Elektro Gitar Teli değişimi

Arkadaşlar merhaba, fotoğrafta da görmüş olduğunuz üzere ibanez rg350 mz'nin tel değişimi ile ilgili bir sorum var. Gitarı aldığımdan beri 9-42 tel tercih ediyorum ve artık gına geldi sürekli tel değiştirmekten ben de bunun bir üstü olan 10-46 ya geçmek istiyorum. Tel gerginliği artacağından dolayı sap ayarında bi değişiklik yapmam gerekiyor mu veya başka yapılması gereken önemli ayarlar var mı?

Dosyalar

• ibanez-rg350mz-red.jpg
    ibanez-rg350mz-red.jpg
    26 KB · Gösterim: 79
Arkadaşlar merhaba, fotoğrafta da görmüş olduğunuz üzere ibanez rg350 mz'nin tel değişimi ile ilgili bir sorum var. Gitarı aldığımdan beri 9-42 tel tercih ediyorum ve artık gına geldi sürekli tel değiştirmekten ben de bunun bir üstü olan 10-46 ya geçmek istiyorum. Tel gerginliği artacağından dolayı sap ayarında bi değişiklik yapmam gerekiyor mu veya başka yapılması gereken önemli ayarlar var mı?

gına geldi sürekli tel değiştirmekten ben de bunun bir üstü olan 10-46 ya geçmek istiyorum
Gına gelen kısım ne? 9-42 sürekli kopartıyorsan tel de değil senin tekniğinde de sorun olabilir. Elbet bir nebze daha kolay kopabilir ama gına getirecek kadarsa 10-46 da çözüm olmaz. Ayar ise evet ideal olarak az bir ayar yapman gerekebilir ya da önce dene, bazı gitarlarda ben bir üst sete çıkmama rağmen sadece action ayarlayarak da işimi gördüm. Kural olarak sap ayarı yapılacakkk diye şartlanma, bir dene ihtiyaç olursa yap.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gına gelen kısım ne? 9-42 sürekli kopartıyorsan tel de değil senin tekniğinde de sorun olabilir. Elbet bir nebze daha kolay kopabilir ama gına getirecek kadarsa 10-46 da çözüm olmaz. Ayar ise evet ideal olarak az bir ayar yapman gerekebilir ya da önce dene, bazı gitarlarda ben bir üst sete çıkmama rağmen sadece action ayarlayarak da işimi gördüm. Kural olarak sap ayarı yapılacakkk diye şartlanma, bir dene ihtiyaç olursa yap.
Gına gelen kısım şu hocam daddario gitar teli taktırıyorum normalde 1-2 aya kalmadan paslanıp tel kopuyodu çalarken. Hem 60 küsür lira veriyoruz hem teller çabuk paslanıp atıyor. Sonra dedim daha ucuzunu taktırayım bu sefer 30 liraya taktırdım markasız sonucunda ilk ince e teli sonra da b teli paslanmadan 1 haftada vefat etti.

e bu durumda suç telde mi...? 10-46'nın da kararanı var beğenmeyecen, ucuzunu takacan kopacak...

Kopma için bir şey diyemem ben 10-46 altında tel neredeyse hiç kullanmadım ama pas dersen Elixir tek geçerim, rakipsizdir. Sevmeyeni de çok ama ton açısından.

Geri