Yeni taşındığım evde dip gürültüsü sorunu (Topraklama değil sanırım)

Herkese merhaba. Uzun süredir foruma üyeyim ve bu konunun zirilyon kez konuşulduğunu biliyorum. Fakat sanırım sorunum biraz farklı. Eski evimde single manyetikli Fender ile bile deli dehşet bir gain açmadıkça rahatsız edici bir dip gürültüsü duymuyordum. Ekipmanın tamamen aynı. Taşındığım bina yeni. Başlıkta yazdığım topraklama değil dememin sebebi, gitarda herhangi iletken bir noktaya temas etmekle düp gürültüsünün azalmaması (başlığı okuyan herkes hemen yeni evde topraklama kötüdür diye düşüneceği için başlığa yazma gereği duydum). Humbucker manyetikte bile single kadar olmasa da, normalde olmaması gereken bir gürüldü var. Hem single, hem humbucker manyetiklerde, belli bir yöne dönünce dip gürültüsü azalıyor. Ama mesela single da bir yöne dönünce azalıyorsa, humbucker da tam aksi yöne dönünce gürültü azalıyor. Bu muhtemelen dünyanın manyetik alanı ile ilgili normal bir durum. Gitar çaldığım odada elektrik ile çalışan başka hiçbir alet yok. Acaba bir şeylerden mi etkileniyor diye bilgisayarı ve ışıkları kapattım, hatta yan odalardaki elektrikli aletleri ve ışıkları bile kapattım (Enerji tasarruflu ampullerin dip gürültüsüne sebep olabileceğini okumuştum). Aşırı rahatsız edici bir ses olmamasına rağmen alışık olmadığım bir durum olduğu için Noise supressor kullanmaya başladım istemeye istemeye. Şimdi sorum şu. Acaba bahsettiğim gibi jak, köprü vs gibi yerlere temas etmekle gürültü değişmese bile sorun yine de topraklamadan olabilir mi? Mesela alt komşunun evindeki elektronik cihazlar bana kadar etki yapabilir mi? (Evde quantum bilgisayarları falan olduğunu düşünmüyorum, emekli insanlar:)) Herhangi bir sebep aklina gelen veya çözüm önerisi olan var mı acaba?

Herkese merhaba. Uzun süredir foruma üyeyim ve bu konunun zirilyon kez konuşulduğunu biliyorum. Fakat sanırım sorunum biraz farklı. Eski evimde single manyetikli Fender ile bile deli dehşet bir gain açmadıkça rahatsız edici bir dip gürültüsü duymuyordum. Ekipmanın tamamen aynı. Taşındığım bina yeni. Başlıkta yazdığım topraklama değil dememin sebebi, gitarda herhangi iletken bir noktaya temas etmekle düp gürültüsünün azalmaması (başlığı okuyan herkes hemen yeni evde topraklama kötüdür diye düşüneceği için başlığa yazma gereği duydum). Humbucker manyetikte bile single kadar olmasa da, normalde olmaması gereken bir gürüldü var. Hem single, hem humbucker manyetiklerde, belli bir yöne dönünce dip gürültüsü azalıyor. Ama mesela single da bir yöne dönünce azalıyorsa, humbucker da tam aksi yöne dönünce gürültü azalıyor. Bu muhtemelen dünyanın manyetik alanı ile ilgili normal bir durum. Gitar çaldığım odada elektrik ile çalışan başka hiçbir alet yok. Acaba bir şeylerden mi etkileniyor diye bilgisayarı ve ışıkları kapattım, hatta yan odalardaki elektrikli aletleri ve ışıkları bile kapattım (Enerji tasarruflu ampullerin dip gürültüsüne sebep olabileceğini okumuştum). Aşırı rahatsız edici bir ses olmamasına rağmen alışık olmadığım bir durum olduğu için Noise supressor kullanmaya başladım istemeye istemeye. Şimdi sorum şu. Acaba bahsettiğim gibi jak, köprü vs gibi yerlere temas etmekle gürültü değişmese bile sorun yine de topraklamadan olabilir mi? Mesela alt komşunun evindeki elektronik cihazlar bana kadar etki yapabilir mi? (Evde quantum bilgisayarları falan olduğunu düşünmüyorum, emekli insanlar:)) Herhangi bir sebep aklina gelen veya çözüm önerisi olan var mı acaba?
Merhaba, yazının son kısmında yazdigin, komşuların elektrikli aletleri ve bununla ilişkili olan binanın topraklama sorunu senin sorununun asıl sebebi. Bizim memlekette çokça yapılan cok sıkıntılı bir elektrikci isguzarligi olarak, yalancı topraklama durumu olan, toprak hattı nötr hatta bağlama işi bu şekilde dip gürültüsü sorunlarına neden oluyor. Bu da elektrik hattında en hafif durumda bile parazite sebep oluyor. Yani aynı ekıpman ve aynı senin varliginda tek degisken olarak baska ev, topraklama sorunu olduğuna isaret ediyor maalesef. Dünyanın manyetik alanı hem cok zayıftır hem de sokak ya da şehir değiştirerek aşılar bir etki yaratamaz ekipmanında. Ha tabii binanin etrafında dehşet bir elektromanyetik akım oluşturan tesis varsa onu bilemem. Elektronik bilgim buraya kadar 😊.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Peki bu yalancı topraklama eve elektrikçi çağırarak düzeltebileceğim bir şey mi? Yoksa evden binanın dışından geçerek yere ulaşacak bir kablo çekme gibi zor işler midir çözümü?

