İkinci el squier Affinity strat alacağım, nelere dikkat etmem gerekiyor?

merhabalar, elektro gitara yeni başlayacağım.
Başlangıç gitarı olarak ikinci el bir squier affinity strat buldum. sıfırı 2500-2600 civarlarında 1900e anlaştım ben satıcıyla. İlk defa elektro gitar alacağım için nelere dikkat etmem gerektiğini bilmiyorum, kasasına ve switchlerine falan bakacağım başka nasıl inceleme yapabilirim?

1900 TL'ye alabileceğin daha üst düzey çok fazla seçeneğin var, illaki strat kasa istiyorum diyorsan da 1900 TL edebilecek bir gitar olduğunu düşünmüyorum.

Fretlerin durumuna ve sapa baktıktan sonra geri kalanı bakımla halledilebilecek şeyler diye düşünüyorum.

Sadece müzik aletleri değil neredeyse tüm piyasalar parasızlıktan durgunken zuhalde 2350 lira olan ve hatta sıcak para ile pazarlık sonucu biraz daha uyguna alabileceğin bir gitar için satıcıyla 1900 liraya mı ANLAŞTIN? Anlaştım dediğine göre fiyatı daha fazla olsa gerek. Git ya sıfır al ya da ikinci elde daha uygun bir fiyata bak. Hatta dolar düşüş trendinde ve mağazalar internet sitesine fiyatları ertesi gün yansıtabiliyor. 2350 lira olan fiyat daha da düşebilir.

para hesabı yapamamandan genç bir arkadaşımız olduğun sonucuna vardım. bu fiyat ikinci el affinity için çok kardeşim. bu gitarın ikinci eli 1200-1300 liradan fazla etmez. boşuna o paraları verme o gitara.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
birkaç aydır elektro gitar için para biriktiriyordum 2000 biriktirebildim sıfırını alamam, birkaç haftadır inceliyorum piyasayı daha düşük fiyata kasası temiz sıkıntısı olmayan
hss dizilimli strat bulamadım, satan varsa yada şu modele bakabilirsin diye örnek verebilirseniz onlara da bakmak isterim.
Çok sağolun yardımınız için

sahibindende bile en düşük fiyata filtrelediğimde squier affinity hss manyetikli 1700den başlıyor.
Sadece müzik aletleri değil neredeyse tüm piyasalar parasızlıktan durgunken zuhalde 2350 lira olan ve hatta sıcak para ile pazarlık sonucu biraz daha uyguna alabileceğin bir gitar için satıcıyla 1900 liraya mı ANLAŞTIN? Anlaştım dediğine göre fiyatı daha fazla olsa gerek. Git ya sıfır al ya da ikinci elde daha uygun bir fiyata bak. Hatta dolar düşüş trendinde ve mağazalar internet sitesine fiyatları ertesi gün yansıtabiliyor. 2350 lira olan fiyat daha da düşebilir.
para hesabı yapamamandan genç bir arkadaşımız olduğun sonucuna vardım. bu fiyat ikinci el affinity için çok kardeşim. bu gitarın ikinci eli 1200-1300 liradan fazla etmez. boşuna o paraları verme o gitara.
Fiyat çok. Truss rod'un çalışıyor olması, alyan yuvasının yalama olmamış olması, klavyenin gövdeye düzgün vidalanmış olması önemli. Sap bağlantı cebinde çatlak olmaması önemli. Geriye kalan hemen hemen her şey ufak tefek masraflarla onarılabilir/yenilenebilir.

Abicim burda senin anlayamacağın terimler pek kullanılmış, sana önerim sen adamla buluş sonra da dene. En ufak bir rahatsız eden bir şey olursa alma, zaten sen yeniysen bazı sorunları farketmen imkansız. Yani zaten azcık sorunlu olsa bile yeni başladığına göre pek sorun olmaz. ha bu arada bence ulaşabildiğin tüm satıcılarla buluşup en ucuzundan itibaren dene sonra da hangisi daha aklına yattıysa alırsın, çok pahalı alıp kazıklanma hele hele ilk gitarım olucak diyorsun azcık sorun olsa sen onu duymassın bile, yaniiii be careful.

Abicim burda senin anlayamacağın terimler pek kullanılmış, sana önerim sen adamla buluş sonra da dene. En ufak bir rahatsız eden bir şey olursa alma, zaten sen yeniysen bazı sorunları farketmen imkansız. Yani zaten azcık sorunlu olsa bile yeni başladığına göre pek sorun olmaz. ha bu arada bence ulaşabildiğin tüm satıcılarla buluşup en ucuzundan itibaren dene sonra da hangisi daha aklına yattıysa alırsın, çok pahalı alıp kazıklanma hele hele ilk gitarım olucak diyorsun azcık sorun olsa sen onu duymassın bile, yaniiii be careful.
full single coil gitar alsam, daha sonra pickguardını değiştirip köprüye humbucker takabilir miyim?

