Hangi gitarı tercih etmeliyim?

Merhaba tekrardan, yeni bir gitar arayışındayım uzun zamandır, bu yaz kesin edineceğim. Daha çok dream theater çalıyorum fakat benim için önemli olan gitarın versatil olması, high gainde güçlü, leadlerde duygulu, cleanlerde net bir ses almak istiyorum, max 15k bütçem var. Benim beğendiğim modeller şunlar ama yeni fikirlere açığım.
-Schecter Keith Merrow Km6 MKIII Artist
-Ibanez RG652AHM
-RG60ALS
-AZ2402
-Sterling MAJ200XQM
-Sterling JP150d
Dediğim gibi yeni fikirlere açığım, tercihen ince sap profili olsun ve evertune olmasın, ağaç açısından denediğim farklı ağaçlara sahip gitarların hepsi bana farklı ve güzel hissettirdi, yani ağaç konusunda da fark etmez benim için. Aklıma en çok yatan model keith merrow oldu, fakat kendisi hep djent yaptığı için biraz önyargılıyım gitara. Teşekkürler, iyi forumlar.

KM sadece djent diye sınıflandırılacak bir model değil, inanılmaz her yola gelen bir alet.

KM, 652 ve AZ oldukça kaliteli ve alınası gitarlar. Bunlara baktığına göre seviyen tam olarak ne istediğini bilen ve/veya bu gitarları ayırt edecek düzeyde olmalı. Boşver tavsiye filan.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
KM sadece djent diye sınıflandırılacak bir model değil, inanılmaz her yola gelen bir alet.

KM, 652 ve AZ oldukça kaliteli ve alınası gitarlar. Bunlara baktığına göre seviyen tam olarak ne istediğini bilen ve/veya bu gitarları ayırt edecek düzeyde olmalı. Boşver tavsiye filan.
Sizin de dediğiniz gibi çok alınası gitarlar, ben neler istediğimi söyleyip tavsiye ve yorum istedim, bunun seviye ile alakalı olduğunu düşünmüyorum, bir yerden sonra hepsi mükemmel aletler oldukları için başkalarına sormak seçim aşamasında çok etkili oluyor.

Petrucci fanıysan yani adamın çaldığı gitara en azından tip olarak benzeyen bir gitar düşünürsen Sterling olabilir yoksa salla gitsin. RG60 ve AZ fiyatlarını hak etmiyor. 652 alınabilir, güzel gitar. KM yerine SLS Elite serisi olabilir.

Öte yandan sabit köprü, tremolo ve floyd tarzı köprülere sahip gitarlar atmışsın. Gitar seçerken köprü seçimi başta gelen şeylerden biridir. Zaten buna karar versen listenin bir kısmı elenecek.

Petrucci fanıysan yani adamın çaldığı gitara en azından tip olarak benzeyen bir gitar düşünürsen Sterling olabilir yoksa salla gitsin. RG60 ve AZ fiyatlarını hak etmiyor. 652 alınabilir, güzel gitar. KM yerine SLS Elite serisi olabilir.

Öte yandan sabit köprü, tremolo ve floyd tarzı köprülere sahip gitarlar atmışsın. Gitar seçerken köprü seçimi başta gelen şeylerden biridir. Zaten buna karar versen listenin çoğu elenecek.
eklemeyi unutmuşum, ilginç gelebilir ama köprü önemli değil, whammy trick severim, olmazsa olmaz değil fakat hareketli köprünün eksilerini biliyorum ve halledebilirim. öte yandan sabit köprû olması da benim için iyi olur, kısaca fark etmez. :) Bu arada neden sizce AZ fiyatını hak etmiyor? çok versatil ve güzel tonları olduğunu düşünüyorum.

Floyd tarzında sustain azalacak, arttırmak için modifiye yapman gerek. Unison bend yapayım diyeceksin cebelleşeceksin veya arkaya trem-stop koyacaksın. Yine hareketli köprüde tel aralıkları genelde daha fazladır. Daha bir sürü şey sayılır da sıfır gitar alacakken doğru seçim yapmak varken fark etmez demek bana ne istediğini tam olarak bilmemek gibi geldi. Onun dışında üstte dediğim gibi 652 veya SLS Elite alınabilir.

Floyd tarzında sustain azalacak, arttırmak için modifiye yapman gerek. Unison bend yapayım diyeceksin cebelleşeceksin veya arkaya trem-stop koyacaksın. Yine hareketli köprüde tel aralıkları genelde daha fazladır. Daha bir sürü şey sayılır da sıfır gitar alacakken doğru seçim yapmak varken fark etmez demek bana ne istediğini tam olarak bilmemek gibi geldi. Onun dışında üstte dediğim gibi 652 veya SLS Elite alınabilir.
Ne istediğini bilmemek değil bu. kararsızlık, hareketli köprü hakkında tecrübe sahibiyim, üstesinden gelebilirim diyorum, ne istediğini bilmiyorsun diyorsun. Ben iki köprü tipini de seviyorum, kullanırım diyorum. Ne dememi bekliyorsunuz anlamadım.

Çok güzel yazmışsınız, fakat sanırım bahsettiğiniz model, mark 3 değil.

Ne istediğini bilmemek değil bu. kararsızlık, hareketli köprü hakkında tecrübe sahibiyim, üstesinden gelebilirim diyorum, ne istediğini bilmiyorsun diyorsun. Ben iki köprü tipini de seviyorum, kullanırım diyorum. Ne dememi bekliyorsunuz anlamadım.
Benim açımdan böyle iki apayrı dünya hakkında kararsız olmak ne istediğini bilmemek oluyor. Sen adına kararsızlık diyebilirsin tabii.

AZ sorusunu şimdi gördüm. 2000 dolarlık bir gitar değil. Çelik fret takıp sapı kızartmak 652 ile arasında o kadar fiyat oynatmamalı. Hatta 652'nin köprüsü daha pahalı ve bence Edge serisinin en iyi köprüsü.

AZ sorusunu şimdi gördüm. 2000 dolarlık bir gitar değil. Çelik fret takıp sapı kızartmak 652 ile arasında o kadar fiyat oynatmamalı. Hatta 652'nin köprüsü daha pahalı ve bence Edge serisinin en iyi köprüsü.
Denemedim ama ciddi forum ve review yapan bir çok yerde üzecek derecede akort tutarsızlığı veya kaçırması yorumu okudum. Bazıları yay ile halletmiş filan da açıkçası ben 2000 usd verdiğim gitara en ufak bir ayar yapmadan çalabilmeliyim.

Denemedim ama ciddi forum ve review yapan bir çok yerde üzecek derecede akort tutarsızlığı veya kaçırması yorumu okudum. Bazıları yay ile halletmiş filan da açıkçası ben 2000 usd verdiğim gitara en ufak bir ayar yapmadan çalabilmeliyim.
Zaten eşikte kilit olmayınca köprü ne olursa olsun o akort illaki kaçar, kilitli burgu ile teli az sararak bir nebze azaltılabilir.

Ibanez SV'lerdeki SynchroniZR köprü ve kilitli burgular ... SV5470F sahibiydim, bir kere olsun bir cent akort kaçırdığını görmedim. Harika gitardır.

Geri