Gojira Konserinde Joe Duplantier'in Kullandığı Teknikler

Şu konserde Joe Duplantier gerçekten ilginç teknikler kullanıyor.

0.46'da 6. telin 2. perdesinden 3. perdesine slide yaptıktan sonraki sesi nasıl çıkartıyor? 4.30'daki ses de muamma. Sanırım potanslarla oynuyor fakat emin değilim. 4.37'deki tekniği World to come parçasının intro'sunda da kullanıyor. Tam olarak nasıl o sesi elde ediyor?

Bilenler açıklayabilirse çok müteşekkir olurum.

0:46 pinch harmonic 1000 kere yapsan 946'si bazen çıkar 50'si çıkmaz 2'si yani der, 3'u ne belli filan der.. Çok riskili-viskili tekniklerden biri özellikle konserlerde rezil olma riski var.

4:30 violin effect deniliyor malmsteen eğitim videolarında da var. Malmsteen bıdı bıdı çalıp bakın yaptım çok kolay deyip 5 bin nota çaldığı için bir şey anlaşılmıyor şu video daha iyi anlatıyor:

bir de youtube'dan 80's guitar techniques, tricks, 80's guitar style, 80's guitar pick playing vs vs.. diye aratırsan bolca kaynak var. Bu işlerin ağababası E. Van Halen, George Lynch, Jake E. Lee, Steve Vai, Paul Gilbert, Glenn Tipton gibi adamlar sonuçta gojira da bu dedelerden örnek ve ilham alarak bu noktaya geldiler direkt deden tarifi alırsan daha yararlı olur bu yüzden. Örnek bu video:

Amca 80'lerde ateşli bir genco, göğüs kılları 12 yıl önce yani video çekilirken siyah fakat şuan enginar çiceği gibi açmış ve beyaz olsa da, zamanın ''artist ne arar la bazarda'' tarzı ile giyinmiş kentucky'nin bağrından çıkmış olsa da bütün teknikleri bu amca zamanında keşfettiler. Elindeki gitar da 80's san dimas jackson usa soloist, O şapkanın, o göğüs kıllarının arasından, o ''bazardan'' neler çıkıyor neler.. Paranın, imanın ve 80'ler gitar tekniğinin kimde olduğu belli olmaz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
0:46 pinch harmonic 1000 kere yapsan 946'si bazen çıkar 50'si çıkmaz 2'si yani der, 3'u ne belli filan der.. Çok riskili-viskili tekniklerden biri özellikle konserlerde rezil olma riski var.

4:30 violin effect deniliyor malmsteen eğitim videolarında da var. Malmsteen bıdı bıdı çalıp bakın yaptım çok kolay deyip 5 bin nota çaldığı için bir şey anlaşılmıyor şu video daha iyi anlatıyor:

bir de youtube'dan 80's guitar techniques, tricks, 80's guitar style, 80's guitar pick playing vs vs.. diye aratırsan bolca kaynak var. Bu işlerin ağababası E. Van Halen, George Lynch, Jake E. Lee, Steve Vai, Paul Gilbert, Glenn Tipton gibi adamlar sonuçta gojira da bu dedelerden örnek ve ilham alarak bu noktaya geldiler direkt deden tarifi alırsan daha yararlı olur bu yüzden. Örnek bu video:

Amca 80'lerde ateşli bir genco, göğüs kılları 12 yıl önce yani video çekilirken siyah fakat şuan enginar çiceği gibi açmış ve beyaz olsa da, zamanın ''artist ne arar la bazarda'' tarzı ile giyinmiş kentucky'nin bağrından çıkmış olsa da bütün teknikleri bu amca zamanında keşfettiler. Elindeki gitar da 80's san dimas jackson usa soloist, O şapkanın, o göğüs kıllarının arasından, o ''bazardan'' neler çıkıyor neler.. Paranın, imanın ve 80'ler gitar tekniğinin kimde olduğu belli olmaz.

Violin effect olayına baktım dostum. Attığın videoda ve diğer videolarda adamlar genelde pena ile vuruş yaptıktan sonra volume potansıyla oynuyor. 4.30'da Joe'nun eli tamamen volume potansında, penayı kullanıyormuş gibi gözükmüyor.

evet doğru tekniğin esası aslında violin effect fakat penalama yapmadan da ses alabilirsiniz bir nevi violin effect+legato karışımı bir teknik oluyor bu şekilde tam bir ismi var mı bilmiyorum.

0.46 - pinch harmonic. Teoride tum tellerde yapabilirsin fakat o sekilde baskin bir ton istiyorsan gitarinin akordunun daha pes ve tellerinin kalin olmasi lazim. Muhtemelen sahnede 0.52 lik bir tel kullaniyor. Peki nasil yapilir?
Gitarin 6. Teline kopru manyetigine yakin yerden penayla asagi dogru vurulur ve hemen akabinde pena tutan bas parmagin bogumunun 1-2 mm alti veyahut yapabilirsen ustuyle dokunulur. Bu dokunus cok nazik olmalidir. Teli susturali ama titresimini sonlandirmamalidir. Ayni anda da 6. Telin 3. Perdesindeki parmagimizda asagi yukari vibrato yapar. Bunun sonunda o guzel bauvavavav sesi ortaya cikacaktir.

430 ve sonrasinda ilk once sesi tamamen kapatim sonra yavasca geri aciyor. Boylece o keman efektini veriyor. Slash estranged adli sarkida bunu yunus sesi cikartmak icin kullaniyor. Pinch harmonic kadar zor degildir.
Geri kalan kisimda ise penayi tellere asagi yukari dik sekilde surtuyor. Bu sekilde kapi gicirtisi sesi cikariyor.

Geri