Gitar Tercihimi Hangi Yönde Yapmalıyım?

Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 1.5 2 senelik bir gitar geçmişim bulunuyor. Bir zaman bırakmam gerekmişti fakat tekrardan başlayacağım ve aklıma takılan bir soru bulunmakta. Elimde şu an PRS SE Tremonti gitar bulunmakta. Yaklaşık olarak da satış değeri 3000-3500 TL arasında değişmekte. Hoşuma giden tarzlar da genellikle Blues-Hardrock ve türevleri. Pink Floyd'dan tutun GNR' a kadar bütün grupları dinler, çalmaktan zevk alırım. Fakat şöyle bir şey var ki aklımda hep birkaç farklı pedal veya kaliteli bir prosesör alıp ucuz yollu bir gitar ile bütün tonları elde etme gibi bir fikir vardı. Yani nasıl bir şey elde edebileceğimi merak ediyordum, sanki elimdeki gitardan daha fazla tonal aralığa sahip olacakmışım gibi hissediyordum. İzlediğim bütün videolarda, Harley Benton veya Jay Turser Les Paul olsun, Strat vb. gitar, pedall kombinasyonları ile iyi amfilerde güzel yerlere gelen gitarlardı. Benim elimdeki gitar ile aldığım ton belli, hangi amfiye takarsam takayım gitarın sınırları belli olduğundan hep belirli tonal aralıklarda çalabiliyorum. Çalma kısmında da sürekli olarak stüdyoda lambalı amfide grubumla birlikte çalışmaktayım. Evde amfim bulunmasına rağmen hoşuma gitmediği için amfisiz egzersizlerimi yapıyorum. Sorum şu olacak, acaba elimdeki bu gitarı satıp 2000-2200 TL civarı iyi bir prosesör veya pedal seti kurup 2. El Jay Turser Les Paul, Strat vb. gitarları alıp çalmam mantıklı olur mu? Yoksa elimdeki gitarı düşük seviyeli bir gitar yerine tercih etmemeli miyim? Elimdeki gitarın yanına pedal, prosesör vb. gibi şeyleri kurma gibi bir imkanım maalesef bulunmamakta. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Teşekkürler.

Iyi bir prosesor veya pedallarla elbette ki ton zenginliginiz artar ancak kötü gitar her zaman ve her yerde kötü gitardır, o videoları ciddiye almayın bence. Bir sürü post processing yapılıyor seste. Ucuz bir gitarın kötü ya da vasat tonunu işleyen hicbir cihaz gitardan gelen ton kalitesini üst seviye gitar tonuna getiremez. Bence gitarınızı tutup efektler için para biriktirin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@justaperfectday Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim, peki şöyle bir sorum daha olacaktı. Dediğim gibi çok farklı tonal isteklerim bulunmakta :) Yani Jimi Hendrix de çalıyım, yeri gelsin David Gilmour da çalıyım, yeri geldiğinde GNR da çalıyım. Tabi bu isteğimi gerçekleştirmek için ekipmanlarım yeterli değil ve tek gitarla zor olduğunun da farkındayım fakat bu tarz bir yelpazeyi, HH Tremonti gitarımın yanına eklediğim efektlerle mi daha sağlıklı elde ederim, yoksa bu bütçeyle alabileceğim kaliteli bir SSS dizilimli gitar ile mi bu çeşitliliğe ulaşmam daha mümkün olur?

Dijital bir amfi veya overdrive, delay gibi pedallar ile gitarınız isteklerinizi rahat bir şekilde karşılar. Kısa vadede gitarı satıp yeni set-up yapmak daha hoş gelebilir ama uzun vadede üzülürsünüz.

