Gitar Yapımı

Merhaba, 2 ay kadar önce kendime bir gitar yapmaya karar verdim. Farklı bir gitar olmasını istediğim için kendim sıfırdan bir tasarım yaptım. Şuan da sapı yapıyorum henüz perdeleri çakmadım. İki sorum var birincisi; radius blockum yok, klavyeye nasıl radius vereceğimi bilmiyorum. Nasıl radius vereceğim? İkinci sorum ise şu; gitarı boyamayı düşünmüyorum, gövdeye tung oil cila uygulamayı düşünüyorum, boya olmadığı için nitro cila kullanmak istemiyorum. Fakat sapa ve klavyeye nasıl bir cila uygulamam gerekiyor bilmiyorum. Fikir verirseniz sevinirim?
Gövde: Ayous
Sap: Afrika Maunu
Klavye: Pommele
Tremolo Köprü
Strat manyetikleri
3-3 burgu
Sap fender tip, gibsonlardaki gibi açı yok

Sizinde gitar yapımı ile ilgili sorularınız varsa bu başlığın altına yazabilir siniz.

Radius block kullanmadan, el rendesi, zımpara ve bir düzkenar ile radius verilebilir. Hatta CNC olmadan compund radius isteniyorsa bu tek yöntem. Fakat sizin böyle bir tecrübeniz yok anladığım. Öte yandan radius block yapmanın birkaç farklı yöntemi var. Sizin elinizde fazla alet edevat olmadığını varsayarak en basit olarak perdeleri olmayan ama radius verilmiş bir tuşeye bir zımpara sabitleyip, iki kenara eşit mesafede düz kılavuzlar koyup, sonra da akçaağaç vb. gibi sert ağaç bir bloğu zımparalayarak kendinize bir radius block yapabilirsiniz. Gitar yapan bir ustadan ıskartaya çıkardığı (klavyede bir sorun olmayan) bir sap isteyin, fretler takılıysa sökün. Klavye yüzeyine dediğim gibi zımpara kağıdını yapıştırıp kola kuvvet.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Radius block kullanmadan, el rendesi, zımpara ve bir düzkenar ile radius verilebilir. Hatta CNC olmadan compund radius isteniyorsa bu tek yöntem. Fakat sizin böyle bir tecrübeniz yok anladığım. Öte yandan radius block yapmanın birkaç farklı yöntemi var. Sizin elinizde fazla alet edevat olmadığını varsayarak en basit olarak perdeleri olmayan ama radius verilmiş bir tuşeye bir zımpara sabitleyip, iki kenara eşit mesafede düz kılavuzlar koyup, sonra da akçaağaç vb. gibi sert ağaç bir bloğu zımparalayarak kendinize bir radius block yapabilirsiniz. Gitar yapan bir ustadan ıskartaya çıkardığı (klavyede bir sorun olmayan) bir sap isteyin, fretler takılıysa sökün. Klavye yüzeyine dediğim gibi zımpara kağıdını yapıştırıp kola kuvvet.
Teşekkür ederim, corona dolayısıyla bir luthiere gitmem zor olabilir. Zımpara veyahut rende ile radius verirken her tarafın eşit olması için yapabileceğim bir şey var mı?

Frezeniz olduğunu düşünüyorum, freze ile bir düzenek yapılabilir bir kere yaparken zahmetli olur ama daha sonraki projelerde hem daha rahat hem daha tutarlı bir şekilde radius verilir.
Kendi radius bloğunuzu da yapabilirsiniz.

El rendesi ile radiusun nasıl verilebileceğini Ben beyciğimiz açıklamış.

Düz bir mastara 80 kum zımpara yapıştırıp onunla radius verebilirsiniz. Bu şekilde radius veririken mukavva gibi sert bir malzemeden radius gauge yaparak doğruluğunu kontrol edebilirsiniz ama bu şekilde yaparken fazladan dikkat etmekte yarar var.
Yada biraz paraya kıyıp solomusicden radius bloku alıp bütün dertlerden kurtulabilirsin :)

Geri