gitar çalmayı yeni öğreneceksen eğer kafanı singlela humbuckerla falan yorma. bunlar en erken 5-6 yıl sonra düşünmeye başlayacağın şeyler. yeni başlayan arkadaşların ''hss alayım dünyaları çalayım'' zırvasına kapılıp hss strat kovalamaktan genç yaşta saçları döküldü. bırak bunları sen. bütçene uygun temiz bişey al müzik öğrenmeye, çalım öğrenmeye başla. 2 ay sonra kimse malmsteen olmuyor. uzun bir süre çaldığın şeyi duymayacaksın bile, tuşeni ayarlaman, en basit teknikleri oturtman yıllar alacak. kısaca kafanı çok yorma bunlarla. fretleri erimemiş, temiz kırığı patlağı olmayan bişey al keyfine bak. ilerde zaten bütün müzik zevkin %90 ihtimalle değişecektir. o zaman ne yapmak istediğine kendi başına karar verirsin.

gitar çalmayı yeni öğreneceksen eğer kafanı singlela humbuckerla falan yorma. bunlar en erken 5-6 yıl sonra düşünmeye başlayacağın şeyler.
iyi kötü kafandaki müzik bellidir, baştan ona göre bir gitarla yola çıkmak gereksiz masraftan kurtarır, hiç kimse 5-6 yıl acaba ne türe odaklansam manyetiğe ona göre karar veririm demez. Daha lk gitarımı almadan önce sert müzik istediğimi biliyordum ve hayatımda tek bir SSS gitarım olmadı hatta 2 model hariç HH dışında gitarım olmadı. Gerçekten kararsız isen tüm seçenekler (yumuşak, orta, sert müzik) 33.3% düzeyinde eşitse o zaman HSS alıp en azından esneklik sağlanır.

uzun bir süre çaldığın şeyi duymayacaksın bile, tuşeni ayarlaman, en basit teknikleri oturtman yıllar alacak
iyi çalışan, özveri gösteren, biraz da yatkınlığı olan herkes birkaç ay, hadi maksimum 1 yıl içinde hepsini halleder ama tabi "üstad" seviyesi için on yıllar gerekebilir.

full single coil gitar alsam, daha sonra pickguardını değiştirip köprüye humbucker takabilir miyim?
Bak kardeşim, eğer bütçen belliyse 2000 TL demiştin galiba o parayla hem alıp hem de modifiye yapmanı hiç önermem, gitarın üstünde oynuyacaksan en iyi markalardan manyetik alman lazım onlar da çok pahalı. Dene al ve o parayla gitarın hiç bir şeyini değiştirme, orjinal kalsın, dandik manyetikle değiştirip tonunu bozarsan sokaklarda uçak sesi veren tofaşa döner. Bu arada amfi çok önemli 3 single coil olup amfide gain basarsan dip ses olur biraz ama yine benzer sonuçlar elde edersin. Ama bak bence bu benim naçizane tavsiyem iyice bekle çünkü alınca keşke biriktirseydim diceksin, iyice biriktir 2. el daha iyi bir şey al. Epiphone Les Paul'un bir sürü modeli var, uygun fiyatlı 2. el alabilirsin.

Bak kardeşim, eğer bütçen belliyse 2000 TL demiştin galiba o parayla hem alıp hem de modifiye yapmanı hiç önermem, gitarın üstünde oynuyacaksan en iyi markalardan manyetik alman lazım onlar da çok pahalı. Dene al ve o parayla gitarın hiç bir şeyini değiştirme, orjinal kalsın, dandik manyetikle değiştirip tonunu bozarsan sokaklarda uçak sesi veren tofaşa döner. Bu arada amfi çok önemli 3 single coil olup amfide gain basarsan dip ses olur biraz ama yine benzer sonuçlar elde edersin. Ama bak bence bu benim naçizane tavsiyem iyice bekle çünkü alınca keşke biriktirseydim diceksin, iyice biriktir 2. el daha iyi bir şey al. Epiphone Les Paul'un bir sürü modeli var, uygun fiyatlı 2. el alabilirsin.
dip ses dediğin stratları amfiye bağlayınca biraz cızırtı oluyor, o mu?
Les paul çok düşündüm ama single manyetiklerin sesine bitiyorum les paul alacağımı sanmıyorum.
Les paullarda amfiye taktığında cızırtı olmuyor mu?

Single manyetiklerde (özellikle düşük bütçelilerde) yüksek gainlerde hum dediğimiz dip ses olur. Humbucker manyetiklerde ve stratların 2. ve 4. manyetik pozisyonlarında bu olmaz.
Ancak bu dip ses kabul edilebilir olduğu sürece rahatsız etmez.
Single manyetikleri seviyorsanız single manyetikli gitar almalısınız diye düşünüyorum.
Ancak dediğim gibi, o gitar 1900 TL edecek bir gitar değil.
İlla strat almak istiyorsanız daha ucuza bulabileceğinizi düşünüyorum.

