Ses kesilmesi ve bir tel basılıyken diğerinde ses bozulması

Düzeltme: Video içerisinde perde isimlerini yanlış yazmışım :)

Merhaba,

Gitarımda iki sorun mevcut(biri sorun mu emin değilim).
Birincisi; bazı perdelerde full bend yaparken ses kesiliyor. Bu genelde 6. telin 13-14-15-16, 5. telin ise 13-14 perdelerinde sorun yaşanıyor.
İkincisi; 5. ve 6. tellere ayrı ayrı basarken ses temiz geliyor fakat biri basılıyken diğerine basmak istediğimde ses bozuluyor. Bu sadece 5 ve 6. tele özel değil, tüm tellerde böyle neredeyse.

Bu iki sorun da entonasyon veya sap ayarları kaynaklı mıdır yoksa ikinci sorunun manyetikle bir alakası olabilir mi? Gitarı 5 ay önce bakıma götürmüştüm ve entonasyon, sap ayarları yapılmıştı. Sorunun net anlaşılabilmesi için kısa bir video çektim.

Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleme:
İlk sorun "fret out" diye geçer truss rod, perde veya tel yüksekliği kaynaklı olabilir. Düşük radiuslu gitarlarda daha çok olur da PRS ile bu sorunu yaşıyorsanız telleri biraz yükseltin.
Manyetikler çok mu yüksek?

İkinci probleme İngilizce'de beat, Türkçe'de vuru denir. Fizik kurallarının beklendiği gibi çalışmasının bir sonucudur. Akort ve entonasyon hassasiyeti ile alakalıdır, gitar doğası gereği kusursuz entonasyona sahip olamayacağından dolayı karşılaşılması oldukça olağandır.

Şu linki iki ayrı pencerede açın, ikisini de 440'a ayarlayıp play'e basın. Daha sonra birisinin frekansı 440'ta sabitken diğerini yavaş yavaş (1 Hz'lik adımlarla) 440'tan uzaklaştırın (aşağı ya da yukarı önemli değil). Gitarınızda da olan bunun benzeri.

İlk problem de muhtemelen köprüden radius ayarı ile çözülebilir. Manyetiklerde bir arıza gözlemlemedim.

Ek olarak şu forumda gördüğüm en güzel dert anlatma biçimiydi, hakikaten tebrik ederim. Video çekerek bizi zihin okumaya çalışmak zorunda bırakmadığınız için çok teşekkürler.

Birinci sorunu telleri yükselterek aşabilirsiniz. Zira o alanlarda fertler arasında yükseklik farkı var. Daha iyisi tesviye yaptırmanız tabii ama makul tel yüksekliğinde sorun kayboluyorsa tasfiyeye gerek yok şimdilik.

Ikinci sorun da sorun değil aslında. Entonasyon ve akortun düzgün olması şartıyla, Iki tel drive tonlarında birlikte tınlarsa, gitarın, manyetiklerin ve ses üretecinin kalitesine göre değişen sekilde bu şekilde çoklu nota tınısı duyarsınız. Çok çamur gibi geliyorsa kulağa veya beğenmiyorsanız tonu, ya gain'i azaltın ya da manyetikleri daha kaliteli yapma yoluna gidin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba,
Cevaplar için teşekkürler.
Manyetik ve tel yüksekliklerini ekledim. 1. telde (Kalın E) 11. Perde'ye toplam 2.5mm'lik pena koyduğumda temas etmiyor fakat 6. telde (ince E) 2.5mm'lik penaları koyduğumda tele temas edip biraz havaya kaldırıyor. Sanırım en alttaki iki telde ses kesilmesini bu doğrular mı yoksa yanlış mı düşünüyorum?

1. Resim: Manyetik Yüksekliği
2. Resim: 1.Tel (Kalın E)
3. Resim: 6.Tel

İkinci sorun için o hâlde ilk olarak Entonasyon ayarlarına baktırmam gerekecek. Guitar Rig 5 ile kullanıyorum bazı presetslerde çok ses bozması yaşatmıyor evet ama bazılarında da maalesef çamur gibi yapıyor(Distortion olmayan presetslerde de dahil). Yine de presetslerde ince ayarla en makul seviyede tutmaya çalışırım.

