Başlangıç gitarı tavsiyesi.

Merhaba arkadaşlar ben yeni bir elektro gitar almak istiyorum ama kararsız kaldım yardımcı olursanız sevinirim.
Öncelikle çok bir gitar tecrübem yok sadece 2-3 yıl önce klasik gitar kursuna gitmiştim bir süre ama onu da unuttum zaten yani yeni sayılırım herhalde.
Daha çok Blues, jazz tarzı seviyorum ama çalmak istediğim belli başlı rock parçaları da olduğu için bu ikisine de uygun bir gitar almak istiyorum. Bütçem amfide içinde olarak yaklaşık 3000tl ben internette böyle bir set buldum sizce alınır mı? Birde bu amfiyi direkt kulaklığını bağlayabilir miyim çünkü daha çok gececi bir insan olarak kulaklıkla kullanabilmek benim için en önemli unsurlardan bir tanesi. Şimdiden sağolun.

Merhaba arkadaşlar ben yeni bir elektro gitar almak istiyorum ama kararsız kaldım yardımcı olursanız sevinirim.
Öncelikle çok bir gitar tecrübem yok sadece 2-3 yıl önce klasik gitar kursuna gitmiştim bir süre ama onu da unuttum zaten yani yeni sayılırım herhalde.
Daha çok Blues, jazz tarzı seviyorum ama çalmak istediğim belli başlı rock parçaları da olduğu için bu ikisine de uygun bir gitar almak istiyorum. Bütçem amfide içinde olarak yaklaşık 3000tl ben internette böyle bir set buldum sizce alınır mı? Birde bu amfiyi direkt kulaklığını bağlayabilir miyim çünkü daha çok gececi bir insan olarak kulaklıkla kullanabilmek benim için en önemli unsurlardan bir tanesi. Şimdiden sağolun.

Hocam bugün piyasasında sıfır gitar almanızı önermem ayrıca bu gitar çok kısa bir süre isteklerinizi karşılayacaktır. Yeniden gitar arayışına çıkmanız gerekecektir. Blues jazz dediginiz için size ikinci el squier affinity strat öneririm. Bu gitarın manyetik dizilimi 3 single coil olanı veya H-s-s dizilimli olanı mevcut. Manyetikler hakkında bilginiz yoksa ,bilgi almak isterseniz forum üzerinden konulara bakabilir veya özelden yazabilirsiniz. Diğer bir tavsiyem ise squier affinity telecaster olacaktır. Her iki gitarida denemenizi tonlarını duymanızı sonra karar vermenizi tavsiye ederim. Amfi konusuna gelecek olursak bu fiyatların ikinci elini 1800-2000 bandı civarına bulabileceğinizi tahmin ediyorum. Geri kalan bütçeye de çok rahat ev tipi amfi edinebilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam bugün piyasasında sıfır gitar almanızı önermem ayrıca bu gitar çok kısa bir süre isteklerinizi karşılayacaktır. Yeniden gitar arayışına çıkmanız gerekecektir. Blues jazz dediginiz için size ikinci el squier affinity strat öneririm. Bu gitarın manyetik dizilimi 3 single coil olanı veya H-s-s dizilimli olanı mevcut. Manyetikler hakkında bilginiz yoksa ,bilgi almak isterseniz forum üzerinden konulara bakabilir veya özelden yazabilirsiniz. Diğer bir tavsiyem ise squier affinity telecaster olacaktır. Her iki gitarida denemenizi tonlarını duymanızı sonra karar vermenizi tavsiye ederim. Amfi konusuna gelecek olursak bu fiyatların ikinci elini 1800-2000 bandı civarına bulabileceğinizi tahmin ediyorum. Geri kalan bütçeye de çok rahat ev tipi amfi edinebilirsiniz.
Kendim bu işlerde yeni olduğum ve yakınımda da bu işlerden anlayan biri olmadığı için ikinci el biraz riskli geldi yoksa 0 takıntım yok aslında.

Jazz için manyetikleri humbucker olan gitar almanızı tavsiye ederim. Hatta jazz ağırlıklı olacaksa hollow veya semi-hollow bir gitar çok daha keyif verecektir. Les paul tarzı gitar da gayet iş görür. Lakin ben de sıfır yerine ikinci el gitar öneriyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Jazz için manyetikleri humbucker olan gitar almanızı tavsiye ederim. Hatta jazz ağırlıklı olacaksa hollow veya semi-hollow bir gitar çok daha keyif verecektir. Les paul tarzı gitar da gayet iş görür. Lakin ben de sıfır yerine ikinci el gitar öneriyorum.

Ben daha yeni başlıyorum ve evde kendim öğreneceğim koronadan dolayı hollow o yüzden biraz korkuttu acaba sıkıntı olur mu tek başıma halledebilir miyim? Birde ben hem rock hem de jazz Blues tarzı seven biriyim bu ikisine uygun bir gitar önerebilir misiniz bütçeme uygun?

Son düzenleme:
Ben daha yeni başlıyorum ve evde kendim öğreneceğim koronadan dolayı hollow o yüzden biraz korkuttu acaba sıkıntı olur mu tek başıma halledebilir miyim? Birde ben hem rock hem de jazz Blues tarzı seven biriyim bu ikisine uygun bir gitar önerebilir misiniz bütçeme uygun?
Bence 3 single coil bir gitar al. Jay Turser JT300M hemde sıfırı 1300 lira cıvarındaydı. Videosunu atabilirim amfi ile çok sert tonlara çıkabiliyor geri kalan parayla da amfi alırsın. Ya da 3 single coil başka marka alırsın ama bence squier alma. 3 single sesi amfide çok iyi duyulur. Cleande çok iyidir, distortionda hafif dip ses olur ama onu çalarken farketmezsin bile, eski videolarımı atabilirim.

