Yeni başlayayacağım, Squier Bullet strat mı, SX marka gitar mı?

Öncelikle herkese merhaba, turkrockcom sitesini yeni keşfettim hemen üye oldum ortam çok güzel gözüküyor.

Bir süredir klasik gitar çalıyordum ve elektro gitara başlama kararı aldım, bir miktar para da biriktirdim 2500TL'ye yakın param var.
Kendim biraz araştırıp Squier markasının bullet strat (hss manyetikli) gitarını almaya karar vermiştim, biraz da forum sitelerinde gezdikten sonra SX markasını da öven çok fazla insan olduğunu gördüm.

Genel olarak çok bilgim yok, sizce Squier Bullet Strat ile mı başlamayalım, yoksa SX marka bir gitar mı tercih etmeliyim, SX tercih etmem gerekiyorsa hangi modelini almam başlangıç için iyi olur?
Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkür ederim.

2015te alınmış bir Marshall MG15CFR amfiye sahibim, başlangıç seviyesinde beni tatmin eder diye düşünüyorum.
 
Aslında aklımda bu gitar vardı;

ama şimdi SX'in gitarına baktığımda neredeyse 500 lira daha ucuz, o 500 lirayı SX gitarda kullanıp daha iyi hale getiremez miyim?

bu 2 gitar arasında kaldım.
 
Böyle bir karşılaştırma yaparken imkanınız varsa dükkanda denemeniz daha iyi olur. Çünkü az çok aynı düzeyde gitarlar paranızı denkleştirip denedikten sonra almanız daha iyi olur bence.
 
blues'dan metale kadar her şeyi çalmak istiyorum, ama sırf 1 manyetik için 500 lira fazla vermeye değer mi? fiyat farkı çok yüksek gözüktü gözüme
Maalesef tek bir gitarla, özellikle HSS ya da singe-coil bir gitarla blues'dan metal'e her şeyi çalmak imkansız. Üstelik sırf bir manyetik için denilebilecek kadar basit bir olay da değil bu. Zira gitarda asıl ton manyetiklerde bitiyor. Fiyat farkı ise maalesef döviz kurunun suçu. En ucuz manyetikler 100 euro'dan başlıyor, bir manyetik değişikliği 500 TL gibi farklara yol açabilir. Kaldı ki HSS olan gitarda tremolo kolu da var.

HSS bir gitarla blues çalabilirsin fakat metal zor. Üstelik attığın HSS'li Squier Bullet floyd rose köprülü bir gitar. Akort ederken, tel değiştirirken vs. yeni başlayan bir gitariste eziyet etmeye fazlasıyla müsait. Başlangıç için sabit köprülü, yani tremolo kolu olmayan gitarlara bakmanı tavsiye ederim.

SSS bir gitarla metal çalmak ise hayli zor. Single-coil manyetikler daha sıcak tonlar üretirler. Yani sıcak cleanler ve hafif overdrivelar bu manyetikler için en uygun tonlardır. Ayrıca tek bobinli oldukları için metal çalmaya çalıştığında hum gürültüsüne neden olacaklardır.

Metal için çift bobinli, bobinleri birbirine ters olarak sarılmış olan humbucker manyetiklere bakman gerek. Zaten bu manyetiklerin adının kaynağı da hum=gürültü, bucker=yok edici şeklindedir.

Humbucker manyetikli ve sıfır olarak aşağıdaki gitarları sana önerebilirim. Fiyat bandı 1800 aralığında. Humbucker için en az 1800'ü gözden çıkarman gerek.

Schecter SGR C-1 - Superstrat kasa bir gitar.

Schecter Solo-II SGR - Les Paul kasa bir gitar.

Cort KX100 - Superstrat kasa bir gitar.

Jackson JS11 Dinky - Özellikle bunu şiddetle tavsiye ederim. Metal tonlarına çok rahat çıkabiliyor. Superstrat kasa bir gitar yine.

Sıfır olarak önerilerim bu şekilde. 1500 TL civarına Kozmos marka humbucker'lı gitarlar da var fakat onların malzeme kalitesi pek iyi olmuyor, elinde kalabilirler. Önerdiğim dört gitarı mağazada deneyip en rahat hisettiğini alabilirsin. Kolay gelsin şimdiden...
 
Dostum, HH manyetik alacağım dersen ben cort x100 opbb kullanıyorum. Şu anlık bir sıkıntısı yok 1400 1500 gibi bir fiyatı vardı. Bak istersen ama mümkünse gitarı dükkandan al. Ha ama üstteki arkadaş da sağlam gitarlar bulmuş gerçekten sana, benim dediğime bütçen göre bakarsın, bütçene varsa cidden bunlardan al.
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler