Ses Kartları Hakkında

Elektro gitar çalmaya yeni başladım, amfi almak yerine ses kartıyla bilgisayarda çalmayı düşünüyorum hobi olarak. İki sorum olacak:

1. Gitardan ses almak için bilgisayar hoparlörü yeter mi yoksa ayrı bir monitör almam gerekli mi?

2. Sadece hobi olarak kullanacağım yani kayıt almıyacağım. Bunun için guitar rig gibi amfi simulasyonları yeter mi yoksa kayıt programları indirmem gerekir mi?

Cevabınızı bekliyorum :) Önerdiğiniz başlangıç için ses kartları varsa yazın.

1. Gerekli (Kulaklık da kullanabilirsin ama laptop hoparlörü dışında harici bir ses duyma cihazına ihtiyacın var)
2. Yeterli, standalone pluginler için kayıt yapmayacaksan DAW indirmen gerekmez

Teorik olarak laptopa da bağlayabilirsiniz yanılmıyorsam ama mantıklı olan ses kartına bağlamak. Aynı şekilde hoparlör kullanacağınız zaman da ses kartına bağlamanız lazım.

Laptopun kendi hoparlöründen elde edeceğiniz ses çok çok düşük kaliteli olacaktır. Bir çift hoparlör veya kulaklık şart.

Dostum bence elinin altında bir DAW bulunsun ve düzenli olarak çalıştığın parçaları kaydet. Böylece gelişimini daha rahat izleyebilirsin. Bir süre sonra hoparlörünün sana verdiği ses hatasız çaldığını düşündürtse de aldığın kaydı dinlediğinde gözünden kaçan hatalar olduğunu fark edeceksin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum bence elinin altında bir DAW bulunsun ve düzenli olarak çalıştığın parçaları kaydet. Böylece gelişimini daha rahat izleyebilirsin. Bir süre sonra hoparlörünün sana verdiği ses hatasız çaldığını düşündürtse de aldığın kaydı dinlediğinde gözünden kaçan hatalar olduğunu fark edeceksin.
önerdiğin bi DAW var mı peki

önerdiğin bi DAW var mı peki
Maalesef. Çünkü DAW önerilebilecek bir şey değil. Herkese farklı bir DAW daha rahat gelebilir. Ben şu an arayüzü bana sade ve anlaşılır geldiği için FL Studio kullanıyorum. Sana da arayüzü sade, kolay öğrenilen bir DAW seçmeni öneririm. Cubase, Studio One, Reaper vs. gibi DAW'ları inceleyip gözüne kestirdiğini kullanabilirsin.

Geri