elektro gitar yeni başlayanlara şarkı önerisi?

All Apologies : tuşeyi yeni başlayanlar için geliştirebilir gitarda ritim atmak için yön verir çünkü parçada çok klasik standart basicleşimiş 1 2 ritim var.
Smells Like Teen Spirit:Zaten çok klasikleşmiş bir parça solosu farklı ritim kalıpları ve 4 6 çeşit bareli akordan oluşan yeni başlayanlar için geliştirici bir parça.
Taksim Fighter: Cemiyette Pişiyorumun bu yaz çıkardığı albümünün içinde olan kısa bir parça youtube kanallarında bu parçanın çalımı net bir şekilde gözüküyor ordan çıkarabilirsin herhangi bir gitar ritimini nasıl zenginleştirebiliceğin hakkında bir fikrin olur.

Senden Daha Güzel: Basit bir parça iki akor ve solo

Polly: Klasikleşmiş temel akorlardan oluşan parça belki pratik olur

Territorial Pissings: 3 akordan oluşuyor parçanın biry erinde palm muting var yeni bir teknik öğrenebilirsin

Neden çoğu nirvana çünkü yeni başlayanlar için geliştirici olduğunu düşünüyorum yeni başladığımda çoğu parçalarını öğrenmiştim

• Konu Sahibi Konu Sahibi
All Apologies : tuşeyi yeni başlayanlar için geliştirebilir gitarda ritim atmak için yön verir çünkü parçada çok klasik standart basicleşimiş 1 2 ritim var.
Smells Like Teen Spirit:Zaten çok klasikleşmiş bir parça solosu farklı ritim kalıpları ve 4 6 çeşit bareli akordan oluşan yeni başlayanlar için geliştirici bir parça.
Taksim Fighter: Cemiyette Pişiyorumun bu yaz çıkardığı albümünün içinde olan kısa bir parça youtube kanallarında bu parçanın çalımı net bir şekilde gözüküyor ordan çıkarabilirsin herhangi bir gitar ritimini nasıl zenginleştirebiliceğin hakkında bir fikrin olur.

Senden Daha Güzel: Basit bir parça iki akor ve solo

Polly: Klasikleşmiş temel akorlardan oluşan parça belki pratik olur

Territorial Pissings: 3 akordan oluşuyor parçanın biry erinde palm muting var yeni bir teknik öğrenebilirsin

Neden çoğu nirvana çünkü yeni başlayanlar için geliştirici olduğunu düşünüyorum yeni başladığımda çoğu parçalarını öğrenmiştim
hocam palm mute vs. klasik gitardan aşinayım zaten daha çok master of puppets gibi solo çalmak istiyorum basit solo önerin var mı?

Bolca var hem de. :)

Basit solo olarak Tornado of Souls'a bakabilirsin.

Sweet Child O' Mine: Başlangıçta biraz zor gelebilir fakat parmak açma konusunda üzerine tanımam.

Enter Sandman: Palm mute tekniğini elektro gitar üzerinde oturtabileceğin en kolay parçalardan.

Back in Black/Highway to Hell: AC/DC'nin birkaç akordan oluşan basit parçalarındandır ikisi de.

Come As You Are: Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi bu ve diğer Nirvana parçaları da başlangıç için kolaydır.

Iron Man/Electric Funeral: Black Sabbath'ın en kolay parçalarındandır bu ikisi de.

Vacuity/World to Come: Gojira'nın en kolay parçalarındandır. Vacuity'de natural harmonik ile yapılan bir slide var fakat onu da normal perdelerin üzerinden yaparsan zorlanmazsın.

Mouth of Kala
: Gojira'nın alternate picking çalışmak isteyenler için adeta bir nimet olan parçasıdır kendisi.

Dunkelheit: Power chord çalışmak istiyorsan üzerine tanımam. Baştan sona zorlanmadan çalabileceğin bir parça.

Aklıma gelirse eklerim. :)

Ayrıca Mr Moustache ye bak ben sevemem fakat ritim geçişlerini iyi geliştiriyor ben bu parça sayesinde bareli akorlarda geçişleri kavramıştım

Bolca var hem de. :)

Sweet Child O' Mine: Başlangıçta biraz zor gelebilir fakat parmak açma konusunda üzerine tanımam.