Single manyetikli gitarlarla jazz keyif vermez. Rock ve blues tarzlarinin da birlikteliginde humbucker son derece uygun seçenek olur. Almanız gereken gitar daha vintage tarzı dediğimiz düşük çıkışlı humbucker manyetikleri olan gitarlar. Bunun için de uygun fiyatlı olarak Cort CR250, 280, 300 (300 kullandım cok güzeldi fiyatına gore), Epiphone les pauller, Epiphone veya başka muadil semi-hollow gitarlar vs. Tek tek tüm marka modelleri sayamayacağım elbette ama sizin aklınıza yatan modeller olursa yardımcı oluruz burada.

Ayrıca hollow gövdeli gitarın korkulacak bir tarafı yok. O gitardan alacağınız tonu başka gitarlarla alabilmeniz cok zor.

HDD veya HSH dizilimli bir gitar iyi olmazmi benim istediğim bütün türler için bu formda olan gitar önerebilir misiniz peki?

Dostum adam sadece ben jazz çalıcam dememiş Blues ağırlıklı demiş, ve bence Blues için en uygunu 3 single.
Blues ağırlıklı gibi bir cümlesi yok konu sahibinin ama daha kendi dediğini bilmiyor olsa gerek senin bu yazını beğenmiş.

Rock, jazz, blues diyen birisine 3 single al denmez. Humbucker ile blues da çalarsın ama single ile jazz tat vermez. Öyle jazz gitarları var ki sadece neck manyetiğe sahip, hatta onu da tondan iyice kısıp kopkoyu tonla çalıyorlar. Bu ton single manyetikten çıkmaz.

Neyse.. Demediği bir cümleyi barındıran yorumu beğenen konu sahibi ve böyle maksat bir şeyler yazayım da içi dolu olmasa da olur tipi cevapların olduğu başlıklara uğramamak gerek, hata yaptım :)

Alan memnun satan memnun, takılın abi 3 single iyidir bence de.

Jazz için neck humbucker olsa daha iyi olur. Aslında ibanez rg350 370 model gitarlarla bile güzel jazz yapılabilir, ne de olsa uygun fiyatlı ve mid ağırlıklı humbucker'lara sahip ama blues için pek keyif vermez, zira single ve 2, 4. pozisyonlarda bile modern kalıyor tonları. HSH gitarlar genelde daha yuksek gaini rock muzikler icin superstratlar oluyor. O yuzden HH bir les paul tarzi bakın bence, eger semi hollow istemiyorsaniz.

Blues ağırlıklı gibi bir cümlesi yok konu sahibinin ama daha kendi dediğini bilmiyor olsa gerek senin bu yazını beğenmiş.

Rock, jazz, blues diyen birisine 3 single al denmez. Humbucker ile blues da çalarsın ama single ile jazz tat vermez. Öyle jazz gitarları var ki sadece neck manyetiğe sahip, hatta onu da tondan iyice kısıp kopkoyu tonla çalıyorlar. Bu ton single manyetikten çıkmaz.

Neyse.. Demediği bir cümleyi barındıran yorumu beğenen konu sahibi ve böyle maksat bir şeyler yazayım da içi dolu olmasa da olur tipi cevapların olduğu başlıklara uğramamak gerek, hata yaptım :)

Alan memnun satan memnun, takılın abi 3 single iyidir bence de.
Dostum bu işlerde yeni olduğumu belirttim en azından vakit ayırıp birşey yazdığı için beğendim doğrusunu yanlışını bilmiyorum. Eğer sen yanliş olduğunu biliyorsan düzeltebilirsin niye bu kadar agresif bir yorum yaptın ki?
Ben sadece severek dinlediğim bir kaç tane müzik türünü kendim çalmak istedim. Yoksa zaten müzik bilgim 0.

Al bir HSH bitsin gitsin.
Her yola gelir o arada gitar, amfi, ton, manyetik her konuda fikirlerin oluşur, gelişir. Sonra da H mi S mi hangi kombinasyon kendin karar verirsin zaten.

Önermem kusura bakma ... bunu yazınca kızıyor bazıları ama "önerme" dünyası bitti. 20-30 yıl önce insanların bilgiye ulaşamadığı zamanlarda bilenlerden öneri istenirdi. Google var, müzik aletleri satan siteler var. Filtreleme ile de her bütçeye göre cihaza ulaşmak mümkün. Sen hele seç de karar veremediğin 1-2 opsiyon olur, nüansları anlamadım dersin eyvallah bir paragraf anlatalım ama bir zahmet araştır. Sonuçta ben ne önerirsem önereyim farklı bir şey öneren de çıkacak en başa dönecez. Profil bilgin doğruysa 20 yaşındasın, internet dünyasına doğdun, bir çoğumuzdan daha hızlı ve etkin kullanıyor olman da olası. Ha DiMarzio ile Duncan aynı özelliklerde iki manyetik arasında kaldım, seçtiğim gitarın ağacı ile uyumu farklı mı olur anlamıyorum dersin dediğim gibi bilenler zaten hemen cevaplar bu forumda ama kardeş kusura bakma .... önermem bir şey neden önereyim?

Geri