SE Tremonti nasıl bilmiyorum ancak bende SE Custom 24 var. Kendimden örnek vereyim, PRS gitarımı gerçekten çok beğeniyorum. Mükemmel bir tight bass frekansı (Turkce tam karsiligini bulamadım, uzgunum) ve son derece dengeli mid ve tiz dengesi var gitarda. Ancak üzerindeki stok 85/15 manyetikler modern sound'lara daha yakın olarak yine güçlü bir bas, biraz geride duran mid, ve daha belirgin tiz tonları vardı. Coil tap ile single coil tonları da yine modern kalıyordu. Ben ise bu kadar kaliteli gitarda manyetik değişiminin kolaylikla istedigim tonu verebileceginden emin oldugum icin bir çift Dimarzio PAF 36th anniversary manyetik taktım. Eğer gitar ucuz ve vasat tınlayan bir gitar olsaydı emin olun manyetiklerin gerçek güzelliğini alamayacaktım. Bu mod ile simdi gitar tam istediğim tonlara sahip ve single coil tonları da vintage single coil tonlarına cok daha yakın oldu. Haliyle tek başına bu mod ile kendi tarzıma uyan çoğu parçaya uygun hale getirdim gitarımı. Baska gitarlarım da var ancak buna fetiş diyelim biz 😊.

Manyetik değişimi ve coil-tap sizin arayisiniza bir çözümdür. Ikinci çözüm ise bir SSS strat veya tele almak. SX stratlar evet kalitesiz ancak bir şekilde gitarın tonu strat tonu olarak çıkıyor ve bu zamana kadar dayanamayip kaç tane aldım bilmiyorum (yine bir tane alacağım yakinda). Büyük beklenti içinde değilseniz ve luthiere götürüp perdelerini filan ayarlardım derseniz uygun zamanda bir SX strat epey tatmin eder sizi i paraya. Işin efekt kısmında ise pedal dizilimi epey bir maliyet artik maalesef ancak piyasada uygun fiyatlı profesörler de gayet güzel iş yapıyor. Mooer'in en ucuz modeli barz kullanmadım ama çok iyi yorumlar var. Biraz sabredip ondan alabilirsiniz.

Attan inip afedersin eşeğe binilmez. Gitarın saydığın gitarlardan bir gömlek üstün. Aslında çok iyi bir amfi ve set up vasat bir gitarı ton olarak ihya edebilir kısmen; fakat, gitar sadece tondan ibaret bir enstrüman değil. Çalım rahatlığı, ergonomisi, işçiliği ve malzeme kalitesi de çok önemli. Gitarını tutup para biriktirmek daha iyi. Bu arada mooer markasının birkaç pedalını kullanma fırsatım oldu. Fena değiller. Compressoru halen kullanıyorum, yeterli.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@taksici Amfi işine işin aslı girmek istemiyorum, en azından kendi evime geçip bu uğraş için odamı yalıtımımı vs. ayırıp o zaman lambalı veya dijital bir amfi almak istiyorum. O zamana kadar yakın zamanda temin edeceğim ucuz yollu bir ses kartı ile müziğimi evde yapmak istiyorum. Zaten belirttiğim gibi genelde stüdyoda çalıyoruz. Uzun vadede hayal kırıklığına uğrayacağımı düşünme sebebiniz acaba ileride elime para geçtiğinde efekt vs. aldığımda gitarın yetersiz kalacağından mıdır?

@justaperfectday PRS gitarları kullanan birçok arkadaşım var, SE 24 serisini de denemişliğim olmuştu, gerçekten güzel gitar. Tremonti SE ise Maun gövdeye sahip, Stop Tail bir gitar. Klavye olarak rahat ve sustaini de iyi aslında. Manyetik konusunda şu an için Di Marzio AirZone takabilme şansım bulunmakta. Acaba bilginiz var mıdır bu manyetik hakkında? Ek olarak şunu da söylemek istiyorum, 2. el sitesinde şu an bir gitar bulunmakta, GL S500 Tribute, Strat gitar olarak buna teklif yapma şansım da bulunmakta. SX alıp modlamak yerine bunu da alabilirim aslında, internette güzel yorumları bulunan bir gitar. Sizce mantıklı olur mu? İleride birikim yapıp alacağım Mooer prosesörü de hesaba katmak istiyorum. Yoksa düşük bütçeli bir gitarın iyi modifiye edilmesi daha mantıklı mı olur?

