Geçmişte gitarımın klavyesini temizlerkenki hatalarım düzeltilebilir mi?

İyi forumlar dostlar, derdimi başlıkta tam olarak anlatamadım.

yaklaşık 4-5 sene önce kendisinin de çalmayı bilmediği ve muhtemelen gözden çıkartmış olduğu birinden 2. el elektro gitar aldım, bc rich warlock marka modelli. Yalnız gitarı aldığım sıralar nasıl temizlik yapılacağını hiç bilmiyordum ve araştırmadan bir işe giriştim

Zaten çok ucuza aldığım bu gitarın iç elektronik aksamlarını tamir ettim fakat klavyesi yüzüne bakılacak halde değildi.. Yani gerçekten çok pis ve kirliydi, ben de aldım diş fırçasını sıvı sabunlu suyumu geçtim klavyenin karşısına hunharca temizledim.. Baya baya giriştim yani gitara.

İlk gitarım olduğu için iyi gitarın nasıl bir şeye benzediğini bilmiyordum, klavyenin canına okumuşum ve yaklaşık 4 senedir o kupkuru, asla kaymayan taş gibi klavyede çalıyormuşum meğersem. Yakın zamanda arkadaşımın gitarının yaklaşık 3 hafta bizde kaldığı süreçte benim klavyemin çalımının aşırı zor olduğunu farkettim. Ki benim klavyemin renginin çok mat olmasından da anlamam gerekirdi..

Merak ettiğim şey şu, limon yağı gibi klavye kayganlaştırıcı ürünler ile bu sorunu ortadan kaldırabilir miyim, yoksa klavyeye onarılamaz bir hasar bırakmış olma ihtimalim var mıdır? ona göre yeni sap almayı düşünüyorum. Yardım ederseniz çok sevinirim..

İyi forumlar dostlar, derdimi başlıkta tam olarak anlatamadım.

yaklaşık 4-5 sene önce kendisinin de çalmayı bilmediği ve muhtemelen gözden çıkartmış olduğu birinden 2. el elektro gitar aldım, bc rich warlock marka modelli. Yalnız gitarı aldığım sıralar nasıl temizlik yapılacağını hiç bilmiyordum ve araştırmadan bir işe giriştim

Zaten çok ucuza aldığım bu gitarın iç elektronik aksamlarını tamir ettim fakat klavyesi yüzüne bakılacak halde değildi.. Yani gerçekten çok pis ve kirliydi, ben de aldım diş fırçasını sıvı sabunlu suyumu geçtim klavyenin karşısına hunharca temizledim.. Baya baya giriştim yani gitara.

İlk gitarım olduğu için iyi gitarın nasıl bir şeye benzediğini bilmiyordum, klavyenin canına okumuşum ve yaklaşık 4 senedir o kupkuru, asla kaymayan taş gibi klavyede çalıyormuşum meğersem. Yakın zamanda arkadaşımın gitarının yaklaşık 3 hafta bizde kaldığı süreçte benim klavyemin çalımının aşırı zor olduğunu farkettim. Ki benim klavyemin renginin çok mat olmasından da anlamam gerekirdi..

Merak ettiğim şey şu, limon yağı gibi klavye kayganlaştırıcı ürünler ile bu sorunu ortadan kaldırabilir miyim, yoksa klavyeye onarılamaz bir hasar bırakmış olma ihtimalim var mıdır? ona göre yeni sap almayı düşünüyorum. Yardım ederseniz çok sevinirim..
Bir kaç fotoğraf koyarsanız daha iyi olacaktır hocam

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir kaç fotoğraf koyarsanız daha iyi olacaktır hocam
hocam ben yine kendi kendime bir işe giriştim ve limon yağıyla klavyeyi sildim. Halbuki kendi kendime o kadar diyordum ki bir profesyonel yardım aldıktan sonra yapayım diye.. evde limon yağı arayıp bir de üstüne bulunca bir aşka gelip yapmış bulundum. Önceki halinin fotoğrafını vaktiyle çekmiş miyimdir diye galerimde dolaştım fakat maalesef bulamadım, şimdiki hali böyle.

Klavye üzerinden bir tur geçmemle şuanki rengine ulaştı ve açıkça söyleyebilirim ki öncekinden çok daha parlak. Yine de aklımda bir kez daha aynı işlemi tekrarlamak var. Hem ne olur ne olmaz diye, hem de geçmiş 4 yılın acısını çıkarmak ve gitarıma bir özür niteliğinde..

Dosyalar

• IMG_20210127_182032.jpg
    IMG_20210127_182032.jpg
    55.1 KB · Gösterim: 210

Tqbi doğrudur. Mesela dikkat et, hiç bi sabunsuz gitar yıkayan delikanlı görmemişsindir hapşururken. Yoksa tabi sizin lafın derinliğine gelince de senin yaptığın gibi gitarı sabunla yıkamak daha mantıklı oluyor.

(Bi limon yağına bakar bu klavyenin şahlanması bu arada)

dostlar olan olmuş maalesef bilgisizliğimden dolayı daha fazla yakınmanın manası yok... gitarı yeniden dikkatlice temizlemiştim fakat kir gibi gözükenler kir değil imiş, bir hayli çıkarmayı denedim hatta sonrasında ne olduğunu anlamak için en ince kullanmadığım fretlerden birinde maket bıçağı ile o katmanın üzerinden hafif hafif geçtim, kir bekliyordum fakat ne kadar hafif yaparsam yapayım elime klavyenin tahtası geliyordu. yani muhtemelen klavyenin geçmeyen lekesi olmuş onlar.

limon yağına gelince, iyice kuruduktan sonra aynı işlemi 2 kez daha yaparak klavyeyi yağladım ve dostlar, sonuç inanılmaz gerçekten... şuan evdeki her 2 ayda bir bakımı yapılan gitardan hiçbir farkı yok hissiyat olarak.. şok içindeyim bu işlemin bu kadar verimli olacağını düşünmüyordum açıkçası fakat şuan klavye kaymak gibi kayıyor.

düşüncesizce canına kast ettiğim canım emektarımdan yerinde bir özür diledim... şimdi yeni tertemiz bir sayfayla hayatımıza devam ediyoruz... artık evin reisi o, o ne isterse o yapılacak

Arkadaşlar lütfen şakalaşmayı bırakıp bir işe yaracak tavsiyelerde bulunalım. Boş yapcaksanız hiç yazmayın daha iyi.

Bence şu durumda yapılması gereken en iyi şey zaman makinası icat edip gitarı sabunladığın güne gidip o zamanki haline şamarı basmak olacaktır. Böylece günümüze geri döndüğünde gitarının sorunları ortadan kalkacak.
Denediğinde sonucu burda bildirirsen seviniriz böylece diger arkadaşlar icin de ögretici olur.

Saygılar

Geri