@justaperfectday @Dog The Bounty Hunter @canartunc

Dosyalar

• IMG_20210127_155659.jpg
    IMG_20210127_155659.jpg
    232.6 KB · Gösterim: 137
  • IMG_20210127_160223.jpg
    IMG_20210127_160223.jpg
    175.9 KB · Gösterim: 113
  • IMG_20210127_160424.jpg
    IMG_20210127_160424.jpg
    190.3 KB · Gösterim: 215
  • IMG_20210127_163922.jpg
    IMG_20210127_163922.jpg
    286.9 KB · Gösterim: 145
Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Son fotoğraf bağırıyor.
:)

Sanırım yükseklik bu kırmızı kare içerisine aldığım bölümlerden ayarlanıyor fakat hangi aletle yapıldığını henüz anlayamadım ama tornavida olmadığı kesin. Yüksekliği diğerleriyle aynı mı yapmalıyım yani 1. tele yandan baktığımda bütün teller aynı hizada mı olmalı?

Dosyalar

• prsgen.jpg
    prsgen.jpg
    122 KB · Gösterim: 133
Sanırım yükseklik bu kırmızı kare içerisine aldığım bölümlerden ayarlanıyor fakat hangi aletle yapıldığını henüz anlayamadım ama tornavida olmadığı kesin. Yüksekliği diğerleriyle aynı mı yapmalıyım yani 1. tele yandan baktığımda bütün teller aynı hizada mı olmalı?
Yanlış görmüyorsam alyan anahtarı ile yapılması lazım, genellikle gitarın yanında verirler aldığınızda. Yoksa modeline göre araştırıp edinmeniz gerekecek.

Alyan anahyarı ile yapılır da, yapmak için ya düzgün bir radius ölçümü yapabilecek edevata sahip olmanız lazım ya da tamamen körleme, el yordamıyla 'doğru hissedilene' kadar destekli oynamanız lazım. İkincisi biraz tecrübe ister, gitara kalıcı bir zarar vermeniz mümkün değil, en fazla tel kopartırsınız, ayarlamadan önce teli gevşetmeyi unutmayın. Düşe kalka öğrenirsiniz.

Merhaba,
Cevaplar için teşekkürler.
Manyetik ve tel yüksekliklerini ekledim. 1. telde (Kalın E) 11. Perde'ye toplam 2.5mm'lik pena koyduğumda temas etmiyor fakat 6. telde (ince E) 2.5mm'lik penaları koyduğumda tele temas edip biraz havaya kaldırıyor. Sanırım en alttaki iki telde ses kesilmesini bu doğrular mı yoksa yanlış mı düşünüyorum?

1. Resim: Manyetik Yüksekliği
2. Resim: 1.Tel (Kalın E)
3. Resim: 6.Tel

İkinci sorun için o hâlde ilk olarak Entonasyon ayarlarına baktırmam gerekecek. Guitar Rig 5 ile kullanıyorum bazı presetslerde çok ses bozması yaşatmıyor evet ama bazılarında da maalesef çamur gibi yapıyor(Distortion olmayan presetslerde de dahil). Yine de presetslerde ince ayarla en makul seviyede tutmaya çalışırım.

@justaperfectday @Dog The Bounty Hunter @canartunc
O penalar ile ölçüm ne kadar sağlıklı bilmiyorum ama hem görsel olarak hem de kendi PRS gitarımla karşılaştırdığımda (ki 12. perdede E teli 1.6 mm, e teli 1.2 mm yüksekliktedir) tel yüksekliğiniz aşağı yukarı benimki kadar gibi duruyor. Yani bence 2,5 mm değil, ayrıca 2,5 mm aşırı yüksek bir değer. Alt iki teliniz fazla alçak, onları yükseltin, sorununuz çok büyük oranda çözülecek

O penalar ile ölçüm ne kadar sağlıklı bilmiyorum ama hem görsel olarak hem de kendi PRS gitarımla karşılaştırdığımda (ki 12. perdede E teli 1.6 mm, e teli 1.2 mm yüksekliktedir) tel yüksekliğiniz aşağı yukarı benimki kadar gibi duruyor. Yani bence 2,5 mm değil, ayrıca 2,5 mm aşırı yüksek bir değer. Alt iki teliniz fazla alçak, onları yükseltin, sorununuz çok büyük oranda çözülecek
Merhaba,

Bu kareye aldığım alanlardan yükseltme yapılıyor değil mi? Yanılmıyorsam sitesinde 2016 sonraları için 1.5mm alyan ile yapılabileceği yazıyor.

Dosyalar

• prsgen.jpg
    prsgen.jpg
    122 KB · Gösterim: 105
Geri