyorum. Izle bir kac yila duzeltirsin... 😋🤗
Benim gibi yardimsever ve dost canlisi adama bu yaziyi yazdirdin. Tebrik ederim!

Durum
Yanıtlara kapalı.
Geri