Enter Sandman: Palm mute tekniğini elektro gitar üzerinde oturtabileceğin en kolay parçalardan.

Back in Black/Highway to Hell: AC/DC'nin birkaç akordan oluşan basit parçalarındandır ikisi de.

Come As You Are: Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi bu ve diğer Nirvana parçaları da başlangıç için kolaydır.

Iron Man/Electric Funeral: Black Sabbath'ın en kolay parçalarındandır bu ikisi de.

Vacuity/World to Come: Gojira'nın en kolay parçalarındandır. Vacuity'de natural harmonik ile yapılan bir slide var fakat onu da normal perdelerin üzerinden yaparsan zorlanmazsın.

Mouth of Kala: Gojira'nın alternate picking çalışmak isteyenler için adeta bir nimet olan parçasıdır kendisi.

Dunkelheit: Power chord çalışmak istiyorsan üzerine tanımam. Baştan sona zorlanmadan çalabileceğin bir parça.

Aklıma gelirse eklerim. :)
BASİT SOLO OLARAK TORNADO OF SOULS???? VAY ARKADAŞ :D

Bakın, günlerdir önünüze gelen her başlıkta fikir belirtmeniz, katılım sağlamaya çabalamanız falan pek güzel. Fakat arada sakinleşip iki soluklanıp birşey yazmadan önce “acaba ben ne diyorum” diye düşünmeniz gerekiyor olabilir. (Mi acaba?)

Tuşesini oturtmuş, temiz sesler çıkartabilen herkes çalabilir bence bu soloyu. Tabii orijinal hızında çalmaktan bahsediyorsak eğer onun için öncesinde kas hafızası kazanmak gerekli.

Tamamen altı boş şu yazdığınızın. Ya bu seviyede bir parçayı çalmakla ilgili hiçbir fikriniz yok, ya da aşmış yarmış bir gitaristsiniz de bizim haberimiz yok. Diyelim ki durum ki ikincisi, öneriniz yine çok falso ve yanlış. “Ben şahsi görüşümü belirttim” denecek bir şey değil bu. Yanlış yönlendirme yapıyorsunuz.

Bakın, günlerdir önünüze gelen her başlıkta fikir belirtmeniz, katılım sağlamaya çabalamanız falan pek güzel. Fakat arada sakinleşip iki soluklanıp birşey yazmadan önce “acaba ben ne diyorum” diye düşünmeniz gerekiyor olabilir. (Mi acaba?)

Tamamen altı boş şu yazdığınızın. Ya bu seviyede bir parçayı çalmakla ilgili hiçbir fikriniz yok, ya da aşmış yarmış bir gitaristsiniz de bizim haberimiz yok. Diyelim ki durum ki ikincisi, öneriniz yine çok falso ve yanlış. “Ben şahsi görüşümü belirttim” denecek bir şey değil bu. Yanlış yönlendirme yapıyorsunuz.
Peki, öyle olsun. :)

İstersen yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim dostum. Ne dersin? @bastardbullet

Arkadaş demiş ki, "master of puppets gibi solo çalmak istiyorum basit solo önerin var mı". Objektif olarak baktığınızda Master of Puppets tarzı bir solo çalmak isteyen kişi Master of Puppets solosunu da çalabilecek yetkinlikte hissediyordur kendisini. Muhtemelen yine linç etmek için hazırda bekliyorsunuz fakat Master of Puppets'ın solosunu temiz çalabilecek düzeydeki bir gitarist, Tornado of Souls'u da temiz bir şekilde çalabilir bence. Ben "Yeni başlayan, basit solo arayan herkes Tornado of Souls'a baksın." demedim. Başlık sahibi arkadaş, kendisi için öneri istediğinden, sadece kendisine o soloyu önerdim. Burada yanlış bir yönlendirme olması için önceki cümlede tırnak içerisine aldığım şekilde ifadeler kullanmalıydım, değil mi?

Ayrıca "Tamamen altı boş şu yazdığınızın." demeden önce yazdığımı güzelce bir okusaydınız keşke... "Tabii orijinal hızında çalmaktan bahsediyorsak eğer onun için öncesinde kas hafızası kazanmak gerekli." demiştim. Yani ben düşük BPM'lerde, tuşesini oturtmuş bir gitaristin bu soloda zorlanmayacağını söyledim sadece. Orijinal hızına ulaşmak için ise bol bol çalışarak kas hafızası kazanmak gerektiğini söyledim. Aksi bir görüşe sahipseniz karşınızdaki kişiyi küçümsemeden önce neden aksi görüşe sahip olduğunuzu belirtseniz daha mantıklı olmaz mı?

