2. El Amfi Secerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Bu aralar ikinci el amfi bakıyorum. Fakat beni kısıtlayan şey amfilerin alınmaya değer olup olmadığını nasıl anlarız? Demek istediğim o ki ikinci el amfi bakarken nelere dikkat etmeliyiz? Örneğin adamın biri line 6 spider 75w amfiyi yarı fiyatına satıyor.
( Line 6 spider 75watt amfi - Gitar Amfisi ve Diğer Enstrüman Yan Ekipmanları sahibinden.com'da - 898832801 )
Bu amfide bir sikinti var mi, varsa nasıl anladiniz? Açıkçası nasıl ayırt edildigini anlamak, bunun iyi olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Yardım ederseniz şimdiden teşekkürler.

Çalmadan anlamak pek mümkün değil. Fiziksel olarak hırpalanmış görünse bile düzgün çalışabilir, veya tertemiz görünse bile hoparlör cızırtı yapabilir vs. Tam olarak emin olmak için denemek lazım.

Ancak bana kalırsa amfiler gitarlara nazaran daha rahat bir şekilde 2.el alınabilir. Özellikle lambalı olmayanlar. Belki uzun süre kullanılmadan durduysa knob'lar (Türkçesi neydi bunun, potans?) hareket ederken cızırtı yapıyordur falan ama büyük ihtimal sorun olmaz.

Ama yine de hiç sorun olmayacak anlamına gelmiyor elbette. Ben denemeden bir amfi aldım geçtiğimiz günlerde başka bir şehirden, ilk başlarda sorunsuz görünüyordu ama bugün fark ettim ki yüksek seste hafif bir hışırtı geliyor hoparlörden. Dediğim gibi sorunsuz olma ihtimali bana kalırsa sorunlu olma ihtimalinden daha yüksek ama fotoğraflara bakıp anlayamazsın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çalmadan anlamak pek mümkün değil. Fiziksel olarak hırpalanmış görünse bile düzgün çalışabilir, veya tertemiz görünse bile hoparlör cızırtı yapabilir vs. Tam olarak emin olmak için denemek lazım.

Ancak bana kalırsa amfiler gitarlara nazaran daha rahat bir şekilde 2.el alınabilir. Özellikle lambalı olmayanlar. Belki uzun süre kullanılmadan durduysa knob'lar (Türkçesi neydi bunun, potans?) hareket ederken cızırtı yapıyordur falan ama büyük ihtimal sorun olmaz.

Ama yine de hiç sorun olmayacak anlamına gelmiyor elbette. Ben denemeden bir amfi aldım geçtiğimiz günlerde başka bir şehirden, ilk başlarda sorunsuz görünüyordu ama bugün fark ettim ki yüksek seste hafif bir hışırtı geliyor hoparlörden. Dediğim gibi sorunsuz olma ihtimali bana kalırsa sorunlu olma ihtimalinden daha yüksek ama fotoğraflara bakıp anlayamazsın.
Hocam katılıyorum, ayrıca yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. Ilan sahibi farklı şehirde olduğu için detaylı video anlatımı isteyebilirim en fazla. Amfi transistörlü ve sıfırı 4000tl. Yanı bazıları sherlock holmes gibi kabloların katlanma stilinden anlıyor(?) Adam da dümdüz sıkıntısız yazmış. Kararsizim açıkçası bi fikir yürütebilecek varsa beklerim.

Yani çok özellikle istediğiniz veya nadir bulunan bir amfi olsa düşünmeye değer de, 75 Watt bir dijital amfi için kafa yormaya gerek var mı bilmiyorum. Özellikle evde kullanacaksanız 75 watt biraz fazla.

Geri