Hybrid Elektro Gitar Telleri

Selamlar, yeni gitar teli bakıyorum. 08li, 09lu gitar tellerinde ince tellerin tonunu hiç beğenmiyorum. 11li tellerde ise üst teller aşırı kalın geliyor. Aranızda hiç 11-42 tarzı ince tellerin kalın, kalın tellerin ince olduğu bir set denedi mi? Piyasada böyle bir set satılmıyor, farklı kalınlıktaki tel setleri alınıp birleştirilerek yapılabilir ancak. Deneyen olduysa sonuç ne oluyor acaba bilen var mı?

bir iki gün önce bir arkadaşın "ince mi için özellikle bir numara kalın tel takıp kullanan caz gitarisleri var" şeklinde bir yorumunu okumuştum burada. sonuçlar iç açıcı demek ki. ama kalın tellerin ince olması olayını bilmiyorum. bana da biraz mantıksız geldi bu açıkçası.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim bahsettiğim de o arkadaşınki gibi işte. Standart 09daki(.009, .011, .016, .024, .032, .042) 3 ince teli standart 011(011, 014, 018) ile değiştirmekten bahsediyorum. Kalın 3 tel aynı kalacak. Yani 011, 014, 018, 024, 032, 042 seti ortaya çıkacak. Hem sound olarak hem de çalma kolaylığı olarak güzel bir set olur gibi geldi. Standart 011deki kalın tellerde bend yapmak falan zor olur gibi geldi. Alıp denesem mi kararsız kaldım. Teşekkürler yorum için bu arada.

Seri üretim yapan markalar arasında bahsettiğiniz şekilde bir set sunan yok maalesef. Ancak iki farklı seti birleştirerek kendiniz deneyebilirsiniz. Yine de şahsi fikrim standart akortta 11-14-18 fazla gelecektir. 10-13-17-24-32-42 daha mantıklı ve dengeli bir set olabilir.

@raziel arkadaşın bahsettiği konuyu ben açmıştım birisi de o şekilde yorum yapmıştı şöyle bir bilgi vereyim. Ernie ball 10-46 tel kullanıyorum. İnce mi telim koptu diğer gitarim için yedek bulundurdugum 9-42 daddario tel setinin si için olanı yani 0.11 kalınlığındakini ince mi ye taktım gerçekten güzel performans aldım. O arkadaşın bahsettiği gibi daha dolgun geldi bir üst tel 0.13 ve ikisi müthiş uyum sağladılar.

Ek olarak dediğiniz set için iki farklı tel seti almanız gerekli 1 adet 10-46 1 adette 11-52 almanız lazım bir setin sarımlı tellerini kullanırken tiz teller için 11 52 modelinin tellerini kullanmanız gerekir buna istinaden ben size Ernie ball power slinky 11-48 öneririm. Yanlış bilmiyorsam 11-14-18-28-38-48 şeklindeydi.

Son 4 yıldır 9-46 kullanıyorum çoğunlukla. Yoksa da 10-46. 42 numara Drop D için fazla gevşek geliyor. 46 daha uygun. 10 en kötü parmak acıtır ilk başlarda. Ama eskiyen kararan ince tel, 9 da olsa acıtır.

Geri