Evde Transistörlü Amfi Yapmak

Esenlikler. 2-3 yıldır Arduino ve projeleriyle ilgileniyorum. Dolayısıyla elektronik devreler hakkında en azından bu projede işe yarayacak kadar tecrübem var. Baştan belirteyim, amfiyi kullanım amaçlı yapmayı düşünmüyorum, sadece hobi olarak, nasıl bir şey ortaya çıkacağını görmek amacıyla yapmayı planlıyorum.

İnternette birkaç devre şeması buldum fakat çoğunun paylaşılmasının üzerinden en az 10-15 yıl geçmiş, bana pek güvenilir gelmediği için risk almak istemiyorum. Elinde daha güncel, daha denenebilir devre şemaları olanlar varsa gönderebilirler. Ya da bildiğiniz daha önce yapılmış benzer bir proje varsa vs. de yorum yapabilirsiniz.

Devre şemasını hallettikten sonra devreye güç verme sorunu da var. Tam olarak nasıl bir güç kaynağı kullanmalıyım? Çoğu devre farklı düzeyde watt'lar ile çalışıyor. Bu işin bir standardı yok mudur?

Tabii ki iş devreyi tasarlayıp, devreye güç vermek ile bitmiyor. Speaker katı nasıl halledilebilir? Şu an için speaker'ı hazır almak daha mantıklı geliyor fakat aranızda bir fikri olan illaki vardır.

Son olarak, tüm bunların hepsini topladıktan sonra birleştireceğim kabini kendim yapamayacağım bir gerçek. Nerede ürettirebilirim? Ya da 3D yazıcı bir çözüm olabilir mi?

Potanslar, anahtarlar, giriş-çıkışlar zaten kolay erişilebilen parçalar. Yine de benzer bir projeye başlamak isteyen arkadaşlar olursa direnc.net'e bakabilirler. Niyetli olan tüm arkadaşlara şimdiden kolay gelsin. :)

NOT: Neden lambalı değil diye soracak olursanız, vakumlu tüp işine girmek istemiyorum. Öyle iş içinden çıkılmaz bir hâl alıyor.

Yıllar önce okulda iki transistör devreli bir amfi yapmıştım. Gayet güzel çalışıyordu. Tabii yaptığımız amfi bir elektro gitar amfisi kabiliyetlerinde değildi. (distortion reverb eq. yok tabii). Ama elinizde bir devre varsa öncelikle bunu bakır pertinaksa çizmek gerekiyor. Sonra bu bakırı eritip devre yollarını çıkartmak ve son olara kda direnç kondansatör devre elemanlarını takmak için bu kartı delmek gerekiyor. Genelde bu gibi devreler 12V Dc ile çalışıyor bildiğim kadarı ile. Yani güç katı için bir transformatör'e yada bir adaptörde olabilir. Tabii devrenin çektiği akım değerlerine bakmak lazım ve çıkan gücüde hesaplamak gerekiyor. Kabin içinde ahşap malzemeden yapmak daha güzel olur gibi geldi. Birde devreler için Preamfili Ton Kontrol Devresi LM1036N TL072 – Elektronik Devreler Projeler adrese bakabilirsin en azından güncel. Birde circuit wizard tarzı uygulamalarla pratiğe geçmeden devreleri simüle edip çalışıp çalışmadıklarına bakabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yıllar önce okulda iki transistör devreli bir amfi yapmıştım. Gayet güzel çalışıyordu. Tabii yaptığımız amfi bir elektro gitar amfisi kabiliyetlerinde değildi. (distortion reverb eq. yok tabii). Ama elinizde bir devre varsa öncelikle bunu bakır pertinaksa çizmek gerekiyor. Sonra bu bakırı eritip devre yollarını çıkartmak ve son olara kda direnç kondansatör devre elemanlarını takmak için bu kartı delmek gerekiyor. Genelde bu gibi devreler 12V Dc ile çalışıyor bildiğim kadarı ile. Yani güç katı için bir transformatör'e yada bir adaptörde olabilir. Tabii devrenin çektiği akım değerlerine bakmak lazım ve çıkan gücüde hesaplamak gerekiyor. Kabin içinde ahşap malzemeden yapmak daha güzel olur gibi geldi. Birde devreler için Preamfili Ton Kontrol Devresi LM1036N TL072 – Elektronik Devreler Projeler adrese bakabilirsin en azından güncel. Birde circuit wizard tarzı uygulamalarla pratiğe geçmeden devreleri simüle edip çalışıp çalışmadıklarına bakabilirsin.
Çok teşekkürler dostum. Sorularımın hemen hemen hepsine cevap vermişsin. Hoparlör konusunda bir fikrin var mı?

Düşük watt lı pasif hoparlör var mıdır bilemiyorum ama, arabalar için satılan hoparlörler işini görebilir. Yada ikinci el satılan ucuz kabinlerin hopalörlerini alıp kullanabilirsin başlangıç olarak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Düşük watt lı pasif hoparlör var mıdır bilemiyorum ama, arabalar için satılan hoparlörler işini görebilir. Yada ikinci el satılan ucuz kabinlerin hopalörlerini alıp kullanabilirsin başlangıç olarak.
Araba hoparlörleri iş görür gibi. Son bir sorum olacak. Amfilerde hoparlörün önünde duran o siyah şeyin adını biliyor musun? Ondan nereden bulabilirim?

Geri