dip ses dediğin stratları amfiye bağlayınca biraz cızırtı oluyor, o mu?
Les paul çok düşündüm ama single manyetiklerin sesine bitiyorum les paul alacağımı sanmıyorum.
Les paullarda amfiye taktığında cızırtı olmuyor mu?
bir üstümdeki arkadaş çok iyi cevap vermiş, ben de les paul çok istiyordum, single coil strat aldım, En iyisi ucuza bir 3 single strat al hss falan girme hiç, single sesine bitiyorsa zaten amfide distortionda humbuckere ihtiyacın olmaz. Bir süre strat single takıl, 1-2 yıl sonra öğrenmiş olucaksın, stratı satmadan les paul alırsın. Genelde öyle oluyor iki gitarın da tonu farklı ya, saklıyorlar o yüzden sonra bazı şarkılarda ihtiyaç olabilir diye. O squieri de alma derim. Daha ucuza bulurusun, hatta single seviyorsan 3 single coil al humbucker olayını da amfide kapatırsın, dip ses olduğunun çalarken farkına bile varmazsın. Kendimden biliyorum. Yani 3 single al sonra les paul falan takılırsın.

bir üstümdeki arkadaş çok iyi cevap vermiş, ben de les paul çok istiyordum, single coil strat aldım, En iyisi ucuza bir 3 single strat al hss falan girme hiç, single sesine bitiyorsa zaten amfide distortionda humbuckere ihtiyacın olmaz. Bir süre strat single takıl, 1-2 yıl sonra öğrenmiş olucaksın, stratı satmadan les paul alırsın. Genelde öyle oluyor iki gitarın da tonu farklı ya, saklıyorlar o yüzden sonra bazı şarkılarda ihtiyaç olabilir diye. O squieri de alma derim. Daha ucuza bulurusun, hatta single seviyorsan 3 single coil al humbucker olayını da amfide kapatırsın, dip ses olduğunun çalarken farkına bile varmazsın. Kendimden biliyorum. Yani 3 single al sonra les paul falan takılırsın.
hss neden girmeyeyim, hem gnr tarzı hem de john mayer tonlarına ulaşabilirim o gitarla.

hss neden girmeyeyim, hem gnr tarzı hem de john mayer tonlarına ulaşabilirim o gitarla.
Ya bak güzel kardeşim, bebeğim, canımın içi tam bu şekilde söyleyen bir arkadaşımla aynı anda gitara başladık, o hss aldı ben 3 single coil ve benim gitar tam çok iyi tonlama veriyordu amfi de çok önemli ben 3 single coil ile gnr'ın sololarının tonunu çok iyi yakalıyordum, oysa daha metal sesi gibi kaçıyordu yani amfi önemli bu arada amfim cort'un en ucuz amfisiydi. Her türlü sen o tonu yakalarsın. Dene al tonu seversen alırsın. Bak sen beni dinle 3 single al sonra les paul ya da hss takılırsın. Hem 3 single tonu cleande de çok iyi.

Ya bak güzel kardeşim, bebeğim, canımın içi tam bu şekilde söyleyen bir arkadaşımla aynı anda gitara başladık, o hss aldı ben 3 single coil ve benim gitar tam çok iyi tonlama veriyordu amfi de çok önemli ben 3 single coil ile gnr'ın sololarının tonunu çok iyi yakalıyordum, oysa daha metal sesi gibi kaçıyordu yani amfi önemli bu arada amfim cort'un en ucuz amfisiydi. Her türlü sen o tonu yakalarsın. Dene al tonu seversen alırsın. Bak sen beni dinle 3 single al sonra les paul ya da hss takılırsın. Hem 3 single tonu cleande de çok iyi.
tamam o zaman squier affinity yerine daha ucuz bir şey de alabilirim, yani 2000 verecegime gideyim düz sx sst falan alayim cok fark olur mu sence? bir de ben şimdi yeni başlayacağım ya kablo konusunda biraz kafam karıştı, 150 liraya fender kablo mu alayım yoksa 50 liraya başka bir kablo mu alayım. ikiside aynı mıdır yoksa fender daha mı iyidir?

tamam o zaman squier affinity yerine daha ucuz bir şey de alabilirim, yani 2000 verecegime gideyim düz sx sst falan alayim cok fark olur mu sence? bir de ben şimdi yeni başlayacağım ya kablo konusunda biraz kafam karıştı, 150 liraya fender kablo mu alayım yoksa 50 liraya başka bir kablo mu alayım. ikiside aynı mıdır yoksa fender daha mı iyidir?
bak kardeşim squier affinity iyi gitardı ama bir değişik ses verirdi, Jay Turser vermez. Squier insanın dizinde bir değişik dururdu, Les Paul durmaz. Squier pahalıydı kullanıcısına çok sorun çıkarırdı, sx çıkarmaz. Sadece takılıyorum, kablonu 50 liraya al çok pahalı kablolar evde çalıcaksın gereksiz. Zaten ikisi de ses iletiyor biri daha korumalı falan. Bu arada 3 single sesi çok iyidir özelden video falan atabilirim istersen. Sx de alma ya nedense ben sevmiorum markayı, Jay Turser JT 300M al hemde sıfırını bulursun bende eskiden o vardı sesi çok iyiydi özelden atabilirim eski videoları. Bak Jay Turser al hem ucuz hem kullanılmış gitar almazsın. Çok fark da olmaz genel olarak.

Geri