Son olarak, ben forumda kimseye fikirlerimi dikte etmedim. Her mesajımın altına, aklıma geldikçe "Benden daha tecrübeli olan arkadaşların yorumlarını da bekleyin." tarzında eklemelerde bulundum. Sadece kendi fikrimi belirtmem mi sorun yani? Ben bir başlık açmadan önce sayfalarca forumda benzeri başlıkları arıyorum, bir yorumda bulunurken Jimi Hendrix olduğumu vs. iddia etmiyorum, kısacası forumu en olması gerektiği şekilde kullanan kişilerden biriyim fakat bunca troll, sorulmuş sorulara inatla yeniden başlık açan insan varken dikkatinizi ben çekiyorum, öyle mi? İlginç. :)

Foruma katıldığımdan beri belirli bir kesimin hep karşısındakini küçümsediğine şahit oldum. İnsanlar artık soru sormak, cevap vermek konusunda diken üstünde duruyorlar. Bilmem farkında mısınız?

Başlık sahibinin ilgili mesajında yazdığından karşısında gerçekten master of puppets vb. kalibrede solo partisyonlarına hakim bir kişi olduğu sonucuna varabilen birine daha fazla laf anlatmama gerek yok sanırım. Belli ki okuduğunu anlamakla ilgili bir sıkıntı mevcut. Çıkarımlarınıza döneyim; yıllardır burada sizin gibi ilk hevesle ve heyecanla (sebebini bilimle bile açıklayamadık hala) bütün başlıklara saldırıp benzer tepkiler aldığında da karşısındakileri küçümseyici, kompleksli ve ukala olmakla yaftalamaya debelenen bir dolu “hisli” arkadaş gelip geçti buradan. Kısaca; siz anlatın, ben dinliyorum.

Master of Puppets tarzı bir solo çalmak isteyen kişi Master of Puppets solosunu da çalabilecek yetkinlikte hissediyordur kendisini.

400E6D43-2197-49D1-8C85-96818DEBF8CD.jpeg

Size kolay gelsin.

Buraya başka bir şey yazmakla uğraşmayacağım.

Son düzenleme:
Başlığı açan arkadaşa yardımcı olmak belki de konuyu değiştirmek adına ben bir kaç öneride bulunmak istiyorum. Ne olursa olsun Tornado Of Souls'u adam akıllı çalabilmek için (istediğin metronomda çal hiç önemli değil ki bence 1 bpm le çalmak çooook daha zordur 😄 ) en az 5-6 senelik gitarcı olman lazım. Ve o 5 seneyi dolu geçirmiş olman lazım.
Yeni başlayanlar için:
Master Of Puppets'ın Kirk girmeden önce melodik bir solosu var James atıyor onu çalabilirsin.
Fade To Black'in intro solosu yine uygundur.
Nothing Else Metters'ın solosu da uygundur.
Metallica sevdiğini varsayarak oradan başladım. Bunlar yeni gitaristler için uygun ben de zamanında bunlarla başlamıştım. Kolay gelsin :)

Bu konuda benim tavsiyem direk şarkı değil yöntem olacak, zira bir çok arkadaş şarkı önermiş.
Songster'de %100 doğru olmasa da ve kişinin teknik farlılıklarına göre değişmesine rağmen, şarkının zorluk derecesini gösteriyor. Sevdiğin şarkıların hem tablarına hem de zorluk seviyelerine buradan bakabilirsin. Search'te de zorluk seviyelerine göre aratabilirsin.

Konusu geçtiği için songsterr'a göre Tornado of Souls 4/8 zorlukta (tüm şarkının zorluk derecesi bu, sadece soloyu ele alacak olsaydı daha da yukarıda olurdu), intermediate tier 2. Giriş seviyelerini zorlar demiyorum, imkansız diyorum:)

Yavaş yavaş özgüvenini geliştirecek , bend vibrato tekniklerini geliştirecek kolay sololara gitmek lazım. Zordan başlanırsa heves kaçırırır, küstürür, bıraktırır.

Geri