Floyd Rose Special tel değişimi

Merhaba arkadaşlar ,
Floyd rose special da saddleların içindeki küpleri çıkarıp tellerin boncuk kısmını saddleların içine yerleştirip sıkıştırabiliyormuyuz ? Ekteki resimde 4.teli dediğim şekilde yapmaya çalıştım fakat doğru yapıp yapmadığım konusunda emin değilim . Tellerin düz kısmını (ucu boncuk olmayan) küpler yardımıyla saddlelara sıkıştırdığımda 2 tel atıyor , sanıyorum küpler yada bıçaklar aşındı.

Dosyalar

• DSC_2749.JPG
    DSC_2749.JPG
    497.3 KB · Gösterim: 128
Merhaba arkadaşlar ,
Floyd rose special da saddleların içindeki küpleri çıkarıp tellerin boncuk kısmını saddleların içine yerleştirip sıkıştırabiliyormuyuz ? Ekteki resimde 4.teli dediğim şekilde yapmaya çalıştım fakat doğru yapıp yapmadığım konusunda emin değilim . Tellerin düz kısmını (ucu boncuk olmayan) küpler yardımıyla saddlelara sıkıştırdığımda 2 tel atıyor , sanıyorum küpler yada bıçaklar aşındı.
floyd rose special kullananlara sabır diliyorum, tam baş belası bir köprü

Saddle'lar yumuşak malzemeden imal edildiği için teller zamanla saddle'ı ezip yuva yapıyor. Küpleri çıkarıp bakarsanız tellerin yuvalarını görebilirsiniz. Muhtemelen bir adet de değil, çok sayıda ezik vardır bu şekilde. Küpleri değil, komple saddle'ları değişmek çözüm olur ancak.

Alternatif olarak şunları deneyebilirsiniz:

Küpleri komple çıkarıp telleri sadece saddle-küp arasında değil, küplerin altında da ezilecek şekilde çaprazlamasına uzatıp, üzerine küpleri basıp kabaca "Z" şekilli bir kırılma yaratarak tekrar vidalarını sıkabilirsiniz.

İkinci seçenek ise topuzların hemen dibinde bulunan, telin birbirine dolandığı kısımdan (düğüm) 3-4mm kadar kalacak şekilde topuzları kesip o ucu köprüye tutturmayı deneyebilirsiniz. O bölge nispeten kalın olduğu için tutunma sağlayacaktır. Sorun tekrarlayana kadar bu şekilde devam edebilirsiniz.

Topuzları doğrudan sıkıştırmayı herkes gibi ben de önermiyorum zira telin düğüm kısmı saddle'ı geçeceğinden telin homojen titremesine engel olarak entonasyon ve sustain problemlerine yol açacaktır.

Videonun 2:10 dakikasında ki gibi kullanıyorum bende.
Birde o saddler yalama olmuş artık ayar tutmaz bend yaparken tel fırtıp gelmişti gözüme batıyordu az kalsın, tavsiyem ya saddleri komple değiştirmen ya da gotoh, graphtech, Original Floyd rose köprü taktırman. Tavsiyem gitarın iyiyse eğer saddle filan uğraşmadan gotoh köprü taktırt içlerinde en hesaplısı o ve OFR ayarında.

Geri