@Emrahd Tabi haklısınız, işçilik ve malzeme kalitesi çok önemli şeyler fakat bir profesyonel olmadığım, evde ve arkadaşlarımla kendi aramda çaldığım, irili ufaklı yerlerde çıktığım için mükemmel bir kalite beklemiyorum, bu bütçe ve ekonomi ile de bekleyemiyorum :). Düşük bütçeli gitarı alırken dikkat edeceğim husus genel olarak ağacı, çalım rahatlığı ve akord tutma vs. durumlarıydı, çok üst düzey bir işçilik bekleyemem zaten. Stüdyoya gidip birkaç pedalımı veya prosesörümü taktığım durumda pedallar arasında geçiş yapıp istediğim tona yakın tonlar elde etmek amacım şu an. PRS SE güzel gitar, ağır ve sustain açısından tatmin ediyor. Fakat manyetikleri çok iyi olmadığından sıcak tonlar elde edemiyorum, çok modern geliyor kulağa.

@taksici Amfi işine işin aslı girmek istemiyorum, en azından kendi evime geçip bu uğraş için odamı yalıtımımı vs. ayırıp o zaman lambalı veya dijital bir amfi almak istiyorum. O zamana kadar yakın zamanda temin edeceğim ucuz yollu bir ses kartı ile müziğimi evde yapmak istiyorum. Zaten belirttiğim gibi genelde stüdyoda çalıyoruz. Uzun vadede hayal kırıklığına uğrayacağımı düşünme sebebiniz acaba ileride elime para geçtiğinde efekt vs. aldığımda gitarın yetersiz kalacağından mıdır?

@justaperfectday PRS gitarları kullanan birçok arkadaşım var, SE 24 serisini de denemişliğim olmuştu, gerçekten güzel gitar. Tremonti SE ise Maun gövdeye sahip, Stop Tail bir gitar. Klavye olarak rahat ve sustaini de iyi aslında. Manyetik konusunda şu an için Di Marzio AirZone takabilme şansım bulunmakta. Acaba bilginiz var mıdır bu manyetik hakkında? Ek olarak şunu da söylemek istiyorum, 2. el sitesinde şu an bir gitar bulunmakta, GL S500 Tribute, Strat gitar olarak buna teklif yapma şansım da bulunmakta. SX alıp modlamak yerine bunu da alabilirim aslında, internette güzel yorumları bulunan bir gitar. Sizce mantıklı olur mu? İleride birikim yapıp alacağım Mooer prosesörü de hesaba katmak istiyorum. Yoksa düşük bütçeli bir gitarın iyi modifiye edilmesi daha mantıklı mı olur?

@Emrahd Tabi haklısınız, işçilik ve malzeme kalitesi çok önemli şeyler fakat bir profesyonel olmadığım, evde ve arkadaşlarımla kendi aramda çaldığım, irili ufaklı yerlerde çıktığım için mükemmel bir kalite beklemiyorum, bu bütçe ve ekonomi ile de bekleyemiyorum :). Düşük bütçeli gitarı alırken dikkat edeceğim husus genel olarak ağacı, çalım rahatlığı ve akord tutma vs. durumlarıydı, çok üst düzey bir işçilik bekleyemem zaten. Stüdyoya gidip birkaç pedalımı veya prosesörümü taktığım durumda pedallar arasında geçiş yapıp istediğim tona yakın tonlar elde etmek amacım şu an. PRS SE güzel gitar, ağır ve sustain açısından tatmin ediyor. Fakat manyetikleri çok iyi olmadığından sıcak tonlar elde edemiyorum, çok modern geliyor kulağa.
Air Zone'u bilmiyorum ama tone zone var bir gitarımda. Çok çok güzel manyetik. Hastasıyım. Air zone kesinlikle gitarınızın stok manyetiklerinden daha iyidir, en azından sizin de benimle benzer arayışınız olduğunu sezdiğimden, size çok iyi gelecektir. Sap manyetiğini de bir ara değiştirip, gitarda coil tap yoksa ekletirseniz çok daha versatil gitarınız olur. Diğer yönden, GL S500 hakkında hep güzel şeyler duydum ancak hiç kullanmadım. Bütçenizin yettiği ölçüde en iyi gitarı almak çok daha mantıklı, zira ucuz gitarın tüm parçaları o düzeyde oluyor. Full modifikasyon da çok ciddi maliyet getirir.

Geri