Referans Monitörü ve Referans Kulaklığı farkı

Merhabalar,

Ben uzun zamandır ses kartım ve referans kulaklığım ile bilgisayardan amfi modelleme pluginleri kullanarak gitar çalmaktayım. Fakat bu programları hiç referans monitörleri ile denemedim ve açıkcası referans kulaklıkları da bir yere kadar tatmin ediyor. İnternette gördüğüm insanlar bu programlardan çok güzel bir şekilde verim alırken ben asla onlar gibi tonlar çıkartamıyorum. Bunun nedeninin kulaklıklar olduğunu düşünmeye başladım çünkü bilgisayarım iyi bir bilgisayar. İkisini de tecrübe etmiş arkadaşlar bilgilendirebilir mi acaba ? Duyumda ne gibi farklar oluyor, kayda da yansıyor mu bu farklar ? (kayıt sesin işlenmesiyle ilgili olduğu için pek zannetmiyorum ama yine de fark hissedenler olabilir belki)

kulaklık ve hoparlorun birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardır. temel olarak kulaklığın en büyük artısı ortam akustiğinden etkilenmemek iken hoparlörün en büyük artısı gerçek bir stereo imajdır. kulaklığınızdan şüphe ediyorsanız test etmenizin çok kolay bir yolu var. sevdiğiniz parçaları - başarılı grupların parçalarını vs kulaklığınızla ile dinleyin eğer her şey güzel geliyor ise kulaklıkta bir sıkıntı yoktur, sizin yaptığınız tonlar kötüdür.

Geri