Peki bu yalancı topraklama eve elektrikçi çağırarak düzeltebileceğim bir şey mi? Yoksa evden binanın dışından geçerek yere ulaşacak bir kablo çekme gibi zor işler midir çözümü?
Yönetici varsa onunla görüşün. Binanın ve her dairenin elektrik hatları kontrol edilmeli. Ana girişte de yapılmış olabilir bir veya birkaç daire de böyle yapmış olabilir. Hatta binanın yasına göre binada hic gerçek toprak hat bile olmayabilir. Bunlarsa sorun yoksa ev ici tesisata bakmak gerekir.

Gitara dokunduğunuz zaman gürültü azalmıyorsa büyük ihtimalle topraklamadır. Normal bir tesisatta gitarın toprağına dokunduğunuz zaman gürültünün azalma sebebi gitar aracılığıyla SİZİN topraklanmanız. Vücudunuz dip gürültünün artmasına sebep olan bir anten gibi işliyor.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Cevaplar için teşekkürler. Ben en iyisi öncelikle eve iyi bir elektrikçi çağırayım. Bu arada yöneticinin de konuyla ilgili bilgisi varsa sorayım.

Mesela alt komşunun evindeki elektronik cihazlar bana kadar etki yapabilir mi?
Yapar.
Aynı hat üzerinde ama evin öbür ucunda koşu bandı var o çalışırken amfimden bandın dönme hızı ile senkronize olarak ovnnn ovnnn diye humming benzeri ses geliyor. Hanım spordayken gitar çalmıyorum. Aynı şekilde bir dönem alt kat elektrik süpürgesi kullanırken de hepsi değil ama bir amfimde hafif bir varla yok arası tsssnn tsssn sesi çıkıyordu.

Bir prizi sökerek topraklama hattını kontrol edebilirsiniz. Fazladan hat olup olmadığına bir bakın derim. Nötrle yalancı topraklama olayı yapıldıysa onu da görebilirsiniz. Bina belli yaşın üzerindeyse zaten sağlıklı topraklama kesinlikle yoktur diyebiliriz. Hat olsa bile diğer ucu boştadır, başına bir şey gelmiştir. Yani tesisat ile ilgili olma ihtimali hala var.

Tabii çevredeki elektronik aletlerden de kesinlikle etkileniyor. Yani abartı bir örnek ama komşuda aniden çalışan bir alet nasıl dalgalanmaya sebep oluyorsa aynı şekilde dip gürültüsüne neden olacak bir aygıt (örneğin bas gitarda çok belli olan klimanın sebep olduğu dip gürültüsünü tespit ettim) olabilir.

Harekete göre değişmesi normalde yakında etkileyecek bir aygıt olduğunda oluyordu yani dünya ile ilgisi var mıdır? Ondan emin değilim. Dünyadan önce eldeki ekipmanlar, kablolar şunlar bunlar olma ihtimali daha yüksek. Yani artık yeni model monitörler yapmaz ama belki bilgisayar monitöründen etkileniyordur, belki gözden kaçırdığınız başka bir aygıt vardır. Hani çok düşük ihtimal ama duvarın diğer tarafı komşu ise orada bir aygıt vardır. Böyle ihtimaller uzar gider.

Geri